REKLAMA

Podsumowanie roku 2021 PGK w Końskich [zdjęcia]

Rok 2021 okazał się dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich okresem bogatym w zmiany. Podjętych zostało wiele znaczących działań, które przyczyniły się do jego rozwoju. Zorganizowano ciekawe akcje i konkursy zwiększając w ten sposób świadomość młodzieży i dzieci w zakresie ekologii, zakupiono nowy sprzęt do segregacji i przerobu odpadów, a także zrealizowano kilka ważnych przedsięwzięć.

REKLAMA

W pierwszych miesiącach nowego roku podpisano umowę  z Województwem Świętokrzyskim na rozbudowę PSZOK na terenie RZZO dla mieszkańców gminy Końskie, której termin przewidziano na luty. Na ten cel przedsiębiorstwo otrzymało dofinansowanie w wysokości niemal 700 tysięcy złotych.

REKLAMA

W drugim kwartale 26 kwietnia 2021 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zostały podpisane dwie umowy pomiędzy PGK sp. z o. o. a NFOŚiGW, na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia pod tytułem „Budowa energooszczędnego budynku administracyjno-socjalnego dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich Sp. z o. o.” Łączna kwota dofinansowania inwestycji wyniosła prawie 1,5 miliona złotych, z czego 650 tysięcy złotych to środki pochodzące z dotacji, a 800 tysięcy złotych gminna spółka otrzymała w formie pożyczki. Umowa oznaczała, że spółka odzyskała znaczną część środków zainwestowanych w budowę nowej siedziby.

W maju został powiększony tabor o nowoczesne śmieciarki dwukomorowe, które pozwalają na jednoczesny odbiór różnego rodzaju odpadów. Oznacza to, że za jednym przejazdem zabierane zostają dwie różne frakcje śmieci np. szkło i plastik, czy papier i bioodpady lub odpady zmieszane. Komory wyposażone są w indywidualne prasy, co zwiększa efektywność, ogranicza koszty i czas pracy, jak również działa proekologicznie wpływając na zmniejszenie emisji spalin. Gminne przedsiębiorstwo zakupiło również Prasokontener, użytkowany w Sielpi. Urządzenie wyposażone jest w tłok prasujący, dzięki któremu odpady są zgniatane i mocno zmniejszają swoją objętość. Dzięki temu urządzenie  może jednorazowo pomieścić nawet 7 ton odpadów.
W ramach przedsięwzięcia „Modernizacja linii przerobu odpadów w hali wielofunkcyjnej Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Końskich” przedsiębiorstwo zmodernizowało istniejącą linię do przerobu odpadów poprzez dostawienie dodatkowej nitki przenośników, umożliwiającej przeróbkę jednocześnie odpadów segregowanych i niesegregowanych. W tym przypadku wartość dofinansowania wyniosła prawie 1 mln 400 tysięcy złotych.
Ciekawą inicjatywą gminnej spółki była organizacja prelekcji dla dzieci, zakładającej wdrażanie dobrych nawyków związanych z dbaniem o środowisko oraz prawidłowym gospodarowaniem odpadami. Przedsiębiorstwo łącznie odwiedziło ponad 400 uczniów, którzy mieli okazję zdobyć wiedzę na temat prawidłowego postępowania z odpadami. Spotkania podzielone były na dwie części. Pierwsza obejmowała wykład wraz z praktyczną nauką segregacji odpadów komunalnych, natomiast w drugiej odbyło się zwiedzanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć cały proces przerobu i odzysku surowców. Akcje edukacyjne trwały do grudnia 2021 roku. Ponadto przygotowano materiały edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji, które dostarczone zostały do mieszkańców poprzez urzędy gmin, szkoły i pozostałe instytucje.
Dużym sukcesem okazała się akcja „DRZEWKO ZA SUROWCE”, gdzie każdy mieszkaniec gminy Końskie, niezależnie od wieku mógł wymienić posegregowane odpady (baterie, puszki czy butelki PET) na sadzonkę drzewa lub krzewu. Spółka PGK dwukrotnie uczestniczyła też w sadzeniu drzew, zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich, w okolicach zbiorników wodnych „Browary”. Łącznie udało się posadzić ponad 3 tysiące drzew i krzewów.
Rok 2021 zakończono wrześniowym podsumowaniem konkursu plastycznego dla szkół „Dobrze się czuje bo odpady segreguję!” Do siedziby PGK łącznie wpłynęło 17 prac, a każda z nich cechowała się wyjątkową kreatywnością i pięknym wykonaniem. Tytuł zwycięzcy otrzymała szkoła Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie, natomiast każdy uczeń z klas, które wzięły udział w konkursie otrzymał książkę „My strażnicy planety”.
Spółka PGK w tym roku również zamierza kontynuować naukę prawidłowych postaw proekologicznych wśród dzieci i dorosłych.
Zdjęcia [PGK w Końskich na Facebooku]:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *