Był pochód, wkopanie dębu pamięci i piękna artystyczna akademia przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz stąporkowskiego gimnazjum. Tak wyglądały obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Stąporków.
REKLAMAW Stąporkowie obchody 11 listopadowe rozpoczęły się już tak naprawdę w czwartek kiedy to koncert z tej okazji dała Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Kontynuowano je w niedzielę. Tuż przed południem w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowali program artystyczny pod tytułem „A to Polska”. Następnie miała miejsce uroczysta msza święta.
Po niej ruszył pochód w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. W nim szły delegacje weteranów, partii politycznych, służb, przedstawiciele stąporkowskiej władzy, nauczyciele, uczniowie oraz przede wszystkim mieszkańcy. Marsz prowadzili konni jeźdźcy z Rancza Ogniste Podkowy. Pod pomnikiem złożono znicze oraz wieńce i tą samą drogą pochód powrócił do budynku Domu Kultury.
REKLAMABardzo ciekawym elementem obchodów było posadzenie Dębu Niepodległości potomka Dębu Bartek przy placu MGOKiS. Wkopała go sama pani burmistrz Dorota Łukomska wspólnie z przedstawicielem Nadleśnictwa Stąporków, które to ufundowało drzewko.
Na zakończenie dnia mnóstwo osób przybyłych do Domu Kultury mogło obejrzeć przepiękną artystyczną akademię przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz stąporkowskiego gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli: Małgorzaty Szot, Edyty Adamiec, Wojciecha Ćwika, Marii Wiśniewskiej i Renaty Rutkowskiej. Agnieszka Wojcierowska i Mariola Szocińska odpowiadały za dekorację, a Barbara Kawęcka za montaż słowny. Warto dodać, że społeczność szkolna już od dłuższego czasu realizowała szereg działań związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Były to między innymi działania ekologiczne, których celem było zasadzenie stu drzew na setną rocznicę.
Zanim w MGOKiS wybrzmiała akademia przybyli wysłuchali jeszcze przemów, które wygłosiły dyrektor jednostki Katarzyna Sorn oraz burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska.
–„W tym momencie chciałabym podziękować i poprosić Państwa o to byśmy pomyśleli o tych pokoleniach, które nam tę wolność wywalczyły. O domach, w których mówiono w języku polskim, o pacierzu polskim, o łamaniu się chlebem… Szanowni Państwo wyjątkowa uroczystość. Jesteśmy świadkami 100 lat po odzyskaniu niepodległości. Dzisiaj szczególnie odczuwamy polskość, nasze symbole, język, patriotyzm. Jesteśmy razem i powinniśmy być razem, a dzisiejsze święto udowadnia jak dla nas wszystkich ważna jest polskość, ważna jest nasza ojczyzna.” – mówiła Katarzyna Sorn, dyrektor MGOKiS w Stąporkowie.
–„Oni, z miłości do Ojczyzny, nie zgodzili się na przegraną i krzycząc głosem wszystkich Polaków stanęli w jej obronie, oddając to co najcenniejsze – honor i życie. W tym roku świętujemy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To okazja do celebrowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachęta do budowania wspólnej przyszłości. Dziś to my odpowiadamy za losy naszej Ojczyzny i jeśli pragniemy jej służyć i zostać bohaterami naszych czasów, za wszelką cenę musimy czerpać jak najwięcej z postawy Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legionistów. Tak jak oni musimy bezwarunkowo strzec i chronić Polskę, bo jak mawiał Jan Kochanowski – „ …a komu otwarta droga do nieba, to tym, co służą Ojczyźnie” Współczesny patriotyzm to pamięć o pięknych polskich tradycjach, to działalność na rzecz naszych małych ojczyzn, to troska i zainteresowanie losami naszego kraju. Do nas należy wspieranie i pielęgnowanie wolności poprzez krzewienie patriotycznych postaw. Inicjatywy związane ze świętowaniem tego wspaniałego w historii Narodu Polskiego jubileuszu, są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy dali nam wolność po wielu latach zniewolenia. Rok 2018 to czas zadumy i refleksji nad losami Polski. Jest to zarazem święto teraźniejszości i przyszłości – nasz wspólny, dostojny dzień radości. Zapraszam Państwa do udziału w uroczystościach niepodległościowych. Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, z tego, że jesteśmy Polakami. Niechaj każdy zachowa w pamięci słowa Ignacego Krasickiego: „Święta miłości kochanej Ojczyzny (…), byle Cię można wspomóc, byle wspierać, nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!”. W słowach tych mieści się wizja wolności, niepodległości i najwyższych wartości. Nasze wspólne świętowanie będzie wyjątkowym hołdem złożonym bohaterom walczącym o Polskę.” – przemawiała burmistrz Łukomska.
Zdjęcia: