Dostęp do odpowiednio dużej ilości terenów zielonych niestety nie jest tym, o co w ostatnich dekadach najskuteczniej dbano w naszych miastach. W oczywisty sposób wpływa to na komfort życia, a także, w dużej mierze także na zdrowie mieszkańców. Nigdy więc dość przypominać o tym, jak ważne jest, by dalszemu ich rozwojowi towarzyszyła dbałość o wygospodarowywanie odpowiedniej ilości miejsca o takim właśnie przeznaczeniu. Z popełnionymi w tym zakresie błędami będą zmagać się, o czym sami mamy okazję się przekonać, kolejne pokolenia.
REKLAMAKonkretna przestrzeń wyznacza określone warunki
REKLAMADobry park nie musi, a często wręcz nie powinien, być elementem pod każdym względem odizolowanym od otaczającego go miasta, mimo że jedną z jego oczywistych dla każdego funkcji jest możliwość dania wytchnienia przebywającym w nim ludziom. Jest to przestrzeń o charakterze ściśle utylitarnym, mająca im w sposób jak najdoskonalszy służyć. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by zawczasu można było zadbać o jego optymalną lokalizację, która nie będzie po prostu pozostałością terenu z jakichś przyczyn niewykorzystanego przy okazji kolejnych inwestycji budowlanych. Jest to niezwykle ważne zagadnienie, które powinno przebić się do szerszej świadomości społecznej, by możliwa była skuteczna presja na, jak dotąd nierzadko lekceważących tą problematykę, lokalnych włodarzy. Konieczna jest wszak gotowość do przeciwstawienia się interesom najróżniejszych podmiotów. Parki to obiekty służące całym społecznościom. Muszą więc one posiąść zdolność do rozpoznawania swoich wspólnych interesów w tym zakresie i skutecznego o nie zabiegania.
Dobry projekt parku to rezultat analizy potrzeb, jakie wynikają z jego otoczenia, co wyraża się np. w odpowiednim układzie ścieżek i organizacji przestrzeni. Trzeba je jednak pogodzić uwarunkowaniami związanymi z warunkami ekologicznymi, ukształtowaniem terenu czy obecnością na nim różnego rodzaju infrastruktury. Dlatego też za każdym razem konieczna jest osobna analiza uwarunkowań i wysiłek planistyczny i projektowy.
Sama zieleń to jeszcze nie wszystko
Idąc do parku oczekujemy innych wrażeń niż te, które towarzyszyć będą wycieczce do lasu. To zieleń, która ma być w maksymalnym stopniu podporządkowana zarówno zamysłowi estetycznemu, jak i praktycznemu, a także temu, by nie generowała nadmiernych kłopotów i kosztów związanych z jej utrzymaniem. Oznacza to właściwy dobór szaty roślinnej pod względem gatunków oraz np. takie rozmieszczanie nasadzeń, by m.in. nie utrudniało prac prowadzonych z użyciem innego sprzętu niż ręczny.
Aby park mógł być miejscem wygodnym, czystym i bezpiecznym, konieczne jest wreszcie zbudowanie nawierzchni i zastosowanie właściwego wyposażenia w postaci małej architektury. Trudno sobie przecież wyobrazić, by mógł dobrze służyć wszystkim, jeśli nie znajdą się w ławki parkowe, pozwalające na efektywny odpoczynek w tego rodzaju korzystnym otoczeniu, kosze na śmieci, czy pozwalające zorganizować przestrzeń bez szkody dla jej wyglądu słupki. Obecnie dostępne są wyroby utrzymane w zróżnicowanej stylistyce, zarówno skromnej w formie, jak bardziej wyrafinowanej, o czym można przekonać się np. przeglądając ofertę firmy Metalico. Właściwy dobór tych elementów to jedno z zagadnień wymagających bacznej uwagi. Od ich trwałości i odporności na czynniki pogodowe także zależy wszak łatwość utrzymania całego terenu i związane z tym koszty. Pozwalają także na uzyskanie określonego efektu estetycznego.
Materiał partnera