REKLAMA

Relacja wideo: Drugi dzień Kuźnic Koneckich z koncertem Kombii!

Niedziela na Kuźnicach Koneckich 2019 to przede wszystkim znakomity, ponad półtoragodzinny koncert Kombii, ale wiele na scenie i wokół niej działo się także wcześniej. XX jubileuszowe święto powiatu w takiej formule można już uznać za historię. I wydaje się, że było to święto udane. 

REKLAMA

Cały dzień licznie przybyłym do Parku Miejskiego w Końskich mieszkańcom powiatu towarzyszyła para konferansjerów: Marian Wikiera – naczelnik promocji w Starostwie Powiatowym oraz Anna Wiaderna – pracownik Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Na początku przypomnieli oni o sobotnich wydarzeniach Kuźnic z KSWP oraz poinformowali zgromadzoną publiczność o tym kto w dniu poprzednim otrzymał powiatowe nagrody (nasza relacja z soboty na Kuźnicach znajduje się TUTAJ). Na uroczyste otwarcie „Kuźnic Koneckich 2019” przybyli licznie przedstawiciele władzy: starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa i członek zarządu Dariusz Banasik, starosta opoczyński Marcin Baranowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, wójt Fałkowa Henryk Konieczny, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca, wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, wicewójt Smykowa Jerzy Duda oraz liczni radni powiatowi i inni samorządowcy.

We wstępie część z przedstawicieli władz pojawiła się na scenie, a starosta Grzegorz Piec skierował kilka słów do mieszkańców, po czym oficjalnie otworzył XX Kuźnice Koneckie –„Szanowni Państwo. Pierwszy raz występuję na scenie w takiej roli i to jest dla mnie ogromna trema. Przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji i myślę, że całe to popołudnie plus wieczór spędzimy razem w cudownej atmosferze. Życzę Państwu wielu wrażeń i udanej zabawy […] Kuźnice Koneckie 2019 uważam za otwarte!” – przemawiał ze sceny Piec.

REKLAMA

Starosta Grzegorz Piec oficjalnie otworzył Kuźnice Koneckie 2019.

Te jubileuszowe Kuźnice Koneckie stały jednak pod znakiem zapytania. To w związku z zamieszaniem, które towarzyszyło rozwiązaniu poprzedniej Rady Powiatu Koneckiego z mocy prawa. Jednak udało się je zorganizować, a już teraz starosta Grzegorz Piec zapowiada, że Kuźnice w kolejnych latach będą dalej organizowane, ale już w nieco innej formule –„Wiemy jakie były perturbacje, ale postanowiliśmy kontynuować to co jest dobre i stąd te Kuźnice. Myślę, że to jest ważna inicjatywa, która od tych kilkunastu lat wpisała się w działalność starostwa, jesteśmy z tej imprezy rozpoznawalni w kraju i myślę, że będziemy to kontynuować. Formułę myślę, że zmienili, ale o szczegółach nie powiem żeby było ciekawiej. To święto całego powiatu, więc mieszkańcom życzę spokoju przede wszystkim i rozsądnego działania władz by nie dochodziło do tego co było na jesieni, by ludzie nie przeżywali tego kto tu będzie rządził. Na spokojnie to wszystko musi się stabilizować i pójdziemy w dobrym kierunku” – mówił przed naszą kamerą starosta Grzegorz Piec.

Bardzo ciekawym elementem festynu, który towarzyszył wydarzeniu w Parku Miejskim w Końskich były inscenizacje historyczne przygotowane przez nowo powstałą Grupę Rekonstrukcji Historycznej pn. „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego”, którą utworzono przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Widzieliśmy więc między innymi pokaz kucia gwoździ oraz oprawy kos bojowych, a rekonstruktorzy pokazując jednocześnie opowiadali o starych zawodach, które wykonywane były między innymi w Maleńcu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się już XV Otwarte Mistrzostwa Powiatu Koneckiego w Rzucie Podkową o Puchar Starosty Koneckiego, które organizował konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wiele osób zgromadziło się także przy stoiskach: Nadleśnictw, w którym można było uzyskać sadzonki oraz Biblioteki Publicznej w Końskich, która z kolei prezentowała liczne książki swojego wydawnictwa Arslibris. Przybyłym podobały się też auta tuningowane oraz zabytkowe, które można było zobaczyć na parkingu restauracji Leliwa. Przed sceną ustawione były też stoiska promocyjne kilku gmin oraz koneckiej policji.

Pośród mieszkańców przez cały dzień spotkać można było także wolontariuszy. Przeprowadzali oni akcję „Razem dla Seby”, czyli kwestę na rzecz niepełnosprawnego Sebastiana Makowskiego, który marzy o wybudowaniu domu bez barier. Zbiórki dla Sebastiana będą prowadzone także na wszystkich pozostałych imprezach plenerowych na terenie gminy Końskie –„Zbieramy dzisiaj pieniążki dla Sebastiana Makowskiego by zrealizować jego marzenie, czyli na budowę jego nowego domu. Przy okazji dziewczyny upiekły wspaniałe ciasta i można jako cegiełkę poczęstować się ciastem i wrzucić jakiś pieniążek do puszki” – opowiadała nam Barbara Więcław, jedna z wolontariuszek.

Na scenie prezentuje się RiF

Na scenie zaś dominowała dobra muzyka. Najpierw krótki koncert, ale z mocnym przesłaniem dała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Śpiewali oni tzw. „Zakazane Piosenki”. Następnie z Piosenkami na Drodze do Wolności wystąpił zespół RiF, którego współtworzą świetni koneccy muzycy – między innymi Roman Cieślak, Konrad Kamizela, Marcin Wróbel, Maciej Lisowski, Iwona Kot, Zbyszek Bunio Bukowiecki i inni. To był jednak tylko przedsmak. Prawdziwe tłumy pod scenę dotarły o godzinie 20:00. Wtedy to swój bardzo dobry, ponad półtora godzinny koncert rozpoczął zespół Kombii. W jego trakcie bardzo znanemu wokaliście Grzegorzowi Skawińskiemu członkowie bandu wręczyli urodzinowy tort. Muzyk w sobotę obchodził swoje 65 urodziny. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu Kombii.

Poniżej skrót wideo oraz obszerna galeria zdjęć:

Zdjęcia (Paulina Adamczyk, Arek Góral):

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *