Program „Czyste Powietrze” zakłada dotacje dla mieszkańców na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne oraz dofinansowania do termomodernizacji starych budynków. W gminie Końskie w 2022 roku cieszył się on dużym powodzeniem i będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Mówi o tym w rozmowie z nami burmistrz Krzysztof Obratański.
REKLAMAtkn24.pl: Jak wyglądało zainteresowanie programem Czyste Powietrze w 2022 roku?
Krzysztof Obratański: Gmina Końskie ponad dwa lata temu podpisała umowę z naszym Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i jest operatorem lokalnym dla tego programu. U nas można przygotowywać i składać wnioski, które dziś dotyczą nie tylko wymiany źródła ciepła, ale ogólnie pojętej termomodernizacji, której elementem może być wymiana źródła ciepła. Mogę powiedzieć, że mimo okresów lockdownowych i problemami z bezpośrednią komunikacją to ten program cieszy się dużym zainteresowaniem. Robiąc takie podsumowanie dla potrzeb rozliczenia w WFOŚ mogę stwierdzić, ze to zainteresowanie jest duże. W roku 2021 nasz punkt obsługi przyjął, pomógł zredagować i wysłać 180 wniosków dotyczących możliwości skorzystania z dofinansowań. W roku ubiegłym było to 185 wniosków i potwierdziła się sytuacja odchodzenia od klasycznych źródeł ciepła na takie, które uwzględniają OZE, również chodziło o oszczędności związane z termomodernizacją. Nie wiemy ile wniosków przygotowanych przez naszych pracowników zostało dla mieszkańców innych gmin z powiatu koneckiego – nie jest tajemnicą, że jesteśmy otwarci i każdy zainteresowany uzyska pomoc. Wiem, że wiele osób z gmin ościennych to robi.
tkn24.pl: Czy w roku bieżącym również punkt działa i czy na te same formy wsparcia można składać wnioski?
K. Obratański: Punkt działa, nic się jeżeli chodzi o zasady programu nie zmieniło. Można się zgłosić do Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i tam uzyskać pomoc przy określeniu swoich potrzeb i możliwości ich sfinansowania lub uzyskania pomocy finansowej w ramach programu. Ta pomoc nie polega tylko na znalezieniu odpowiedniego zapisu w programie, ale też dopasowaniu rzeczywistych potrzeb do możliwości pomocowych, wypełnieniu wniosku, złożeniu i pilotowaniu tej aplikacji aż do chwili podpisania umowy.
tkn24.pl: A skąd te pieniądze się biorą? To są środki rządowe? Europejskie?
K. Obratański: To są środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. One są gromadzone w ramach całego systemu opłat środowisowych. To co my częściowo płacimy w cenie wody, cenie opłat komunalnych to są tak zwane opłaty środowiskowego, z których część ląduje na koncie wojewódzkiego, a część Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jest wtórnie dystrybuowane na pomoc w sprawach związanych z ochroną środowiska. Są to więc środki krajowe, choć nie są to środki rządowe.
Czyste powietrze będzie jak ten nieudolny pisowski rząd odejdzie. Skończy się korupcja, bezrobocie i rozwój patologii.
Pan burmistrz chwalił się że jest rozwój miasta ,powstają nowe inwestycje .Sukcesy to 1 miejsce najwięcej ludzi z podstawowym wykształceniem i niższym .1 miejsce w piciu gorzały.2 miejsce gdzie średnia wieku to 46 lat ,po prostu stąd uciekła.Brawo ,brawo.