Złoty słabnie względem Euro, inflacja rośnie, gospodarka w kłopotach. Co dzieje się w prawie 40 milionowym kraju, który jeszcze niedawno szczycił się zrównoważonym budżetem zaplanowanym w latach 2023 – 2027?
REKLAMA
Tylko w ostatnich kilku miesiącach wartość polskiego złotego spadła o jedną piątą w stosunku do euro. Górnolotne zapowiedzi nowego ładu, jako wystarczającego zabezpieczenia gospodarki w Polsce przed ruiną okazały się mrzonkami, w porównaniu do podobnych środków zastosowanych w zachodnich krajach Unii Europejskiej.
Dlaczego złoty tak słabnie?. Gospodarka Polski stoi w obliczu bardzo trudnych problemów. Prowadzi deficyt na rachunku bieżącym, środki pieniężne wpływające do budżetu krajowego, które w założeniu szły bezpośrednio na bieżące wydatki zostały zastopowane poprzez jedną istotną zmianę mającą wpływ na brak ich w budżecie – różne programy socjalne. Tak, jak wiadomo już dziś, doprowadziła do zapaści polityki finansowej naszego kraju tj. prowadzenia zbilansowanej polityki finansowej.
Jednocześnie wysoki poziom zadłużenia w sektorze prywatnym i znaczne finansowanie zagraniczne w systemie dużych firm oraz systemie bankowym nie pozwala, aby gospodarka potrafiła zrekompensować wartości kapitałowe w stosunku do innych bogatszych państw UE, typu Niemcy, Francja, Norwegia, Szwecja. Inflacja osiągnie niebawem roczną stopę ponad 20 %, a pożyczki rządu w walucie obcej wzrastają niebezpiecznie wysoko.
Szczególnie źle oddziałujące na gospodarkę Polski oraz spadek wartości złotego wydaje się też załamanie w sektorze budowlanym. Po latach znacznego i stałego wzrostu inwestycji budowlanych w naszym kraju istnieje obawa o załamanie i tej kluczowej dziedziny naszej gospodarki.
Co jeszcze wpłynie na spadek wartości polskiego złotego do innych walut?. W obliczu niepewnej sytuacji bankowej wzrosło zainteresowanie euro walutą. Wielu inwestorów postanowiło zabezpieczyć się inwestując swe pieniądze w możliwie stabilne gospodarki wysokorozwinięte. Zagraniczni inwestorzy uciekają za granicę i rynki takie jak kraje Europy zachodniej lub USA w poszukiwaniu bezpiecznych przystani. Prognozuje się, że wszystkie waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej odczują skutki takich działań dość gwałtownie.
Zaczęto, więc pytać o zdanie inwestorów i szukać informacji w Internecie. Często pojawiało się hasło kurs euro prognozy. Jako przełożenie hasła do przyszłości euro do złotego. Prawdopodobieństwo rosnących dalej obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA oznacza krótkoterminowe problemy dla dolara amerykańskiego ( niestety polski złoty równolegle też przy zastosowaniu tarczy antykryzysowej stał się mało konkurencyjny w zestawieniu z tak potężną gospodarką). Po raz kolejny okazało się, że euro stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia i stabilności w chwilach finansowego kryzysu, dlatego też presja na aprecjację tej waluty może utrzymywać się jeszcze przez długi czas. Niewątpliwie aprecjacja na bezpieczne rynki i waluty doprowadzi do wzrostu inflacji w krajach rozwijających się, w tym właśnie Polski.
Wydaje się, więc, że nie ma ucieczki dla polskiego złotego. Inflacja była dobrze powstrzymywana do pewnego czasu. Kryzys w postaci pojawienia się pandemii koronawirusa oraz wybuch wojny Ukrainy z Rosją wywołał burzę w naszym świecie. Oprócz konsekwencji zdrowotnych i kosztów ludzkich prowadzi to do poważnego kryzysu gospodarczego. Z jednej strony, uniemożliwiając ludziom pracę, powodując choroby i zakłócając łańcuch dostaw, stanowi ogromny szok dla produktywności. Z drugiej ceny ropy naftowej, zagrożenie klęską żywiołową oraz ograniczona podaż siły roboczej spowoduję presję inflacyjną.
Pamiętać należy też o tym, że połączenie tak dwóch nieprzewidywalnych skutków sprawiło, możność zatrzymania gałęzi gospodarki zwiększając stopę bezrobocia i wywołało dużą recesję gospodarczą. Presja inflacyjna egzaltowana do granic wytrzymałości gospodarczej naszego kraju doprowadzi do powolnej egzekucji nad naszym nominałem.
Szacunki, co do przyszłości kursu walut według ekspertów z dziedziny finansów nie są optymistyczne. Zakłada się stopniowy spadek wartości naszego złotego w stosunku do euro. Wynoszący obecnie kurs złotego w stosunku do euro wynoszący 4,66 w niedługim czasie sięgnie około 4, 80 zł. Czarne chmury, które zawisły nad polskim złotym sprawiły, że szukamy w ogólnodostępnych mediach prognozy na przyszłość dla złotego. Szukamy również, jaka będzie sytuacja złotego do euro w Internecie. Często bywa, że jest prognoza kursu euro właśnie do złotego, jako przystań mocnej waluty na dłuższy okres i warto znać, jakie mogą być wahania obydwóch walut by móc wymienić walutę, kiedy jest dobry okres. Warto, zatem odwiedzić stronę internetową: sprawdzeuro.pl.
materiał partnera
REKLAMA