Powiat Konecki w ostatnim czasie rozpoczął dostosowywanie swoich budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Największe zmiany widać w Starostwie Powiatowym w Końskich, a także w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Co ważne: duża część wprowadzanych udoskonaleń powinna obligatoryjnie działać już we wszystkich urzędach w Polsce. W większości z nich jednak o tych urządzeniach nawet nie słyszano
REKLAMA
W starostwie w Końskich już kilka lat temu pomyśleli o osobach mających problemy ruchowe – w budynku pojawiła się winda, a także podjazdy. Teraz także ułatwienia dotyczące komunikowania się –„Starostwo Powiatowe w Końskich w tej chwili jest na etapie końcowym realizacji projektu pn. „Dostępny Samorząd – Granty”. To program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Projektu Wiedza, Edukacja, Rozwój. Starostwo Powiatowe w Końskich i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zostały wyposażone w specjalistyczne urządzenia komunikacyjno-lektorskie dedykowane głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Oni mogą z nich śmiało przychodząc do urzędów skorzystać” – opowiada Paweł Kubiak, przewodniczący Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, działającej przy Staroście Koneckim.
REKLAMATo właśnie za sprawą Pawła Kubiaka powiat konecki zaczął wdrażanie specjalnego grantu –„Chcieliśmy pokazać, że są różne rodzaje niepełnosprawności. O ile osoby mogą w miarę pokonywać bariery architektoniczne o tyle bariery w komunikowaniu, dla osób z dysfunkcjami słuchu, czy wzroku są bardzo zaniedbane. Chcę przypomnieć, że od 2019 roku wszystkie urzędy powinny posiadać takie urządzenie jak pętla indukcyjna. To już jest obligatoryjne. W naszym przypadku osoby z dysfunkcjami narządu wzroku mają możliwość skorzystania z tych urządzeń i teraz jest kwestia poinformowania tylko tych osób, że mogą tu przyjść i samodzielnie załatwić sprawę w urzędzie” – dodaje Kubiak.
W budynku pojawiło się kilka urządzeń, które maja pomóc osobom niedowidzącym, a także niedosłyszącym. OmniReader to urządzenie będące powiększalnikiem, ale i skanerem – można powiększyć tekst dokumentu, ale urządzenie też może go przeczytać dla osoby niepełnosprawnej. Plan tyflograficzny pokazuje budynek w postaci dostosowanej do osób z niepełnosprawnościami, w tym z poddrukami i opisami w brajlu. Natomiast na drzwiach zamontowano żółte, ostrzegawcze taśmy, a na poręczach specjalne nakładki ze znakami w brajlu.
Jest jeszcze kilka innych urządzeń dla osób niedowidzących. To choćby specjalne nadajniki informujące o tym gdzie obecnie się znajdujemy – by z nich korzystać wystarczy ściągnąć darmową aplikację. Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego deklarują też, że zawsze można skorzystać z pomocy pracowników, którzy są do tego wyznaczeni – wystarczy o pomoc poprosić w dowolnym momencie przebywania w obiekcie.
Podobne udogodnienia zamontowano także w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ulicy Spółdzielczej w Końskich –„Cieszę się niezmiernie, że z inicjatywy pana Pawełka zostaliśmy ujęci w tym grancie jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Okazało się, że również możemy skorzystać z tych urządzeń, które likwidują bariery informacyjno-komunikacyjne jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne. Otrzymaliśmy trzy urządzenia, które są niezbędne i będą służyły naszym wnioskodawcom. To powiększalnik elektroniczny, który pomaga odczytywać dokumenty, powiększy litery by osoby mające trudności z narządem wzroku mogły odczytać rzeczy zawarte w dokumentach. Drugie urządzenie to omnireader – lektorskie urządzenie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku […] Jeszcze jednym urządzeniem, które też jest wymagane w instytucjach i zostało dla nas zakupione to pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących” – mówi Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Całość projektu związanego z ułatwienia dla niepełnosprawnych, który realizuje obecnie powiat konecki opiewa na ponad 85 tysięcy złotych, środki w większości pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zdjęcia (konecki.powiat.pl):
Zdjęcia własne:
Starostwo nie słyszało o kupowaniu głosów przed wyborami. Dostosowanie może się przyda.
[…] Dzięki zaangażowaniu Pawła Kubiaka w roku ubiegłym ze środków PFRON w starostwie pojawiło się wiele udogodnień, które pomagają przełamywać bariery osobom niepełnosprawnym. W budynku pojawiło się kilka urządzeń, które pomagają osobom niedowidzącym, a także niedosłyszącym, m.in. OmniReader, plan tyflograficzny, specjalne nadajniki informujące, gdzie się obecnie znajdujemy. Na drzwiach zamontowano żółte, ostrzegawcze taśmy, a na poręczach specjalne nakładki ze znakami w brajlu. Szerzej o tym informowaliśmy TUTAJ. […]