W piątkowe przedpołudnie na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy rozpoczęła się niezwykła dla tej szkoły uroczystość. Tego dnia nadano jej imię Zdzisławy i Stanisława Bytnarów. Ośrodek otrzymał także swój sztandar.
REKLAMAGościem honorowym uroczystości miała być Barbara Wachowicz – znana pisarka i jedna z inicjatorek nadania szkole imienia. Niestety pani Barbara kilka dni temu zmarła. W piątek w Warszawie odbył się jej pogrzeb, a w święcie w Baryczy uczestniczyła ona już tylko duchem. Wszyscy, którzy przybyli do podkoneckiej miejscowości uczcili śmierć Barbary Wachowicz minutą ciszy. Warto dodać, ze to właśnie ona wspólnie z mecenasem Janem Nowakiem ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” byli pomysłodawcami nadania tego imienia dla SOSW w Baryczy.
Na miejscu była obecna legenda Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Nowi patroni szkoły byli jej przełożonymi w warszawskiej Szkole Specjalnej nr 6. –„Witam jako żołnierz Szarych Szeregów, ale przede wszystkim jako nauczycielka Szkoły Specjalnej nr 6 w Warszawie przy ulicy Ząbkowskiej, której pierwszą i najwspanialszą nauczycielką była p. Zdzisława, która jest dzisiaj tutaj patronką. Chcę Wam powiedzieć, że miałam to szczęście, bo najpierw chciałam być archeologiem, ale kiedy zaproszono mnie do szkoły nr 6 i zobaczyłam jakie tam są dzieciaki, jacy nauczyciele to zmieniłam zdanie i byłam 30 lat nauczycielką w tej szkole. A jestem tu przede wszystkim po to by powiedzieć jak bardzo cenię rodziców dzieci niepełnosprawnych, a w szczególności matki. Bez ich pomocy, bez ich miłości te szkoły nie miałyby wyników. Dlatego bardzo proszę byście Państwo pamiętali, że one są sercem tych szkół, one.” – mówiła ze sceny do zgromadzonych Wanda Traczyk-Strawska.
REKLAMASwoją obecnością ten dzień uświetnili też członkowie rodziny Bytnarów: Barbara Borkowska i Julian Borkowski. –„Dziś w tym uroczystym dniu pełni radości, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy pragnie przyjąć imię naszych przodków Zdzisławy i Stanisława Bytnarów łączymy tę bliskość również z druhną Barbarą Wachowicz, która rozpoczęła z obecnymi tu p. dyrektorem i p. mecenasem Janem Nowakiem wprowadzenie w czyn tej idei i o to na mapie Polski możemy zaznaczyć kolejne miejsce z którego będzie biła kuźnia patriotyzmu.” – przemawiał Julian Borkowski, potomek Zdzisławy i Stanisława Bytnarów.
Nim nadano imię to o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą sprawował biskup Piotr Turzyński, a asystowali mu znani w powiecie koneckim księża: Tomasz Janicki i Krzysztof Sieczka. Potem przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Marian Król odczytał akt nadania szkole imienia. Od tego momentu SOSW w Baryczy miało już imię Zdzisławy i Stanisława Bytnarów.
Kim byli Bytnarowie i jak to się stało, że zostali patronem szkoły? O tym mówił dyrektor ośrodka Jan Słuszniak. –„Jestem szczerze wzruszony, że jako dyrektor ośrodka jest mi dane przyjąć akt nadania naszej szkole imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów. Szanowni Państwo dwa lata temu pomysł ten zrodził się podczas rozmowy z mec. Janem Nowakiem, który w czasie wigilii Żołnierzy Armii Krajowej wspomniał historię o naszych dzisiejszych patronach. Od tego momentu zacząłem sięgać do dostępnych mi źródeł i szukać informacji na temat Zdzisławy i Stanisława Bytnarów. Wspólnie z Radą Pedagogiczną, uczniami i rodzicami podjęliśmy decyzję o nadaniu naszej szkole imienia tych zacnych Polaków, patriotów i pedagogów.” – mówił na miejscu dyrektor Słuszniak.
Bytnarowie pracowali jako nauczyciele w Niekłaniu w powiecie koneckim, a za wyróżniające wyniki w pracy zostali przeniesieni do Warszawy. Tam ukończyli szkołę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Marii Grzegorzewskiej i kontynuowali swoją karierę nauczycielską. W trakcie II Wojny Światowej małżeństwo zaangażowane było w ruchy powstańcze. Ich dziećmi byli znani z kultowej książki „Kamienie na Szaniec” Janek „Rudy” Bytnar i Danuta „Duśka” Bytnar. Bytnarowie w czasie wojny prowadzili tajne nauczanie.
Podczas uroczystości pięknymi dyplomami uhonorowano przyjaciół oraz sponsorów SOSW w Baryczy. Wśród licznych nagrodzonych znaleźli się znani ze swojej działalności charytatywnej Mariola Konieczna oraz Robert Plech.
W kolejnej części odbyła się seria przemówień. Głos zabierali między innymi: Wanda Traczyk-Stawska, mecenas Jan Nowak, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Agata Binkowska – członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Bogdan Soboń – starosta konecki, Andrzej Lenart – wicestarosta konecki, Marcin Zieliński – wiceburmistrz Końskich oraz członkowie rodziny Bytnarów Barbara i Julian Borkowscy.
W uroczystości udział wzięli też między innymi: Krystyna Milczarek – szefowa edukacji w gminie Końskie; Dorota Duda – członkini Zarządu Powiatu Koneckiego; Beata Napierała – radna wojewódzka; Sławomir Marczewski – radny wojewódzki; Danuta Sukeliene i Stanislawa Volodkowa – przedstawicielki partnerskiej szkoły specjalnej na Litwie.
Na koniec zaprezentowano część artystyczną, po czym wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku.
Zdjęcia: