REKLAMA

Relacja wideo: 11 listopada 2018 w Stąporkowie

Był pochód, wkopanie dębu pamięci i piękna artystyczna akademia przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz stąporkowskiego gimnazjum. Tak wyglądały obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Stąporków. 

REKLAMA

W Stąporkowie obchody 11 listopadowe rozpoczęły się już tak naprawdę w czwartek kiedy to koncert z tej okazji dała Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Kontynuowano je w niedzielę. Tuż przed południem w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowali program artystyczny pod tytułem „A to Polska”. Następnie miała miejsce uroczysta msza święta.

Po niej ruszył pochód w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. W nim szły delegacje weteranów, partii politycznych, służb, przedstawiciele stąporkowskiej władzy, nauczyciele, uczniowie oraz przede wszystkim mieszkańcy. Marsz prowadzili konni jeźdźcy z Rancza Ogniste Podkowy. Pod pomnikiem złożono znicze oraz wieńce i tą samą drogą pochód powrócił do budynku Domu Kultury.

REKLAMA

Bardzo ciekawym elementem obchodów było posadzenie Dębu Niepodległości potomka Dębu Bartek przy placu MGOKiS. Wkopała go sama pani burmistrz Dorota Łukomska wspólnie z przedstawicielem Nadleśnictwa Stąporków, które to ufundowało drzewko.

Na zakończenie dnia mnóstwo osób przybyłych do Domu Kultury mogło obejrzeć przepiękną artystyczną akademię przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz stąporkowskiego gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli:  Małgorzaty Szot, Edyty Adamiec, Wojciecha Ćwika,  Marii Wiśniewskiej i Renaty Rutkowskiej. Agnieszka Wojcierowska i Mariola Szocińska odpowiadały za dekorację, a Barbara Kawęcka za montaż słowny. Warto dodać, że społeczność szkolna już od dłuższego czasu realizowała szereg działań związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Były to między innymi działania ekologiczne, których celem było zasadzenie stu drzew na setną rocznicę.

Zanim w MGOKiS wybrzmiała akademia przybyli wysłuchali jeszcze przemów, które wygłosiły dyrektor jednostki Katarzyna Sorn oraz burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska.

„W tym momencie chciałabym podziękować i poprosić Państwa o to byśmy pomyśleli o tych pokoleniach, które nam tę wolność wywalczyły. O domach, w których mówiono w języku polskim, o pacierzu polskim, o łamaniu się chlebem… Szanowni Państwo wyjątkowa uroczystość. Jesteśmy świadkami 100 lat po odzyskaniu niepodległości. Dzisiaj szczególnie odczuwamy polskość, nasze symbole, język, patriotyzm. Jesteśmy razem i powinniśmy być razem, a dzisiejsze święto udowadnia jak dla nas wszystkich ważna jest polskość, ważna jest nasza ojczyzna.” – mówiła Katarzyna Sorn, dyrektor MGOKiS w Stąporkowie.

„Oni, z miłości do Ojczyzny, nie zgodzili się na przegraną i krzycząc głosem wszystkich Polaków stanęli w jej obronie, oddając to co najcenniejsze – honor i życie. W tym roku świętujemy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To okazja do celebrowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachęta do budowania wspólnej przyszłości. Dziś to my odpowiadamy za losy naszej Ojczyzny i jeśli pragniemy jej służyć i zostać bohaterami naszych czasów, za wszelką cenę musimy czerpać jak najwięcej z postawy Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego Legionistów. Tak jak oni musimy bezwarunkowo strzec i chronić Polskę, bo jak mawiał Jan Kochanowski – „ …a komu otwarta droga do nieba, to tym, co służą Ojczyźnie” Współczesny patriotyzm to pamięć o pięknych polskich tradycjach, to działalność na rzecz naszych małych ojczyzn, to troska i zainteresowanie losami naszego kraju. Do nas należy wspieranie i pielęgnowanie wolności poprzez krzewienie patriotycznych postaw. Inicjatywy związane ze świętowaniem tego wspaniałego w historii Narodu Polskiego jubileuszu, są wyrazem wdzięczności dla tych, którzy dali nam wolność po wielu latach zniewolenia. Rok 2018 to czas zadumy i refleksji nad losami Polski. Jest to zarazem święto teraźniejszości i przyszłości – nasz wspólny, dostojny dzień radości. Zapraszam Państwa do udziału w uroczystościach niepodległościowych. Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, z tego, że jesteśmy Polakami. Niechaj każdy zachowa w pamięci słowa Ignacego Krasickiego: „Święta miłości kochanej Ojczyzny (…), byle Cię można wspomóc, byle wspierać, nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!”. W słowach tych mieści się wizja wolności, niepodległości i najwyższych wartości. Nasze wspólne świętowanie będzie wyjątkowym hołdem złożonym bohaterom walczącym o Polskę.” – przemawiała burmistrz Łukomska.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *