To była pierwsza taka bitwa na terenie Konecczyzny. Dokładnie 6 września 1939 roku nad rzeką Czarną w Rudzie Malenieckiej doszło do starcia armii polskiej z siłami niemieckimi. Bitwa trwała jeden dzień, przeważające siły wroga przedostały się na drugi brzeg Czarnej i brnęły dalej w głąb Ziemi Koneckiej. Dzień później odbyła się bitwa o Kazanów. W sobotę uczczono pamięć tych, którzy walczyli pod Rudą Maleniecką.
REKLAMAObchody zorganizowano pod obeliskiem, który przy wjeździe do Rudy Malenieckiej stoi już ponad dziewięć lat, a rozpoczęły się one od polowej mszy świętej, którą sprawował proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Węgrzynowski. Po mszy głos zabrali: gospodarz gminy Ruda Maleniecka wójt Leszek Kuca oraz gospodarz powiatu koneckiego starosta Bogdan Soboń.
–„To miejsce jest upamiętnieniem wielu walk jakie Żołnierz Polski toczył w Kampanii Wrześniowej w imię obrony ojczyzny, niepodległości państwa i narodowu oraz honoru jako wartości najwyższej. Dziś po 79 latach od września 1939 roku, kiedy nie wielu jest wśród nas uczestników tamtych lat i coraz mniej pamiętających losy żołnierzy z okresu 1939-45 powinniśmy uczynić wszystko by zachować pamięć i prawdę historyczną o bohaterach budujących sławę polskiego oręża, o agresorach i obrońcach, o katach i ofiarach. Pełna wiedza o tamtych wydarzeniach i pamięć o tysiącach ofiar jest zadaniem i obowiązkiem naszym. Ona w całości powinna być przekazana następnym pokoleniom. Cześć ich pamięci!” – przemawiał wójt Leszek Kuca.
REKLAMA–„Szanowni Państwo, drodzy zgromadzeni, dobrze że mamy ten pomnik. 3 września Niemcy byli w Przedborzu, a 6 byli w Rudzie Malenieckiej i w zasadzie po tej krótkie potyczce przy granicy naszego Państwa tu Polacy stawili opór, potem drugi był na linii Kazanów – Końskie. Po 79 latach my współcześnie żyjący mamy po prostu pamiętać i oby przyszłe pokolenia także pamiętały, bo wolność krzyżami się mierzy. Obyśmy jej nie mierzyli, ale byli wolni, niepodlegli i szczęśliwi w naszej ojczyźnie.” – mówił do zgromadzonych Bogdan Soboń, starosta konecki.
Z kolei list od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek przeczytała Grażyna Anioł związana z lokalnymi strukturami Prawa i Sprawiedliwości. Następnie delegacje: gminy, powiatu koneckiego, szkoły w Rudzie Malenieckiej oraz złożona z okolicznych mieszkańców złożyły znicze oraz wieńce pod pamiątkowym obeliskiem.
Na zakończenie licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów z Rudy Malenieckiej oraz wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP Kłomnice.
Zdjęcia: