Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Końskich dwukrotnie skorzystali z uprawnień, jakie daje im nowa ustawa antyprzemocowa. Realizując dwie odrębne interwencje wydali zakaz zbliżania się przez najbliższe 14 dni do miejsca zamieszkania 67 i 36 –latkowi, którzy stosowali przemoc wobec domowników. W jednym z przypadków dodatkowo policjanci podczas prowadzonych kontroli przestrzegania nałożonego zakazu napotkali starszego z mężczyzn, nierespektującego przepisów. Sąd rozpatrzył tę sprawę w trybie przyspieszonym.
REKLAMADokładnie 1 grudnia policjanci z koneckiej jednostki zostali wezwani na interwencję do jednego z domów na terenie miasta. Okazało się, że 67-latek swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia żony. Funkcjonariusze zdecydowali o skorzystaniu z nowych uprawnień jakie daje im ustawa antyprzemocowa i nałożyli na mężczyznę nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego przez 14 dni. Ponadto policjanci podczas prowadzonych kontroli przestrzegania nałożonego zakazu napotkali 67 –latka, nierespektującego tych przepisów. Wówczas został on zatrzymany i doprowadzony w trybie przyspieszonym do Sądu Rejonowego w Końskich, który ukarał mężczyznę grzywną.
Kolejną podobną interwencję koneccy policjanci przeprowadzili również 1 grudnia. Podczas przeprowadzonych czynności zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania został nałożony na 36–latka. I w tym przypadku w ciągu 14 dni mundurowi kilkukrotnie sprawdzali czy mężczyzna stosował się do nałożonych ograniczeń.
REKLAMAW obu przypadkach poszkodowane kobiety złożyły stosowne zawiadomienia. Ustawodawca za psychiczne i fizyczne znęcanie się, przewidział kare do 5 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.
Moim synom doradzę na przyszłość: rozdzielność majątkową i czysta karta szczepień na koronę kandydatki na żonę, jak będą chcieli mieć dzieci. To prawo chroni kobiety, a co z mężczyznami, jeśli żona będzie chciała związać się z innym ? Wygoni męża z jego domu, a parę sińców kobieta sobie zrobi bez bólu i zadzwoni na policję, akurat gdy mąż będzie przy 2 lub 3 piwie. I ma pozamiatane, bo założy mu niebieską i cześć. To chore prawo i nie tak powinna wyglądać ochrona poszkodowanych.
Tylko czy na takie warunki zgłoszą się jakieś kandydatki – ?