REKLAMA

Ruda Maleniecka pamięta o wydarzeniach września 39 [wideo, zdjęcia]

Walka nad rzeką Czarną na terenie obecnej gminy Ruda Maleniecka była jedną z pierwszych potyczek II wojny światowej na terenie Konecczyzny. W niedzielę uczczono 83. rocznicę tamtych wydarzeń. 

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, którą sprawował miejscowy proboszcz ksiądz ks. Paweł Węgrzynowski. Nabożeństwo uświetniła obecność pocztów sztandarowych  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Potem głos zabrał wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca, który przypomniał zdarzenia związane z walką stoczoną 6 września 1939 roku, ale podkreślał też, że miejsce symbolicznie upamiętnia wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę –„To miejsce jest upamiętnieniem wielu walk jakie żołnierz polski toczył w Kampanii Wrześniowej w imię obrony ojczyzny, niepodległości Państwa i narodu. Latem 1939 roku wojna z III Rzeszą była spodziewana. Wojsko Polskie i cały naród prowadziły intensywne przygotowania obronne. Jednak data napaści i sposób ataku był zaskoczeniem. Okolica nasza znajdowała się na tak zwanym froncie południowym. Wojna polsko-niemiecka 1939 roku od założeń w ramach strategicznych, poprzez walki aż po jej zakończenie miały wybitnie obronny charakter. Polska była osamotniona, oszukana dyplomatycznie, a reszta wiary w skuteczną obronę zgasła 17 września kiedy to na wschodnie obszary wkroczyła Armia Czerwona. Dziś po 83 latach kiedy nie wielu jest wśród nas  uczestników tamtych walk i coraz mniej pamiętających losy żołnierzy polskiego z okresu 39-45 powinniśmy uczynić wszystko by zachować pamięć i prawdę historyczną o bohaterach budujących  sławę polskiego oręża, o agresorach i obrońca, o katach i ofiarach. Pełna wiedza o tamtych wydarzeniach jest zadaniem i obowiązkiem polskiego narodu i w całości przekazana być musi następnym pokoleniom”  – przemawiał wójt Kuca.

REKLAMA

Co ciekawe w uroczystości wziął udział także Maksiu –  wnuk wójta Leksza Kucy. Młodzieniec był symbolicznym reprezentantem młodego pokolenia, o którym w przemówieniu wspominał włodarz. A podczas całej uroczystości nie odstępował on swojego dziadka nawet na krok.

Następnie przed przybyłymi prezentowała się młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej. W ich wykonaniu mogliśmy obejrzeć montaż słowno-muzyczny traktujący nie tylko o wydarzeniach wojennych w Rudzie Malenieckiej. Młodzież przypomniała wszystkie najważniejsze zdarzenia tego strasznego czasu. Usłyszeliśmy też patriotyczne pieśni.

Na koniec złożono znicze i wieńce pod tablicą upamiętniającą poległych w potyczce nad rzeką czarną, która odsłonięta została w 2009 roku. Hołd walczącym oddawali:  delegacja gminy Ruda Maleniecka z wójtem Kucą i przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Tarasińskim, przedstawiciele powiatu – radni: Marian Król, Danuta Leśniewicz oraz starosta Grzegorz Piec, Jan Krogulec ze Związku Legionistów Polskich i ich rodzin, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *