Dostojny jubileusz 70-lecia w ten weekend obchodzi popularna stąporkowska Górka, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica. W sobotę odbyły się w nim główne uroczystości.
REKLAMASpotkanie po latach dla wielu absolwentów rozpoczęło się już o godzinie 9.00 od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Stąporkowie. Dalsza część uroczystości odbyła się już w budynku szkoły.
Gospodarzem uroczystości jubileuszowych był Komitet Organizacyjny w składzie: dyrektor szkoły Hanna Rzepka, nauczyciele Bożena Młodawska, Dorota Kosierkiewicz, Anna Misiowiec, Michał Młodawski, rodzice Małgorzata Dudzik, Wanda Wróbel, a także absolwenci Dorota Łukomska, Katarzyna Bernat i Czesław Kurcbart. Komitet złożony był z osób związanych z placówką w różnych latach.
REKLAMA–„Jako dyrektor szkoły mam zaszczyt być gospodarzem jubileuszu i przyznam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wyjątkowe przeżycie. Jubileusz jest najlepszą okazją do przywołania w pamięci zdarzeń, ludzi, wszystkich współtworzących naszą szkołę […] Szanowni Państwo jubileusz szkoły skłania do refleksji nad mijającym czasem. Cieszę się, że w tym natłoku, zabieganiu mamy okazję zatrzymać się i sięgnąć do historii szkoły, ludzi z nią związanych, ich sukcesów. Nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat, a przede wszystkim połączyła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Kadra pedagogiczna nigdy nie bała się wyzwań. Co więcej ta bogata tradycja, które spadkobiercami zostaliśmy zawsze mobilizowała, motywowała i zobowiązywała nas do tradycji. Wychowankowie szkoły niejednokrotnie napawali nas dumną i dziś są najpiękniejszym prezentem jaki otrzymujemy.” – mówiła do zgromadzonych Hanna Rzepka, dyrektor placówki.
Następnie pani dyrektor przypomniała rys historyczny popularnej „Górki”. –„Nasza szkoła powstała w 1947 jako Szkoła Przemysłowa Zakładów Odlewniczych. W 1977 roku Zespołowi Szkół Zawodowych Odlewni Żeliwa Niekłań nadane zostało imię Stanisława Staszica. Wybór takiego patrona zobowiązywał do wychowania młodzieży w duchu – być narodowi użytecznym.” – mówiła dyrektor Rzepka.
Potem był już czas na wspomnienia, a głos zabrała między innymi poprzednia dyrektor ZSP w Stąporkowie Zofia Komorowska. – „Dziesięć lat temu przygotowywaliśmy się do podobnej uroczystości i wtedy zastanawiałam się co mam powiedzieć, co powiedzieć przede wszystkim o przyszłości szkoły, jak ja jako dyrektor ją widzę. Ogarnęły mnie wątpliwości, bo wtedy już śmiałymi krokami do szkolnictwa wkraczał niż demograficzny, zmniejszała się liczba absolwentów gimnazjum, powstawały też szkoły Niepubliczne i to też odbierało absolwentów gimnazjum. Przypomniałam sobie też słowa p. kuratora, który powiedział, że takie szkoły jak w Suchedniowie, Chęcinach i Stąporkowie nie mają miejsca bytu, one umrą śmiercią naturalną. I te słowa ciągle brzmiały mi w uszach, choć parę lat minęło to jednak wątpliwości mnie dopadły. Wtedy przypomniałam sobie radę dyrektora Burego, który w takiej sytuacji przywoływał słowa z piosenki Wojciecha Młynarskiego <<Róbmy swoje>>. I faktycznie to mnie otrzeźwiło. Powiedziałam do zebranych tu na sali, że obiecujemy, że będziemy jeszcze lepiej pracować by ta szkoła była w środowisku. Ja odwrotnie niż p. kurator myślałem, że taka szkoła ma w takim małym środowisku ogromne znaczenie, bo pełni również funkcję kulturową.” – mówiła Zofia Komorowska, były dyrektor placówki.
W trakcie uroczystości swoje życzenia przekazali także przedstawiciele władzy. List od marszałka Jarubasa przeczytała Małgorzata Muzoł, a od wojewody Wojtyszek Kamil Kubicki. Potem głos zabrali: Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa oraz Bogdan Soboń – starosta konecki.
–„Mam mnóstwo wspaniałych wspomnień. Dla mnie pani dyrektor Komorowska nie była stresorem, uwielbiałam z nią zajęcia. Ja też po szkole odbywałam tutaj staż u p. dyrektor i mogłam obserwować jak ona pracuje.[…] Dziękuję też pozostałym nauczycielom i tym wszystkim pracownikom szkoły oraz moim kolegom i koleżankom, bo to co tutaj się wydarzyło miało pozytywny wpływ na to kim dzisiaj jestem. Za to serdecznie dziękuję mojej Górce. Życzę Państwu byście dalej wspaniale kształcili naszą stąporkowską młodzież i nie tylko, a sobie życzę by kolejny burmistrz po mnie też był absolwentem tej szkoły.” – powiedziała ze sceny Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.
–„My ze szkoły w Stąporkowie jesteśmy powiem najkrócej bardzo dumni. […] Dzisiejszy jubileusz szkoły stąporkowskiej napawa nas ogromną dumą i satysfakcją. Chciałbym podziękować p. kurator za te ciepłe słowa i p. dyrektor za dostrzeganie tego co staramy się robić dla edukacji. Pozwolę sobie przytoczyć fakt, że z tej okazji w imieniu własnym i całego Zarządu Powiatu, radnych składam dyrekcji szkoły, wszystkim pracownikom, uczniom i rodzicom składam serdeczne gratulacje. Pragnę podziękować za dotychczasową współpracę i wyrazić nadzieję na jej kontynuację. Życzę dalszych sukcesów i osiągnięć wychowawczą. Niech ten wspaniały jubileusz będzie bodźcem do dalszej pracy. Niech każdy kolejny rok będzie dalszym etapem podróży do nowych jubileuszy.” – mówił podczas szkolnego święta starosta Soboń.
Starosta jako przedstawiciel organu prowadzącego szkołę przekazał na jej rzecz kwotę 10 tysięcy złotych, a także nagrodę dla dyrektor Hanny Rzepki i nauczycielki Anny Misiowiec.
Po części oficjalnej goście mogli obejrzeć program artystyczny, przygotowany przez panie: Dorotę Kosierkiewicz, Marzenę Maleszak i Annę Misiowiec. Zorganizowana również została wystawa archiwalnych zdjęć, które udostępnił absolwent – Mateusz Zawada oraz kronik z życia szkoły. W sobotę wieczorem odbył się jeszcze bal absolwentów! Zorganizowano go w w sali bankietowej Ośrodka Wypoczynkowego WAKO w Czarnieckiej Górze.
Z kolei już w niedzielę na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie mieszkańcy będą mogli obejrzeć spektakl „Ciach w piach, czyli tango z Mrożkiem” przygotowany przez szkolny zespół teatralny „Alter ego”.
Zdjęcia: