REKLAMA

Ruszył Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej [wideo, zdjęcia]

Pod adresem www.biszk.pl ruszył Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej. To inicjatywa dla miłośników historii, krajoznawców i regionalistów. Swoiste rozszerzenie książki  „100 postaci na 100-lecie Niepodległej”. Każdy kto chciałby dodać biogram, czy informację o znanej postaci może to zrobić kontaktując się z konecką Biblioteką Publiczną: telefon: 41 372 25 05 ; email: [email protected]. Wraz ze startem portalu zainaugurowano także połączoną z nim grę miejską pt. „Odkoduj Bohatera”. Już dziś zainteresowani mogą mierzyć się z interaktywnym zagadkami dotyczącymi Końskich i ważnych dla naszego miasta postaci. 

REKLAMA

O tym nowym projekcie opowiadali nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk oraz przedstawicielka Centrum Informacji Turystycznej Magdalena Weber:

Krzysztof Obratański: „To w pewnym sensie pokłosie prac przygotowawczych do obchodów stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Udało się wówczas stworzyć bardzo fajny zespół redakcyjny wydawnictwa, które przygotowało i doprowadziło do publikacji książki „Sto postaci na 100-lecie Niepodległości”. Ten zespół nabrał rozpędu i dzisiaj mamy do czynienia ze swego rodzaju kontynuacją w postaci Koneckiego Słownika Biograficznego. Rzeczą, która wyróżnia tę inicjatywę jest po pierwsze nadanie tego typu wydawnictwu powszechnie dostępnej formy elektronicznej. A po drugie: umiejętność przygotowania całej pracy w oparciu o grant zewnętrzny” 

REKLAMA

Dariusz Kowalczyk: „Doceniając pracę nad książką „Sto postaci…” zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to pewne ograniczanie. Po pierwsze czas: sto lat, a po drugie ze względu na ilość znaków, zdjęć, niemożność korygowania błędów. Zrodził się wtedy pomysł, że idealnym sposobem zamiast wydawania słownika biograficznego w postaci tomów książki należałoby zrobić elektroniczną wersję słownika, w której nie mamy ograniczenia ilościowego znaków, nie mamy ograniczenia czasowego pod kątem którego dobieramy postaci. Poza tym możemy dokładać tak jak to jest w encyklopedii Wikipedia: możemy rozpocząć tworzenie biogramu, a następnie zapraszać osoby, które chcą rozbudowywać ten biogram i np. znajdujemy nowe źródła, fakty, dane i biografia osoby, którą proponujemy jako zasłużoną zaczyna żyć swoim życiem. Tworzymy wirtualny zespół redakcyjny. A więc książka była dużym wyróżnieniem jeśli chodzi o to kto się tu znalazł, ale wirtualnie powiększymy i zespół redakcyjny i zespół postaci, które znajdą się w gronie zasłużonych dla Ziemi Koneckiej w postaci strony internetowej” 

Magdalena Weber: „Żeby rozpromować troszkę stronę i zachęcić wszystkich do popularyzacji postaci związanych z Ziemią Konecką powstała gra terenowa. To we współpracy z koneckim Domem Kultury, w ramach współpracy z fundacją Pamięć i Niepodległość oraz moją osobą, bo często przygotowuję gry terenowe dla popularyzacji wątków historycznych w regionie oraz frajdy dzieciaków, które przybywają do biblioteki i tam spędzają wolny czas w ramach ferii. Powstała strona internetowa jest bazą do stworzenia gry pod nazwą 'Odkoduj Bohatera’. Ma ona prowadzić mieszkańców, użytkowników, graczy ulicami miasta Końskie. W ramach niej użytkownicy odwiedzają trzynaście miejsc, które związane są z zabytkami, tablicami historycznymi, wątkami związanymi z naszym miastem. W każdym z tych miejsc mają do zrealizowania jedno zadanie. Ono składa się z trzech pytań, a pytania wiążą się albo z nagraniem audio przygotowanym przez MGDK Końskie albo z tym budynkiem, czy tablicą, którą odwiedza dany gracz. Jeśli prawidłowo odpowiemy na wszystkie pytania wówczas uzyskamy właściwy KOD QR, a jego odkodowanie spowoduje odkodowanie bohatera, czyli postaci, która wiąże się z danym miejscem albo danym wątkiem historycznym. Na koniec gry mamy również główne hasło, a po odkodowaniu wszystkich bohaterów zyskamy odpowiednie hasło. Gra w tej chwili jest przygotowana tak, że można wejść biszk.pl w zakładkę Odkoduj Bohatera i tam znajdujemy wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia gry. Jest tam karta gry terenowej, ulotka z miejscami, które należy odwiedzić.  Do rozegrania gry potrzebujemy jeszcze telefonu z dostępem do internetu oraz ołówka lub długopisu. Gra jest przewidziana zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Jeżeli takowe ze szkół, czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą chciały wziąć udział to mamy na zachętę gadżety promocyjne. Biblioteka w ramach projektu wykonała kilka egzemplarzy i możemy je na zachętę rozkolportować”

Dariusz Kowalczyk: „Na to zdobyliśmy grant. W maju tego roku uzyskaliśmy dotację z programu Patriotyzm Jutra. Przyznaje to Muzeum Historii Polski, a od maja pracowaliśmy nad stworzeniem zarówno słownika biograficznego, jak i gry terenowej, którą będziemy się starali osoby zainteresowane historią by wyruszyły w teren i śladem naszych bohaterów odkodowywali znaki. […] Mam nadzieję, że projekt ten będzie żył własnym życiem, będzie rozbudowywany” 

Biblioteka Publiczna w Końskich zachęca osoby zainteresowane umieszczeniem nowych biogramów do kontaktu i przesyłania tekstów. Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej w założeniu ma skupiać informacje biograficzne o osoba zasłużonych dla Konecczyzny w ujęciu historycznym. Autorów nie ograniczają więc obecne granice geograficzne powiatu koneckiego, a te historyczne kiedy to Konecczyzna sięgała od Przedborza po Szydłowiec, a także nawet obecne Skarżysko.

Tymczasem polecam do zapoznania się ze słownikiem TUTAJ, a także zawartą w nim grą miejską TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *