[artykuł sponsorowany] Pakowanie produktów w magazynie, order picking czy praca na produkcji – osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej do Holandii zajmują głównie stanowiska, na których znajomość niderlandzkiego jest zbędna. Jednak nawet sezonowa praca na terenie Królestwa Niderlandów wymaga rozliczenia się z tamtejszym fiskusem. Jak to zrobić?
REKLAMAKiedy i jak należy rozliczyć się z dochodów uzyskanych w Holandii?
Zasady rozliczania się z dochodów uzyskanych w Holandii są proste. Po pierwsze, zeznanie podatkowe trzeba złożyć do 1 lipca po roku, który jest rozliczany – ten termin dotyczy osób, które nie mają statusu rezydenta. Po drugie, rozliczenie podatkowe można złożyć za okres 5 lat. Oznacza to, że w bieżącym roku możesz rozliczyć lata: 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023. Po trzecie, aby wypełnić zeznanie podatkowe, trzeba przygotować dokumenty – potrzebne są:
REKLAMA- Jaaropgave. Ten dokument wystawia pracodawca – wskazuje on w nim m.in. wysokość zarobków i kwotę odprowadzonego podatku.
- PIT-36 z załącznikiem ZG. To PIT, który trzeba złożyć w polskim urzędzie skarbowym. Więcej o nim przeczytasz poniżej.
- Zaświadczenie o dochodach uzyskanych zarówno w Polsce, jak i innych krajach. O dokument trzeba wystąpić do urzędu skarbowego.
To jednak nie wszystko. Holenderski urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek na rachunek bankowy – trzeba wskazać jego numer. Dodatkowe dokumenty będą potrzebne osobom, które zostały oddelegowane do pracy na terenie Królestwa Niderlandów.
Czym jest PIT-36 z załącznikiem ZG?
Osoby, które muszą się rozliczyć z dochodów uzyskanych za granicą, często mają wiele pytań. Wątpliwości dotyczą nie tylko tego, jak należy prawidłowo wypełnić dokumenty – pytania pojawiają się również w przypadku PIT-36 z załącznikiem ZG. Co to za dokument?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/rozliczenie-pit-36-zg-online-wszystkie-kraje/, PIT-36 z załącznikiem ZG należy złożyć w urzędzie skarbowym w Polsce. Obowiązek złożenia tego dokumentu dotyczy części osób pracujących za granicą. Mowa tu o pracownikach z Polski, którzy pracują na terenie np. Holandii, Belgii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Gdyż m.in. z wymienionymi krajami Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zdarza się, że osoby, które pracowały na terenie Holandii przez większość roku (albo cały rok), zakładają, że nie muszą rozliczać się z zarobków uzyskanych w Polsce – zwłaszcza gdy ich nie było. To błędne założenie. Obowiązek złożenia PIT-36 z załącznikiem ZG nie jest uzależniony od tego, czy i w jakiej wysokości podatnik uzyskał dochód – nawet brak zarobków nie zwalnia z konieczności złożenia zeznania. Warto o tym pamiętać.
Czy każdy może liczyć na zwrot podatku z Holandii?
Obowiązek rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym nie zawsze oznacza, że podatnik otrzyma zwrot – bywa, że ten nie będzie przysługiwał. Jednak podobnie jak przypadku PIT-36 z załącznikiem ZG (https://www.decret.pl/rozliczenie-dochodow-z-holandii-w-polsce-pit-36-zg/), konieczne jest wypełnienie i przesłanie do holenderskiego fiskusa zeznania podatkowego.
Przykładowe sytuacje, gdy podatnik nie otrzyma zwrotu podatku:
- Nie wystąpiła nadpłata podatku. Może się zdarzyć, że urząd skarbowy nie otrzyma większej kwoty, niż powinien. Wówczas naturalnie podatnik nie może liczyć na zwrot.
- Wystąpiła niedopłata. To niekorzystna dla podatnika sytuacja – oznacza tyle, że musi on dopłacić podatek.
- Na koncie podatnika pojawiły się zaległości podatkowe. To kolejny scenariusz, w którym osoba rozliczająca się z holenderskim urzędem skarbowym może nie uzyskać zwrotu.
artykuł sponsorowany