W poniedziałek 5 sierpnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły przyjmowanie zgłoszeń do pierwszego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”. Wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg, krzyżujących się z liniami kolejowymi, planowane są działania, których celem będzie poprawa bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.
REKLAMA
Uruchomienie projektu wpisuje się w działania PKP PLK S.A., zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych i zastąpienie ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi na terenie całej Polski. Zadania do realizacji będą wybierane w formie konkursowej, a ocena zgłoszeń będzie oparta na analizie wielokryterialnej.
REKLAMARealizacja projektu pozwoli na zmniejszenie liczby niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, poprawę płynności i przepustowości ruchu kolejowego, a także systemu komunikacji drogowej. Dotyczy to między innymi likwidacji tzw. „wąskich gardeł”, do których należą przejazdy kolejowo-drogowe, które w godzinach szczytu, przy dużym natężeniu ruchu zarówno kolejowego jak i drogowego, generują utrudnienia.
Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i zarządców dróg zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych, czyli takich, na których nie ma możliwości kolizji samochodów z pociągami.
Szczegółowe informacje dotyczące udziału w projekcie znajdują się na stronie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (LINK).
Zgłoszenia zadań do pierwszego etapu projektu można składać do 5 lutego 2025 r. Po tym terminie nastąpi ocena, klasyfikacja i akceptacja listy rankingowej. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu i zawieranie porozumień z zakwalifikowanymi wnioskodawcami planowane jest na koniec 2025 r.