Wynikiem pozytywnym zakończyły się pierwsze konsultacje dotyczące odzyskania przez Gowarczów praw miejskich. Większość przybyłych opowiedziała się w temacie za. Nie zabrakło jednak dyskusji i kontrowersji.
REKLAMA–„Rozpoczynamy konsultacje dotyczące nadania praw miejskich miejscowości Gowarczów. Te konsultacje za chwilę się u nas odbędą, jak widać frekwencja zaczyna dopisywać. Będziemy mieszkańcom wyjaśniać wszelkie sprawy związane z nadaniem praw miejskich. Przeważnie tutaj chodzi o podatki i podwyższenie opłat. Konsultacje są w tym celu zorganizowane. Myślę, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Na koniec będą rozdawane ankiety i mieszkańcy się wypowiedzą czy chcą żeby Gowarczów miał prawa miejskie, czy tego nie chcą” – mówi Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.
Jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji pytaliśmy mieszkańców o to czy chcą by Gowarczów stał się miastem. Zdania były podzielone – krótką sondę znajdziecie w naszym materiale wideo powyżej.
REKLAMAPodczas samych konsultacji nie zabrakło wielu wątków, które przedstawiciele samorządu starali się tłumaczyć. Wójt Pacocha mówił między innymi o tak zwanym dodatku wiejskim dla nauczycieli –„Dodatek wiejski traci się wtedy gdy w mieście znajduje się liczba mieszkańców powyżej 5 tysięcy – także nauczyciele dodatku wiejskiego nie stracą” – mówił wójt.
Trudnych pytań nie brakowało –„Jeżeli zostaniemy miastem to kto nam zagwarantuje niezmienność, żadnych podwyżek z tym związanych. Jeżeli to jest tylko zależne od radnych to jest to pusta obietnica, że one nie wzrosną, czy wzrosną” – pytał jeden z mieszkańców.
–„Nie do końca tu się zgadzam z tym, że to pusta obietnica. Jak wiemy podatki ustala Rada Gminy poprzez uchwałę. Oczywiście uchwalamy te podatki według wskaźnika GUS. To nie od nas zależy, to jest przeliczane na kwintał żyta. U nas te podatki nie są duże i staramy się je utrzymać na jak najniższym poziomie. Tam gdzie możemy, a mieszkańcy tego nie odczują dajemy maksymalną kwotę. Gdzie na przykład? Lasy Państwowe, bo lasy mają pieniądze, ich opodatkowujemy maksymalnie jak możemy by te pieniądze wpływały do gminy. Jeżeli myślicie o budynkach – jeżeli ktoś ma grunty budowlane, tak jak ja mam 8 arów działkę i płacę 500 parę złotych podatku to też się nic nie zmieni. Jeżeli ktoś jest rolnikiem i płaci 80 złotych, czy 100 parę to też się nic nie zmieni. Nadal będzie tak samo” – tłumaczył wójt Pacocha.
–„Mówicie, że nie będą podnoszone podatki i woda. Co roku mamy podnoszoną wodę. Dlaczego?” – pytała mieszkanka.
–„Pani nie rozumie podstawowych rzeczy, ale ja bardzo chętnie to tłumaczę. Podatki owszem ustala rada, ale wodę kalkulujemy. Kalkulujemy ile jest poboru wody, ile jest wymiany sprzętu, awarii i innych rzeczy. To musi być wkalkulowane w cenę wody, bo to się musi bilansować, ale nie do końca, bo my do wody też dokładamy. Podwyżka wody nie ma nic wspólnego z prawami miejskimi” – mówił wójt.
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziecie w materiale wideo.
Odbyło się anonimowe głosowanie, a po nim głosy liczono na oczach mieszkańców. Jak się okazało większość przybyłych opowiedziało się za przywróceniem miejscowości Gowarczów praw miejskich. To były pierwsze z serii konsultacji. Kolejne będą odbywały się niemal codziennie w poszczególnych sołectwach. Następnie zsumowane wyniki zadecydują o tym czy gmina podejmie dalsze kroki w celu odzyskania praw miejskich. Jeżeli wszystko zakończy się pozytywnie Gowarczów miastem może zostać z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Zdjęcia:
Skąd jesteś?
Spod Gowarczowa.
A dokładnie?
Z Warszawy.
nie bedzie świnta, bo nie bedzie minsa