REKLAMA

Sabina Najmrodzka – wywiad z matką Króla Złodziei [wideo]

Zdzisław Najmrodzki to bohater wielu publikacji w PRL-u oraz w latach 90-tych. Mało kto wie, że słynny Król Złodziei i Mistrz Ucieczek to konecczanin! Udało nam się porozmawiać z jego matką – Sabiną Najmrodzką.

REKLAMA

Najmrodzki urodził się w 1954 roku w Stomorgach, gmina Fałków. Pierwsze kilkanaście lat swojego życia spędził właśnie na terenie tej gminy w naszym powiecie. „Mistrz Ucieczek” do dziś wspominany jest wśród starszych mieszkańców jako bardzo przebojowy nastolatek, który już wtedy był bardzo sprytną osobą.

Zdzisław Najmrodzki w PRL-u opisywany był w setkach publikacji prasowych, w latach 90-tych na jego temat powstało kilka filmów dokumentalnych. Według niektórych źródeł w czasach komuny obrabował on ponad 70 Pewexów oraz ukradł ponad 100 samochodów marki Polonez. Zasłynął jednak przede wszystkim z brawurowych pościgów i ucieczek – wielokrotnie (około 29 razy) wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub więzienia. W połowie lat 90-tych o Najmrodzkim ponownie było głośno. Stał się on bohaterem chyba najbardziej medialnego ułaskawienia w historii Polski. W 1994 roku na mocy swoich praw Zdzisława na wolność wypuścił Prezydent RP Lech Wałęsa.

REKLAMA

O jego najsłynniejszej ucieczce podkopem z więzienia w Gliwicach jego matka Sabina Najmrodzka w naszym wywiadzie mówi w ten sposób. –„Jak myśmy się bali ten podkop robić […] Musieliśmy wchodzić do szkoły naprzeciw więzienia oknem, przez cały miesiąc, o północy. A tam naprzeciwko profesor tej szkoły mieszkał, więc wyobraź sobie jaki to strach był. Struchleć można. […] Miesiąc kopaliśmy, a już dzisiaj ostatni dzień, bo zaraz 1 wrzesień i dzieci do szkoły idą. Tak się trzeba było spieszyć, że to był akord…”

Więcej podobnych historii i więcej o matce, która całe życie pomagała swojemu synowi, Mistrzowi Ucieczek lub jak kto woli Królowi Złodziei znajdą Państwo w naszym materiale wideo.

Z lewej Zdzisław Najmrodzki. Z prawej jego matka - Sabina Najmrodzka.

Z lewej Zdzisław Najmrodzki. Z prawej jego matka – Sabina Najmrodzka.

REKLAMA

One thought on “Sabina Najmrodzka – wywiad z matką Króla Złodziei [wideo]

  1. […] W 2016 roku tak opisywaliśmy związki „Króla Złodziei” z Konecczyzną:  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *