REKLAMA

Poznajcie zdobywców Koneckiej Glorietty [wideo, zdjęcia]

Powracamy jeszcze na moment do Dni Końskich 2017, które miały miejsce w ubiegły weekend by opowiedzieć Państwu więcej o zdobywcach corocznej nagrody burmistrza – Koneckiej Glorietty. 

REKLAMA

Uroczysta gala wręczenia tych nagród odbyła się w niedzielę, tuż przed głównymi koncertami święta gminy. Od prowadzących całe wydarzenie Anny Wiadernej i Dariusza Ogłozy mikrofon przejął wtedy wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. To właśnie on poprowadził wręczanie Gloriett. Burmistrz Jasiński był jednocześnie przewodniczącym kapituły konkursowej, która to wysuwała kandydatury do zdobycia tej honorowej nagrody –„Po dokonaniu analizy wszystkich wniosków, które wpłynęły do Urzędu Miasta i Gminy, ale też tych, które zgłaszała kapituła postanowiliśmy przyznać następujące nagrody. W dziedzinie kultury przyznaliśmy dwie nagrody, w dziedzinie edukacji: jedną nagrodę, w dziedzinie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego gminy po jednej nagrodzie oraz dwie nagrody specjalne.” – mówił ze sceny Jasiński.

W kapitule konkursowej oprócz jej przewodniczącego znaleźli się: przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kowalczyk, Marek Mika – prezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości, Marzena Kądziela – dziennikarka i podróżniczka, Anna Głębocka – sekretarz miasta i gminy Końskie, Krystyna Milczarek – naczelnik wydziału Edukacji i Dariusz Kowalczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.

REKLAMA

Konecka Glorietta wręczana była w niedzielę po raz trzeci. Sama statuetka jest autorskim projektem kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka. Przedstawia ona postać kobiety, która trzyma w dłoni Gloriettę, czyli budowlę, która znajduje się w koneckim parku.

Ostatecznie w tym roku nagrody przypadły: Koneckiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem, firmie PA-Drew pana Pawła Fąfary – to drugi biznes, który ulokował się na koneckich terenach inwestycyjnych. Gloriettę otrzymał także Andrzej Kosma, prezes koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – w tym wypadku nagroda miała uhonorować całe nasze środowisko kombatanckie. W dziedzinie kultury przyznano nagrodę wybitnej malarce Elżbiecie Dudzie oraz wydawnictwu Arsilibris, które reprezentowali dyrektor Biblioteki Publicznej Dariusz Kowalczyk i jego zastępca Jolanta Milczarek oraz członkowie kapituły wydawniczej: Mariola Nowak i Łukasz Makuch. –„Bardzo serdecznie dziękuję kapitule, która przyznała tę nagrodę. Mam nadzieję, że na to zasłużyliśmy. Oczywiście jak zwykle ocenią to mieszkańcy i czytelnicy, a ich mamy naprawdę bardzo dużo. Wydawnictwo powstało w 2004 roku, a więc już trzynaście lat działa, wydaliśmy trzydzieści pięć tytułów, a Ci pracownicy, którzy stoją za mną są odpowiedzialni za korektę, druk, oprawę, prace redakcyjne. Świetnie się uzupełniają i są to świetni fachowcy. Natomiast cała biblioteka zasłużyła na tę nagrodę. Na każdym festynie sprzedajemy książki. Wiecie już Państwo, że namiot z logo biblioteki zwykle oferuje serie historyczne z bardzo ciekawymi tytułami od wielu, wielu lat.” – mówił ze sceny dyrektor Kowalczyk.

Burmistrz Obratański wręcza nagrodę artystce Elżbiecie Dudzie.

W dziedzinie edukacji nagrodzono Macieja Dziubę. To uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich i medalista światowej olimpiady matematycznej. Konecką Gloriettę za swoje działania otrzymał też Uniwersytet Trzeciego Wieku. –„Proszę Państwa bardzo, ale to bardzo serdecznie dziękuję w imieniu zarządu stowarzyszenia i wszystkich naszych słuchaczy oraz wielbicieli za to, że dostaliśmy tę nagrodę. Państwu dziękuję, że nas dostrzegliście. Absolutnie się tego nie spodziewaliśmy. To motywacja do dalszego działania i przypominam, że 10 października zaczynamy nowy rok akademicki, na który wszystkich serdecznie zapraszam!” – mówiła ze sceny wyraźnie wzruszona Jolanta Rydzewska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich

Na zakończenie ciepłe słowa do nagrodzonych skierował ten, który decydował o przyznaniu Koneckich Gloriett – burmistrz Krzysztof Obratański. –„Proszę Państwa chciałbym żebyście przez chwilę przyjrzeli się tym ludziom na scenie. To nie są ludzie, których nie znamy. Często mijamy ich na ulicy. Mamy z nimi sprawy do załatwienia lub oni mają sprawy z nami. Przyjrzyjcie się, bo to sa piękni ludzie w greckim słowa tego znaczeniu. Piękni bo łączący dobro i mądrość”. Proszę Państwa Glorietta to budowla charakterystyczna dla Końskich, ale odnosi się do słowa łacińskiego gloria, czyli chwała. Jest rzeczą ważną by Ci, którzy zasłużyli sobie swoją pracą, działalnością, intelektem mogli mieć widomy znak tego, że ich zauważono, doceniono. By znak widomy chwały – Glorietta ozdobiła ich biurka i domy, dała dowód, że ich życie zasługuje na zaufanie, poparcie i naśladownictwo.”  – mówił włodarz.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *