REKLAMA

Rejestracja firmy w ZUS – najważniejsze informacje

Formalności i obowiązki wymagane podczas zakładania własnej działalności gospodarczej często zniechęcają nowych przedsiębiorców. Jeżeli jednak zdecydujesz się zmierzyć z biurokracją, to na pewno musisz pamiętać o jednym z najważniejszych obowiązków, jakim jest rejestracja firmy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jak wygląda rejestracja w ZUS i jakie dokumenty są wymagane? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

REKLAMA

Jak wygląda rejestracja firmy w ZUS?

Rejestracja firmy w ZUS rozpoczyna się od określenia branży w jakiej zamierzasz działać. Aby to zrobić musisz wpisać odpowiedni kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) na wniosku CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Konieczne jest także wybranie formy opodatkowania. Wśród opcji jest: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Wypełnienie i złożenie wniosku do CEIDG jest pierwszym krokiem na drodze do posiadania własnej firmy. Twoja firma będzie wpisana do ewidencji, a także otrzyma swój własny numer REGON i numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Automatycznie też dochodzi do zgłoszenia firmy do ZUS. 

Z myślą o wygodzie nowych przedsiębiorców, obecnie istnieją trzy sposoby na złożenie wniosku:

  • Osobiście/listem poleconym do Urzędu Miasta,
  • Online, podpisując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • Online, logując się za pomocą profilu zaufanego.

Kogo dotyczy ulga na start?

Zgłoszenie firmy do ZUS-u należy poprzedzić sprawdzeniem, czy nie możemy korzystać z ulgi, jaka przysługuje nowym przedsiębiorcom. Jest to ulga na start, która zapewnia, że przez pierwsze 6 miesięcy działalności, nie musisz płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Wciąż jednak musisz płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kiedy przysługuje ulga na start?

  • Jeżeli zakładasz firmę po raz pierwszy lub po przynajmniej 60 miesiącach od jej zawieszenia/zamknięcia,
  • Nie prowadzisz swojej działalności dla ostatniego pracodawcy, na rzecz którego przed jej założeniem realizowałeś/-aś obowiązki (w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym), wchodzące w zakres Twojej nowej działalności.

Z ulgi na start można, ale nie trzeba korzystać. Swoją decyzję należy zgłosić do ZUS-u, dlatego też warto wiedzieć o tej opcji.

Rejestracja firmy w KRS

Jeżeli zakładasz spółkę, to należy zarejestrować ją w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Rejestracja ta obowiązuje między innymi:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki jawne,
  • spółki akcyjne,
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne.

W prowadzeniu działalności niezbędna jest fachowa księgowość, sprawdź: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Przy rejestracji dochodzi do przesłania danych do ZUS, tak więc spółka automatycznie staje się płatnikiem składek. W wyniku tego ZUS przygotowuje i wysyła płatnikowi dokumenty takie jak:

  • ZUS ZPA – zgłoszenie lub zmiana danych płatnika,
  • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych płatnika składek,
  • ZUS ZAA – informacja o adresie, gdzie prowadzona będzie działalność.

Rejestracja w KRS jest obowiązkowa i musi być wykonana w terminie 7 dni. Warto też pamiętać, że konieczne jest zgłoszenie wszystkich wspólników spółki, a także pracowników i  członków ich rodziny. Gdy jeden lub więcej z Twoich wspólników ma już swoją własną działalności gospodarczą, konieczne jest złożenie ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek będącego osobą fizyczną). Zgłoszenie wspólników i pracowników (oraz członków ich rodzin) do ubezpieczenia wymaga dostarczenia dokumentów takich jak:

  • ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny pracowników.

Zgłoszenie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej

Aby zgłosić jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, konieczne jest złożenie wniosku CEIDG-1. Wszystkie informacje, które znajdują się w Twoim wniosku, są automatycznie przekazywane do ZUS. Wtedy to ZUS generuje dokumenty takie jak:

  • ZUS ZFA – zgłoszenie przedsiębiorcy,
  • ZUS ZAA – zgłoszenie adresu/adresów prowadzonej działalności,
  • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych płatnika składek.

Jak wyżej wspomniano, dokumenty te przygotowuje i wysyła do Ciebie ZUS. Z kolei Ty masz 7 dni na to, aby samodzielnie wypełnić i dostarczyć deklaracje:

  1. ZUS ZUA – zgłoszenie osoby do ubezpieczenia zgłoszenie społecznego i zdrowotnego;
  2. ZUS ZZA – zgłoszenie osoby tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Co jeżeli przekroczę termin zgłoszenia firmy do ZUS? 

Każdy nowy przedsiębiorca ma 7 dni na to, aby zarejestrować firmę w ZUS. Zwykle dokonuje się tego poprzez wniosek CEIDG-1. W sytuacji gdy z jakiegokolwiek powodu nie dojdzie do wpisu Twojej firmy do ewidencji w wyznaczonym terminie, konieczny jest kontakt z ZUS-em. W innym przypadku może dojść do usunięcia działalności z rejestru przedsiębiorców.

 W jakim terminie opłacane są składki ZUS? 

Każdy przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności zgłasza dodatkowe osoby do ubezpieczenia, ma obowiązek płacić składki do 15. dnia każdego miesiąca. Z kolei osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą opłacać wymagane składki do 10. dnia miesiąca.

Potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy? Zapoznaj się: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *