„Dzień dobry, witam serdecznie w pierwszym dniu nowego roku szkolnego 2016/2017” – takimi słowami dyrektor Jan Słuszniak rozpoczął wczorajsze uroczystości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy. Takie same słowa w naszym regionie usłyszały wczoraj tysiące uczniów.
REKLAMANowy rok szkolny to przede wszystkim powitania. Szczególne miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich. Tam gościł wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński i przedstawił on wszystkim nowego dyrektora placówki – Jacka Szmita. Doświadczony nauczyciel do tej pory pełnił rolę wicedyrektora, więc teraz jego poprzednie stanowisko się zwolniło. Zapełniła je nauczycielka przedmiotów przyrodniczych – Elżbieta Jakubowska. Nowa szkolna władza szybko przeszła do porządku dziennego i po prostu przywitała wszystkich uczniów. Dyrektor Szmit mówił też o planowanych zmianach w systemie edukacji. –„Chcę bardzo serdecznie w tym pięknym, słonecznym dniu na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/17 powitać wszystkich, a zarazem przedstawić mojego zastępce – p. Elżbietę Jakubowską. Decyzją władz miasta my razem z Panią Elą będziemy przez najbliższy czas prowadzić tę placówkę i myślę, że uda nam się, że będzie fajnie… na pewno będzie. Dziś pięknie wyglądają pierwszaki, a zaczynamy nowy rok szkolny, który będzie czasem zmian. Czekamy na ostateczne ustalenia dotyczące przebiegu trwania Waszej nauki w szkole podstawowej. Jak wiemy szkoła podstawowa od najbliższego czasu będzie trwała 8 lat. Zatem te pierwszaczki, które przychodzą dziś już będą też osiem lat w naszej szkole z czego się bardzo cieszymy. Będziemy rosnąć razem, uczyć razem. Żeby nie przedłużać uważam ten rok szkolny za otwarty.” – mówił nowy dyrektor SP nr 2.
Następnie najmłodsi przygotowali krótką część artystyczną, a także wpatrując się w szkolny sztandar odśpiewano hymn placówki opowiadający o jej patronie – Stanisławie Staszicu.
REKLAMAW wielu szkołach naszego powiatu – tak jak w Stadnickiej Woli, Rogowie oraz w Czermnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej. Tam miejscowi proboszczowie święcili plecaki i przybory, a także życzyli młodzieży sukcesów w nowym roku szkolnym. W Rogowie ks. proboszcz Kazimierz Gronowicz wręczył pierwszakom także upominki. W Czermnie i w Rogowie po mszy cała szkolna społeczność przeszła w pochodzie ze sztandarem do swojej szkoły. Dyrektorzy Marianna Michalska (SP w Czermnie) oraz Waldemar Wiktorowski nie chcieli zbytnio przedłużać pierwszego szkolnego dnia i po krótkich przemowach oraz uczczeniu pamięci walczących w II Wojnie Światowej (1 września to także rocznica wybuchu II Wojny Światowej) wszyscy uczniowie rozeszli się z wychowawcami do klas. Dodajmy jeszcze, że w ZS Rogów poinformowano o awansach zawodowych nauczycieli: Wioletta Malicka otrzymała stopień kontraktowego, Agnieszka Szlęzak dyplomowanego, a Wioletta Młodawska mianowanego.
W samej tylko gminie Końskie naukę w publicznych podstawówkach, gimnazjach oraz przedszkolach rozpoczęło wczoraj 3647 uczniów. W tym 144 poszło po raz pierwszy do szkoły. To liczba dużo mniejsza niż w poprzednim roku, ale wiąże się to z brakiem konieczności posyłania do pierwszych klas sześciolatków. Tych w tym roku swoją przygodę edukacyjną rozpoczyna tylko 29.
Po raz pierwszy w publicznych gimnazjach pojawiło się wczoraj 319 uczniów.
Jednak podstawówki, przedszkola i gimnazja to nie cały wymiar edukacji. Z kamerą odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Baryczy, gdzie atmosfera pierwszego dnia była zdecydowanie radosna. O końcu wakacji w humorystycznym tonie mówił tam dyrektor Słuszniak. –„Moi drodzy wiemy, że czas wakacji niestety minął, ale już dziś jest pierwszy wrzesień i przybliżamy się do następnych. Żyjemy tą nadzieją, że niedługo będą następne.” – mówił zarządca placówki.
O radości z pierwszego dzwonka opowiedział nam także wicestarosta Andrzej Marek Lenart, który przecież przez wiele lat był nauczycielem. –„Dla mnie pierwszy września to była możliwość spotkania z moimi podopiecznymi. Ja przeszedłem właściwie wszystkie szczeble szkolnictwa. Nie uczyłem tylko w gimnazjach, ale uczyłem w szkole podstawowej. Dziesięć lat byłem wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej, a później w koneckim I LO. To jest zawód jak każdy, ale na pewno wymaga jakiejś pasji, bo jeżeli człowiek nie ma tej pasji to wtedy tak jak niesforny uczeń czy słabszy uczeń nie może doczekać się wakacji i trochę jest rozdrażniony, że musi pierwszego września pójść do szkoły.” – tłumaczył nam Lenart.
W Baryczy, podobnie jak i we wszystkich innych szkołach naszego powiatu przedstawiono nauczycieli, którzy w wakacje otrzymali awanse. Dyrekcja opowiedziała także o remontach, bo przez ostatnie 2 miesiące ośrodek znacznie odświeżono. Starostwo zakupiło także dla tej jednostki nowy samochód mający służyć przy dowozach dzieci. Remonty, renowacje i zakupy to też nieodłączny element wakacji i początku roku w szkołach. O tym co zmieniło się w naszych placówkach opowiemy Państwu jednak innym razem.
Z Andrzej Lenartem odpowiedzialnym w Starostwie Powiatowym za oświatę porozmawialiśmy także o nadchodzących zmianach. Jego zdaniem nie ma się czego bać. –„Dzisiaj kiedy słyszymy protesty, że będą likwidować gimnazja, bo co się stanie z nauczycielami to ja chcę tylko powiedzieć, że nikt się nie zastanawiał co się stanie z nami nauczycielami szkół średnich, kiedy zabierano nam całe klasy. Nie było wtedy tragedii, bo część ludzi przeszła wtedy do gimnazjum. Tak samo jest teraz i chcę to powiedzieć jasno: z punktu widzenia wójta/burmistrza to jest strata na subwencji, z naszego punktu widzenia zysk. Patrząc jednak długofalowo to nie jest tak, bo Ci ludzie to jest kadra na terenie naszego powiatu i powinno się to odbyć bezboleśnie. Ja nie widzę zagrożeń, może w jakiś indywidualnych przypadkach, są takie nisze gdzie tych godzin jest mniej.” – mówił wicestarosta.
W Baryczy doszło do miłej uroczystości. Dyrekcja wraz z wicestarostą postanowiła nagrodzić uczniów, którzy w wakacje zdali egzamin zawodowy. Warto podkreślić, że w tej szkole wszyscy, którzy zawalczyli o ten certyfikat go zdobyli, a byli to: Ewa Nowakowska, Agata Piecyk, Dagmara Potocka, Lidia Czapla oraz Hubert Milczarek.
Nagrodę w czwartek otrzymał też jeszcze jeden uczeń z naszego powiatu. Chodzi o Macieja Dziubę z II Liceum Ogólnokształcącego. Społeczność szkolna postanowiła docenić wybitnego matematyka w związku z jego wygraną na Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej w Austrii (więcej o tym sukcesie TUTAJ). To pierwszy taki przypadek by uczeń najmłodszej klasy, w swoim inauguracyjnym dniu w szkole od razu otrzymał nagrodę.
W sumie w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych powiatu koneckiego rozpoczęło naukę 2212 uczniów. Utworzono 21 klas pierwszych – 5 w II LO, 4 w ZSP nr 1, nr 3 oraz w I LO, po 2 oddziały w ZS w Stąporkowie oraz w ZSP nr 2 w Końskich. Wbrew krążącym opiniom Starostwo Powiatowe na ten moment nie planuje wygaszania żadnej ze szkół średnich, choć władze nie ukrywają, że pod względem frekwencji najsłabiej wygląda popularna Kanada. –„Tu jest najsłabiej, 10 oddziałów, 268 uczniów, dwie tylko klasy pierwsze i w nich 41 uczniów. Tutaj chcę zdementować głosy, że szkoła ma być zlikwidowana. Nie. To jest specyfika trochę szkół zawodowych, że nadal pokutuje przekonanie, że Szkoła Zawodowa to coś gorszego. Tu często grają ambicje rodziców i to widać po liceach. Tendencją ogólnonarodową jest jednak rozwój szkolnictwa zawodowego, zaniedbanego po upadku przemysłu. Wydaje mi się, że część tych uczniów trafi po 1 września, po 15 września do tych szkół, bo jednak Szkoła Zawodowa z dobrym zawodem jak elektryk, hydraulik, budowlaniec daje możliwości zdobycia solidnego zawodu i funkcjonowania niezależnie na tym rynku pracy, a słaby wynik w liceum praktycznie nie daje nic, bo trzeba kończyć szkoły pomaturalne.” – tłumaczy i zaprzecza plotkom Lenart.
My natomiast uczniom zarówno ze szkół zawodowych, jak i techników, liceów, gimnazjów oraz podstawówek i przedszkoli życzymy owocnych, ale przede wszystkim bardzo szybko płynących najbliższych dziesięciu miesięcy.
Zdjęcia: