Jesteś zmuszony skorzystać z usług wypożyczalni samochodów? To twój pierwszy raz, kiedy wypożyczasz samochód? Z jednej strony się cieszysz, bo to okazja pojeździć innym niż do tej pory autem. Z drugiej jesteś pełne obaw, bo wiąże się to z pewną odpowiedzialnością. Największe wątpliwości masz wobec ewentualnego udziału w kolizji drogowej lub wypadku? Jak się wówczas zachować? Co się stanie, jeśli zdarzenie będzie spowodowane z twojej winy? Czy będziesz obciążony kosztami naprawy samochodu? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości i udzielamy wyczerpujących odpowiedzi.
REKLAMACzy samochody z wypożyczalni są ubezpieczone?
Tak. Wszystkie wypożyczalnie samochodów ubezpieczają swoje auta w pełnym zakresie. Pojazdy te posiadają obowiązkową polisę OC, a także dobrowolne ubezpieczenie autocasco, nnw, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie asisstance. Oczywiście ubezpieczenie ubezpieczeniu nie jest równe i wybrane polisy mogą się różnić pewnymi szczegółami. Ciebie to nie powinno jednak zbyt mocno przejmować… za jednym wyjątkiem – udziału własnego. Udział własny to określona przez ubezpieczyciela wartość pieniężna, którą ponosi właściciel lub korzystający z pojazdu, który doprowadził do kolizji. Udział własny jest stosowany przy polisach auto casco i kiedy wypożyczasz samochód, wypożyczalnia powinna cię o nim poinformować, jak również o jego wysokość. Informacje te powinny również być zawarte w umowie wypożyczenia, którą podpisujesz w chwili wynajęcia samochodu. Jaka jest najczęstsza praktyka? Niemal każda wypożyczalnia samochodów przenosi udział własny na swojego klienta, który spowodował wypadek lub kolizja. Zazwyczaj maksymalna wysokość udziału własnego w procesie likwidacji szkody to max. 500 złotych.
Kolizja samochodem z wypożyczalni a wezwanie policji
REKLAMABez względu na to, czy jesteś poszkodowanym czy sprawcą zdarzenia drogowego, jeśli kierowałeś samochodem z wypożyczalni, bez względnie należy wezwać na miejsce zdarzenia patrol policji. Sporządzona przez policjantów notatka z miejsca zdarzenia jest konieczna do ustalenia odpowiedzialności i uzyskania ewentualnego odszkodowania. Pamiętaj o tym, że kierujesz samochodem, który został Ci użyczony na podstawie umowy najmu. Nie jesteś jednak jego właścicielem, zatem musisz się w pełni stosować do warunków umowy. Jednym z nich jest obowiązek wezwania na miejsce zdarzenia policji, również wtedy jeśli to Ty spowodowałeś wypadek i może Ci grozić mandat, a także wtedy, jeśli jesteś poszkodowanym i sprawca nalega na polubowne załatwienie sprawy. Brak notatki policyjnej z miejsca zdarzenia, może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Wówczas wypożyczalnia samochodów może wobec Ciebie mieć roszczenia dotyczące pokrycia kosztów naprawy.
Bądź również świadom tego, że ubezpieczenie może nie zostać wypłacone, jeśli:
- spowodowałeś wypadek wypożyczonym samochodem, prowadząc go pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- samochód nie miał ważnych badań technicznych,
- samochód nie był ubezpieczony.
Mimo iż każda szanująca się wypożyczalnia samochodów, w tym również http://www.ckcorp.pl/ dba o ciągłość ubezpieczenia i terminowe badania techniczne, to twoim obowiązkiem jako użytkownika, jest sprawdzić obie rzeczy przed wyruszeniem w drogę. W przypadku stwierdzenia braku ważnych badań lub ubezpieczenia, należy o tym powiadomić wypożyczalnie i zaprzestać korzystania z samochodu, parkując go w bezpiecznym miejscu.
Likwidacja szkody – tym zajmie się wypożyczalnia
Tuż po wypadku lub kolizji i wezwaniu na miejsce policji, należy powiadomić o tym fakcie wypożyczalnię samochodów. To ona przejmuje na siebie dalszy ciężar związany z obowiązkiem powiadomienia ubezpieczyciela, dostarczeniem mu potrzebnych dokumentów i nadzorem nad całym procesem likwidacji szkody. W trakcie rozmowy telefonicznej, zostaniesz poinformowany przez pracownika co dalej należy zrobić. Może to np. być prośba o wykonanie dokumentacji fotograficznej z miejsca zdarzenia, bardzo pomocnej przy ustalaniu okoliczności i odpowiedzialności za nie.
/artykuł sponsorowany/