Większość zawodów wymaga posiadania formalnego potwierdzenia kwalifikacji wydanego przez szkołę określonego stopnia. Lekarzem, prawnikiem czy nauczycielem nie zostanie ktoś, kto nie ukończył odpowiednich studiów. Są jednak i takie zawody, w których ceni się nie papier, a realne umiejętności. Nie tylko masz możliwość samodzielnego zdobycia wiedzy i praktyki, ale także wykonywania pracy z dowolnego miejsca na Ziemi. Zawody te otwierają przed tobą ogromne możliwości: zatrudnienie w zagranicznej firmie bez wychodzenia z domu albo praca w podróży, z każdego zakątka świata. Sprawdź, jak pozostać niezależnym i dobrze zarobić.
REKLAMAZawody, których nauczysz się sam
Tak naprawdę na własną rękę możesz poznać tajniki bardzo licznych profesji, zarówno umysłowych, jak i fizycznych. Problem w tym, że większość pracodawców i tak nie przyjmie cię bez dyplomu – w wielu przypadkach zabrania tego prawo, często przeszkodą jest również brak wiary w zdolności spawacza czy fryzjera samouka. Istnieje jednak cała gama zawodów, w których nie liczy się nic poza umiejętnościami – to profesje z kręgu IT.
REKLAMAKomputeryzacja i informatyzacja to procesy, które zawdzięczamy samoukom. Pierwsze urządzenia, sieci i firmy powstawały w garażach, tworzone przez grupy pasjonatów, którzy dla zrealizowania swoich marzeń zrezygnowali z nauki na uniwersytecie. Od tej pory zmieniło się niemal wszystko – od stopnia zaawansowania technologii po wysokość zarobków, ale jedno pozostaje niezmienne: mało kogo interesuje papierek. Jeśli więc zdecydujesz się na karierę programisty – specjalisty of komputerowego software’u, aplikacji mobilnych lub webdewelopera – wystarczą dobre chęci, podparte licznymi, dostępnymi online kursami – niewiele płatnymi lub wręcz darmowymi. Sprawdź oferty pracy dla programistów na www.gowork.pl i przekonaj się, że formalne wykształcenie nie gra w ich przypadku zbyt dużej roli.
Praca zdalna – pracuj w Polsce, zarabiaj w dolarach
Zdobycie wykształcenia umożliwiającego pracę zdalną daje ci ogromne pole manewru oraz wolność osobistą. Po pierwsze – pracując zdalnie, oszczędzasz czas i pieniądze, jakie poświęciłbyś na dojazdy. Możesz pospać dłużej i usiąść do komputera w piżamie – dla twojego szefa nie ma to znaczenia. Po drugie – wiele firm nie wymaga nawet przestrzegania wyznaczonych godzin pracy – swoje zadania wykonujesz więc o dowolnej porze. Lubisz wylegiwać się w łóżku do południa, a twoja produktywność jest największa w nocy? Wybierz zawód, w którym możesz pracować w zgodzie z własnym zegarem biologicznym – np. profesję grafika komputerowego (ciekawe oferty znajdziesz tutaj).
Trzecim atutem jest natomiast możliwość wykonywania pracy zdalnej nie tylko dla polskich, ale i dla zagranicznych firm. Jeśli posiadasz cenne umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś aplikował na określone stanowisko w firmie niemieckiej, amerykańskiej, skandynawskiej, japońskiej – ogranicza cię tylko własna wyobraźnia. W efekcie za tą samą pracę świadczoną dla zagranicznego kontrahenta możesz otrzymać kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie niż w przypadku polskiego pracodawcy.
Dodatkowym atutem pracy zdalnej w popularnym na całym świecie zawodzie jest możliwość podróżowania. Twoim biurem może być każde miejsce z dostępem do Internetu. Niezależnie więc od tego, czy wolisz spontaniczne wyprawy kamperem w nieznane turystom zakątki, czy ekskluzywne hotele w popularnych stolicach i kurortach – będziesz mógł pracować i zwiedzać świat dzięki zdobyciu umożliwiającego to zawodu.
artykuł sponsorowany