REKLAMA

Praca zdalna – co musisz wiedzieć szukając takiej pracy?

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Pandemia koronawirusa bez wątpienia miała na to duży wpływ, pozwoliła także opracować metody, które znacznie ułatwiają tego typu działanie. Obecnie wiele firm, w ogóle nie posiada biur, a wszyscy pracownicy wykonują swoje zadania online. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat pracy zdalnej.

REKLAMA

Praca zdalna a przepisy
Pierwszą kwestią, o której warto wiedzieć jest uregulowanie kwestii dotyczących pracy online w obowiązujących aktach prawnych. Wszelkie zagadnienia dotyczące wykonywania pracy zdalnej zostały dokładnie określone w ustawie COVID-owej, która została opracowana w 2020 roku. Zgodnie z nią, praca zdalna to praca o incydentalnym charakterze, przez czas określony przez pracodawcę. Natomiast początkiem 2022 roku w Kodeksie Pracy pojawiły się szczegółowe wytyczne na ten temat. Praca zdalna zastąpiła pojęcie telepracy, a co za tym idzie praco dopuszcza jej wykonywanie na stałe, nie tylko w czasie określonym.
Praca w Radomiu coraz częściej przybiera formę zdalną.
Czym jest praca zdalna?
Praca zdalna to pojęcie, które jest coraz szerzej rozumiane. Coraz więcej profesji może być wykonywane w ten sposób. W świetle prawa, praca zdalna to praca wykonywana poza miejscem zatrudnienia. Może mieć ona charakter stały lub tymczasowy.
W Kodeksie Pracy znajduje się także takie pojęcie jak „dopuszczalna praca zdalna”, które odnosi się do typu pracy wykonywanej maksymalnie przez 12 dni w roku na żądanie pracownika.
Monitorowanie pracy zdalnej?
Każdy pracodawca ma prawo do monitorowania przebiegu pracy zdalnej swoich pracowników, w celu upewniani się co do efektywności ich działania. Może on sprawdzać jak wykonywane są obowiązki pracownika, w jakim stanie jest sprzęt służbowy, z które pracownik korzysta, a także czy przestrzega on zasad BHP.
W tym celu, pracodawca może przeprowadzić kontrolę w dowolnym czasie, po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem. Bardzo ważne jest jednak to, aby przeprowadzana kontrola w żaden sposób nie naruszyła prywatności pracowników.
Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?
Jak wspomniano wcześniej praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Dlatego też na portalach z ogłoszeniami można znaleźć coraz więcej tego typu ofert. Np. warte uwagi są oferty pracy na GoWork.
Funkcjonuje także wiele portali, które specjalizują się jedynie w tego typu ogłoszeniach.
Najważniejsze zasady dotyczące wykonywania pracy zdalnej 
Wykonywanie pracy zdalnej wiąże się z kilkoma zasadami, które trzeba mieć na uwadze. Przede wszystkim pracownik decydujący się na tego typu rozwiązanie, powinien posiadać konieczny sprzęt, który umożliwi mu wykonywanie obowiązków. Pracodawca ma obowiązek go zapewnić.
Kolejną kwestią jest to, że każdy pracownik ma obowiązek rzetelnego wykonywania swoich zadań. Jakoś pracy nie może być gorsza niż praca wykonywana w siedzibie firmy. Zwykle pracodawca określa warunki, z których każdy pracownik musi się wywiązać.
Praca zdalna niesie ze sobą wiele korzyści. Jest bardzo wygodna i pozwala zaoszczędzić czas, który normalnie byłby przeznaczony na dojazdy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które musiałby dojeżdżać do pracy z daleka. Dużym wyzwaniem jest jednak samodyscyplina. Osoby pracujące zdalnie, a zwłaszcza te, które wykonują swoje obowiązki bez konieczności przestrzegania określonych godzin, muszą sobie tak zaplanować czas, żeby efektywność ich działań nie zmalała. Odpowiednia organizacja ma bardzo duże znaczenie.

REKLAMA

Materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *