REKLAMA

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbyły się zdalnie! Czy miało to sens? [wideo]

Szkoły w całej Polsce w związku z obecnie panującą sytuacją są zamknięte, jednak nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizowania materiału za pomocą internetu oraz korespondencyjnie. By ułatwić młodzieży sprawdzenie swojej wiedzy oraz umożliwić lepsze przygotowanie się do nadchodzących egzaminów ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna zachęcała szkoły do udziału w próbnych egzaminach ósmoklasisty, których arkusze udostępniła na swojej stronie internetowej – TUTAJ. Przyjrzeliśmy się jak wyglądał zdalny egzamin w szkołach podstawowych z gminy Końskie.

REKLAMA

W miniony poniedziałek uczniowie tradycyjnie rozpoczęli egzaminy próbne językiem polskim, we wtorek zmagali się z matematyką, a dziś uzupełniają arkusze z języka obcego nowożytnego. O tym jak organizacyjnie w szkołach podstawowych w gminie Końskie wyglądał egzamin próbny z CKE opowiedzieli nam dyrektorowie szkół:

„Codziennie rano pobierałem ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej pliki dotyczące egzaminów. Następnie przesyłałem uczniom kilkoma kanałami – mailem, za pomocą aplikacji „Classroom” oraz za pomocą dysku wirtualnego, na którym nasi uczniowie pracują. Uczniowie codziennie rano pobierali pakiety z zadaniami. Mieli kilka godzin na ich rozwiązanie, a następnie odsyłali prace do wychowawcy, który przesyłał je konkretnym nauczycielom do sprawdzenia” – opowiadał nam dyrektor Szkoły Podstawowej w Kazanowie Paweł Milcarek.

REKLAMA

„Dzieci sobie pobierają arkusze ze strony Komisji Egzaminacyjnej i rozwiązują je we własnym zakresie, a dopiero 8 kwietnia pojawią się wytyczne do oceniania prac […] My pobieramy w szkole arkusze i przesyłamy je wychowawcom klas. One pojawiają się też na naszym panelu – na stronie internetowej szkoły” – informował nas dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich Jacek Szmit.

„Przesłaliśmy informację do uczniów, że mają możliwość przystąpienia do egzaminu próbnego od poniedziałku do środy. Nauczycielom przesłaliśmy informację, żeby nie zadawali do godziny 12 zdalnej pracy uczniom” – mówił nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich Jarosław Drzazga.

Wiemy także, że punktualnie o godzinie 9:00 na stronach CKE oraz OKE mogły pojawić się problemy z dostępnością serwerów w związku z dużym zainteresowaniem uczniów z całego kraju, jednak do tej pory były one chwilowe i już po kilku minutach uczniowie mogli pobrać sobie arkusze bez zakłóceń.

Na języku polskim uczniowie odpowiadali na pytania związane między innymi z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza czy „Zemstą” Aleksandra Fredry, natomiast tematami wypracowania były do wyboru: rozprawka o pokonywaniu trudności i dążeniu do celu lub opowiadanie – napisać przygodę o osobie, która trafiła do świata jednego z podanych w egzaminie lektur. Na matematyce na uczniów tradycyjnie czekało 15 zadań zamkniętych oraz 6 otwartych. Arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty możecie znaleźć TUTAJ

O ważnej kwestii oceniania próbnych egzaminów oraz zainteresowaniu uczniów arkuszami opowiedział nam dyrektor SP w Kazanowie –„My te prace sprawdzimy i wyniki uczniów przekażemy, natomiast nie będą one wpływały na zaliczenie ucznia oraz ocenę końcoworoczną. Nie wystawiamy z tego ocen, uczniowie nie mają obowiązku odsyłać tych prac, ale też naszym zadaniem jako nauczycieli było zmotywowanie ich do tego, by te prace wykonywali. Jest to dla nich sposób pomiaru swojej wiedzy. […] Wiem na pewno, że 100% prac z dnia wczorajszego wróciło. To jest dla mnie taki bardzo ważny znak, że uczniowie powoli przyzwyczajają się do tego nowego sposobu pracy, coraz częściej pracują zdalnie a wyniki wpływają bardzo płynnie” – mówił nam Paweł Milcarek.

Paweł Milcarek przekazał nam także informację o tym, że również egzamin z matematyki cieszył się zainteresowaniem uczniów, ponieważ wychowawca klasy otrzymał egzamin z odpowiedziami od każdego z nich. Warto dodać, że wszyscy uczniowie z Kazanowa wypełniali i odsyłali arkusze drogą elektroniczną. Jak było w innych szkołach? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie – próbny egzamin był tylko możliwością, a nie koniecznością.

Obecnie sytuacja zarówno egzaminów jak i matur jest niepewna. Nie wiadomo jeszcze jaką decyzję podejmie ministerstwo – odbędą się zdalnie czy zostaną przełożone? Decyzje zapadną w najbliższych dniach i na pewno o tym Was poinformujemy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *