Od kilku lat Oddział PTTK w Końskich wspólnie z zaprzyjaźnionymi osobami przeprowadza w kwietniu społeczną akcję pod hasłem „Nasze szlaki – czyste szlaki”. Uczestnicy sprzątają po ubiegłorocznym sezonie turystycznym i okresie zimowym znakowane piesze szlaki turystyczne w obrębie gminy Końskie.
REKLAMAW tym roku z zaproszenia PTTK skorzystało 17 osób, a Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaopatrzyło wolontariuszy w jednolite koszulki oraz rękawiczki i worki na śmieci.
REKLAMAPosprzątano 6 leśnych odcinków szlaków pieszych na łącznej długości 42 km:
Szlak niebieski Piekło – Końskie 8 km.
Szlak niebieski Stara Kuźnica – Końskie 8 km.
Szlak żółty Wąsosz Nowiny – Końskie 7 km.
Szlak niebieski Piekło – Sielpia 6 km.
Szlak czerwony Stara Kuźnica – Piła 6 km.
Szlak czerwony Niebo – Piła 7 km.
„Uczestnicy akcji zebrali 21 wielkich worków śmieci porzuconych przez pseudo-turystów. Były to głównie plastikowe opakowania „pet”, puszki i butelki po piwie oraz napojach, reklamówki i inne opakowania po artykułach spożywczych. Wśród zebranych śmieci znalazły się też większe elementy, nie mieszczące się do worków, jak zderzak i opona samochodowa czy obudowa telewizora” – mówi prezes oddziału PTTK Końskie Wojciech Pasek i dodaje: „Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu do lat ubiegłych zebrano stosunkowo mniej odpadów. Prawdopodobnie przyczyną tego był mniejszy ruch turystyczny spowodowany zakazami i ograniczeniami w związku z pandemią koronawirusa. Wypada też wierzyć, że z roku na rok zwiększa się świadomość i przekonanie ludzi o potrzebie dbania o środowisko naturalne. Teraz spacerowanie posprzątanymi duktami i ścieżkami leśnymi sprawiać będzie turystom większą przyjemność”.
W akcji sprzątania szlaków udział wzięli: Ireneusz Biskupski, Ada Dębowska, Mirosław Gryglicki, Anna Janiszewska, Katarzyna Janiszewska, Przemysław Janiszewski, Jan Kowalski, Wojciech Pasek, Jolanta Pera, Grzegorz Raczkowski, Katarzyna Stępień, Jacek Stępień, Kornelia Stępień, Krzysztof Wiatr, Teresa Wołodkiewicz, Julia Zatora i Agnieszka Zatora.
A w gminie Stąporków NIE sprzątają!!!
Są jednak wyjątki. Aczkolwiek może to być zbytnie uogólnienie®
I bardzo dobrze, około 90% śmieci to efekt imprez zorganiezoanych. Jak się ma takich uczestników to trzeba po nich sprzatać.
Nie mogę się z tobą zgodzić. Biorąc po uwagę ogół dzikich śmietnisk, większość zalegającej masy stanowią odpady z gospodarstw i materiały techniczne