REKLAMA

Po raz piąty wyruszą na rowerowy rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ [wideo]

W sobotę 12 sierpnia o godzinie 8:30 na placu przed Starostwem Powiatowym w Końskich wystartuje V Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSz, zakończy się on jak co roku w Lasocinie.

REKLAMA

Organizatorami wydarzenia są powiaty: jędrzejowski, włoszczowski, kielecki oraz konecki. Rajd ma na celu uczczenie rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, poznanie walorów turystycznych powiatu koneckiego, a także propagowanie turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku, integracja środowiska lokalnego oraz wzmacnianie postaw patriotycznych.

Jego uczestnikami są osoby ze wspomnianych powiatów – poszczególne grupy wyruszają ze swoich regionów by spotkać się w Lasocinie. Trasa konecka ma długość ok. 40km i przebiega przez: Końskie – Brody – Dziebałtów – Sokołów – Zychy – Radoszyce – Grodzisko – Mnin – Lasocin.

REKLAMA

Więcej o rajdzie opowiedział nam naczelnik wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym Marian Wikiera –„Wydarzenie to został zainaugurowane przez powiat kielecki, a powiat konecki będzie uczestniczył po raz trzeci w tej imprezie na pięć edycji. Biorą udział cztery powiaty, choć tak naprawdę pięć, bo w tym roku dołączył także powiat zawierciański. Przypomnę: powiat konecki, kielecki, włoszczowski i jędrzejowski wyruszają ze swoich miejsc startowych i spotykają się w sobotę około 15:00 w Lasocinie przy pomniku. Tam została zawiązana 11 sierpnia 1944 roku wspomniana Brygada Świętokrzyska. Organizatorzy chcą z jednej strony przypomnieć długo skrywaną historię i odkrywać prawdę o Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, a też doskonała okazja do tego by promować naszą małą ojczyznę, pokazywać upamiętnione miejsca […] Rowerzyści zaczynają od placu przy starostwie, przy pomniku patrona ks. Kazimierza, potem wyruszają w stronę Sielpi, gdzie znajduje się pomnik w Brodach poświęcony Żołnierzom 25. Pułku Armii Krajowej, potem Dziebałtów i obelisk poświęcony Żołnierzom AK, w Sokołowie upamiętnienie Leopolda Kriżara Czeremosza, dalej Jacentów, Zychy i pomnik Hubalczyków, Radoszyce, Grodzisko, Wilczkowice i upamiętnienie jednego z oficerów straconych w Katyniu. Przez Mnin dojeżdżamy pod górkę do Lasocina. W imieniu władz powiatu koneckiego zapraszamy na to wydarzenie. Warto się przejechać i czegoś się dowiedzieć. Wyruszamy spod starostwa około godziny 8:30 i jeżeli ktoś do tej pory się nie zdecydował to szczegóły są na stronie starostwa, można tam zajrzeć i się zdecydować”.

Relację z rajdu znajdziecie w tkn24.pl.

REKLAMA

2 thoughts on “Po raz piąty wyruszą na rowerowy rajd Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ [wideo]

  1. Obywatel pisze:

    Nie jestem przekonany czy Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych jest najlepszym patronem i jest się czym chwalić. „Na Brygadzie Świętokrzyskiej ciążą bardzo poważne zarzuty o kolaborację z Niemcami – sprawa Huberta Jury i Organizacji Toma. Współpraca z Niemcami nie ograniczała się bowiem tylko do zwalczania żołnierzy z Gwardii Ludowej, Armii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej, lecz miała na celu także likwidowanie przeciwników dowództwa Brygady z organizacji niekomunistycznych, w tym nawet członków NSZ-Z.J Latem 1944 r. Brygada Świętokrzyska dopuściła się co najmniej dwóch mordów na Żydach. Niemcy jesienią 1944 i zimą 1945 tolerowali działania Brygady, a do sporadycznych starć dochodziło głównie w tym pułku, w którym „Tom” był nieobecny. „Tom” jesienią 1944 rezydował w Częstochowie w przydzielonej przez Gestapo wywiadowi NSZ willi przy ul. Jasnogórskiej 25, gdzie m.in. wraz z Otmarem Wawrzkowiczem zwalczał AL i PPR oraz przeprowadzał zmiany (poprzez likwidacje) w KG NSZ, często jednak odwiedzał Brygadę. Niejasna jest także rola, jaką odgrywał obecny w Brygadzie szef wywiadu II NSZ, sprawujący funkcję szefa wywiadu Brygady, „Nałęcz” Wiktor Gostomski, później zamordowany przez swojego następcę na stanowisku szefa wydziału II KG NSZ Otmara Wawrzkowicza „Olesia” w willi zajmowanej w Częstochowie przez „Toma” – rzekomo za chęć scalenia z AK. W zachowanych dokumentach RSHA-Sicherheitpolizei znajdujących się w RFN wszyscy trzej figurują jako agenci Gestapo – bezsprzeczna jest współpraca z Gestapo „Toma” i Wawrzkowicza”

  2. PiSmen pisze:

    ci co pojadą szlakiem faszystowskich zbrodniarzy,kolaborantów hitlera to ich potomkowie,niedouczeni czy świadomi zdrajcy Polski?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *