Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które jest w Polsce coraz popularniejsze. Zdecydowana większość osób planujących zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego zamierza sfinansować swoje przedsięwzięcie z pieniędzy pożyczonych od banku. Szczególnie osoby młode pragną zrealizować w ten sposób swoje marzenia o własnym M. Zanim złożysz wniosek o kredyt w banku, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.
REKLAMANa jaki cel można wziąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny z reguły zaciągany jest na kupno gotowego domu bądź mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że takie zobowiązanie pozwala na finansowanie również innych celów służących do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Pieniądze pozyskane z kredytu hipotecznego możemy przeznaczyć m.in. na: budowę domu jednorodzinnego, zakup działki budowlanej (creditspace.pl/kredyt-na-dzialke-budowlana/), zakup działki rolnej, remont domu lub mieszkania (i to zarówno odświeżenie, jak i wykończenie nieruchomości), nadbudowę/rozbudowę/modernizację domu, mieszkania lub garażu, zakup budynku komercyjnego, a także sfinansowanie innego kredytu hipotecznego.
REKLAMACo więcej, nie ma żadnych przepisów ograniczających liczbę kredytów, jakie można posiadać. Oznacza to, że nie istnieją teoretyczne przeszkody uniemożliwiające uzyskanie dwóch kredytów jednocześnie. Najważniejszym warunkiem jakim trzeba spełnić jest posiadanie zdolności kredytowej i wymaganego przez bank wkładu własnego. Jeśli posiadasz więcej niż jeden kredyt hipoteczny warto skonsultować z ekspertem kredytowym możliwość połączenia zobowiązań przez konsolidację kilku kredytów w jedno zobowiązanie lub refinansowanie kredytu na korzystniejszych warunkach.
Jak przeprowadzić refinansowanie kredytu?
Gdy zależy nam na zmniejszeniu wysokości miesięcznej raty, warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego. Polega to na przeniesieniu zobowiązania z jednego banku do drugiego w celu uzyskania korzystniejszych warunków spłaty. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie kredytu do naszej aktualnej sytuacji finansowej. Refinansowanie może być korzystną opcją przede wszystkim w przypadku, gdy uda się uzyskać nową umowę z bardziej atrakcyjnymi warunkami niż poprzednia. Niemniej jednak operacja ta zazwyczaj niesie za sobą dodatkowe wydatki, takie jak prowizja za udzielenie nowego kredytu czy koszty związane z wcześniejszą spłatą zaciągniętego zobowiązania. W związku z tym zaleca się skonsultowanie swojej sytuacji z ekspertem kredytowym, który pomoże dokładnie ocenić potencjalne korzyści i koszty tego procesu.
O przeniesienie kredytu do innego banku może wnioskować każdy klient, który wykazuje odpowiednią zdolność kredytową oraz posiada pozytywną historię spłaty kredytów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Nowy bank, zanim udzieli zgody na refinansowanie, będzie chciał oczywiście dokładnie sprawdzić klienta pod względem wysokości oraz stabilności jego dochodów. Na ocenę zdolności kredytowej będą miały wpływ również takie czynniki, jak: wielkość gospodarstwa domowego, ilość osób na utrzymaniu oraz obecne zobowiązania finansowe (m.in. wysokość zadłużenia z kart kredytowych).
Konsolidacja kredytu hipotecznego – na czym polega?
Refinansowanie kredytu jest przeniesieniem zobowiązania finansowego do innego banku, który oferuje lepsze warunki spłaty. Natomiast konsolidacja kredytu to operacja polegająca na połączeniu kilku obecnych kredytów w jeden: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-konsolidacyjny/. Innymi słowy, jest to po prostu scalenie wielu istniejących zobowiązań w jedno, co ułatwia kredytobiorcy zarządzanie spłatą długów oraz zapewnia większą elastyczność finansową poprzez dostosowanie warunków umowy do aktualnych potrzeb i możliwości.
Konsolidacja dwóch kredytów hipotecznych to procedura połączenia ich w jeden, która pozwala obniżyć wysokość miesięcznych kosztów związanych ze spłatą. W ramach tego procesu bank zabezpiecza się, wpisując hipotekę do księgi wieczystej nieruchomości, które są objęte kredytem. W rezultacie klient spłaca jedno, połączone (skonsolidowane) zobowiązanie zamiast dwóch odrębnych kredytów hipotecznych.
artykuł sponsorowany