REKLAMA

Rola aktywności fizycznej w rozwoju dzieci i nie tylko

Zachowanie dobrej kondycji i aktywność fizyczna to elementy, które są niezwykle ważne dla wszystkich grup wiekowych. Oczywiście rodzaj aktywności fizycznej zawsze powinien być dostosowany do stanu zdrowia danej osoby i jej możliwości ruchowej. Nie można również zapominać o tym, że podczas wykonywania ćwiczeń ciało może być narażone na kontuzje, a nawet złamania. W celu ograniczenia ryzyka urazu warto zatem sięgać po specjalne materace.

REKLAMA

Dlaczego warto wybierać materace do ćwiczeń?

Dobrej jakości materace do ćwiczeń ograniczają ryzyko związane z odniesieniem kontuzji, ponieważ tłumią upadki. Poza tym, zapewniają one komfort osobie ćwiczącej i umożliwiają wykonywanie ćwiczeń nie tylko na sali gimnastycznej, a także w warunkach domowych. Materace gimnastyczne, które są wykonane z dość twardej pianki poliuretanowej i obleczone materiałem zwykle są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Warto w tym wypadku wybierać produkty dobrej jakości, które są zwykle nieco droższe, ale zdecydowanie bardziej trwałe.

Na jaki materac warto się zdecydować?

W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różne materace, w tym produkty przeznaczone dla dzieci lub dorosłych. Poza tym, kupujący mogą się decydować na zakup materacy składanych, które są wygodne w przechowywaniu. W przypadku zaawansowanych ćwiczeń warto sięgać po produkty wzmocnione o dużej wytrzymałości, zaś w przypadku materaca przeznaczonego do rehabilitacji należy sprawdzać obecność certyfikatów i atestów. Zobacz jak wybrać odpowiedni materac gimnastyczny na https://fitness-sport.net/materace-na-sale-gimnastyczne-jak-wybrac-i-dbac-o-nie/.

REKLAMA

Jakie ćwiczenia mogą być wykonywane na materacu?

Na materacu z powodzeniem mogą być wykonywane ćwiczenia o różnym stopniu trudności. W przypadku dzieci mogą być wykonywane proste ćwiczenia w formie zabawy, zaś w przypadku osób dorosłych ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i rehabilitacyjne. Wśród ćwiczeń rozluźniających polecany jest tak zwany koci grzbiet. Ćwiczenie wykonywane jest w klęku podpartym i polega na unoszeniu głowy wraz z wdechem oraz jej odpuszczania podczas wydechu. Wraz z wydechem wypychana jest również w górę środkową część tułowia tworząc rodzaj łuku. Koci grzbiet może być wykonywany przez osoby praktycznie w każdym wieku, ale stopień wygięcia kręgosłupa powinien być dostosowywany do stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości fizycznych.

Jakie ćwiczenia mogą być wykonywane przez dzieci z użyciem materaca?

Na materacu wykonywane mogą być proste i bardzo zaawansowane ćwiczenia. Najmłodsi chętnie wykonują przewroty w tył lub w przód, zaś nieco starsze dzieci chętnie uczą się stawania na rękach. W tym wypadku należy zadbać o bezpieczeństwo osoby ćwiczącej oraz o jej odpowiednią asekurację przez drugą osobę. Co do zasady, małe dzieci zawsze powinny wykonywać ćwiczenia w obecności osoby dorosłej.   

Jakie ćwiczenia będą odpowiednie dla seniorów?

Każdy program ćwiczeń dla seniorów zawsze musi uwzględniać stan zdrowia osób ćwiczących oraz zmian związanych z procesem starzenia. Przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczna jest zatem konsultacja z lekarzem oraz z fizjoterapeutą. Osoby starsze mogą na materacu wykonywać ćwiczenia w pozycji lezącej. Przykładem może być ćwiczenie wykonywane w leżeniu na brzuchu, w którym ręce wyciągnięte są do przodu a następnie unoszone naprzemiennie. W ramach zwiększenia trudności można podnosić lewą rękę i prawą nogę oraz prawą rękę i lewą nogę. Ilość powtórzeń można zwiększać stopniowo oraz wydłużać okres, w którym kończyny są uniesione. Seniorzy mogą również wykonywać ćwiczenia obręczy barkowej wykonywane w pozycji siedzącej na materacu. W tym celu należy przetaczać barki do przodu do tyłu oraz wykonywać ruchy koliste. Zakres ruchu oraz ilość powtórzeń zależy od kondycji osoby ćwiczącej.   

Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby starsze ze stwierdzoną osteoporozą?

Ćwiczenia dla osób starszych z osteoporozą powinny uwzględniać ich stan zdrowia. Aktywność fizyczna jest w tym wypadku niezwykle ważna, ponieważ dobrze dobrany trening oraz odpowiednia rehabilitacja może zminimalizować negatywne skutki zachodzących zmian. Osoby dotknięte osteoporozą mogą wykonywać tak zwaną kołyskę, która polega na przetaczaniu ciała po materacu, a także nożyce czy rowerek. Wszystkie wykonywane ruchy mają na celu nie tylko wzmocnienie samych kości, ale również gorsetu mięśniowego. Przyjmowane przez osoby ćwiczące postawy nie mogą powodować bólu i dyskomfortu, a ruchy nie mogą być wykonywane w sposób gwałtowny. Ćwiczenia zawsze muszą być wykonywane prawidłowo, w tempie dostosowanym do możliwości danej osoby. Podczas ćwiczeń należy używać materaca, który chroni ćwiczącego przed urazami oraz zapewnia komfort i wygodę.

Kiedy należy przerwać ćwiczenia?

Żadna aktywność fizyczna nie może powodować bólu i dyskomfortu. Podczas ćwiczeń nie można dopuszczać do przemęczenia, które może mieć poważne konsekwencje i może utrudniać codzienne funkcjonowanie osoby starszej. Ćwiczenia zawsze powinny być przerywane w przypadku pojawienia się:

  • bólu,
  • wrażenia ucisku w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • zawrotów głowy,
  • skurczy mięśni.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *