W czwartek, przed południem, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbywało się seminarium pracowników bibliotek z terenu powiatu koneckiego. Z tej okazji prelekcje wygłosiło dwóch regionalistów, którzy wydali w ostatnim czasie książki historyczne związane z Konecczyzną.
REKLAMA
Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk.
REKLAMAW ramach wydarzenia mogliśmy ponownie wysłuchać opowieści z życia bohaterów walczących między innymi o wolność Końskich, których historię przybliżał Jakub Kowalski, autor książki „Cichociemni od 'Szarego’. Historia braci Wiechułów”. Podczas prezentacji regionalista opowiedział zarówno o tytułowych braciach, jak i o genezie i kulisach pracy nad swoim dziełem.
– „Moja książka o braciach Wiechułach kończy się takim pozytywnym akcentem, bo po nich przyszedł czas na ich wnuki. Tutaj macie zdjęcia ich dzieci, wnuków, ale również prawnuków. I mimo tego, że braci Wiechułów z nami nie ma to zobaczcie, ilu z tych dwóch panów jeszcze potomków jest, a na zdjęciu to i tak nie wszyscy. Rodzina bardzo się cieszyła i kazała was pozdrowić, bo wspominałem im wczoraj, że takie spotkanie się odbędzie. Jak patrzę na te zdjęcia potomków, to u jednej wnuczki w oczach widzę ten sam uśmiech co u jej dziadka, u pana Bernarda” – mówił Kowalski.
Więcej o tej pozycji możecie się dowiedzieć z naszego materiału z premiery książki TUTAJ.
Drugim prezentującym podczas wydarzenia był historyk i regionalista Marian Adamczyk, który mówił o popularyzacji historii lokalnej i tym, jak powstawały jego książki, w tym najnowsza pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Czermnie: 1924 – 2024”. Konikiem Adamczyka jest przede wszystkim historia gminy Fałków, w której mieszka. Regionalista opowiedział zebranym między innymi ciekawą historię dotyczącą początków jego przygody z pisaniem.
– „Była taka sprawa polityczna. Czermno chciało wrócić, żeby być gminą, no i potrzebowało napisania historii swojej miejscowości. Bo było przez wiele wiele lat gminą. No i wtedy poproszono mnie, żebym napisał parę słów – napisałem […] A potem zacząłem sięgać do innych źródeł. Bardzo ważnym, droga młodzieży, źródłem są akta parafialne. Wcześniej, jak zaczynałem tę prasę regionalną, nie było internetu, tak żeby można było sięgać do źródeł poprzez internet, więc trzeba było bezpośrednio do archiwum kościelnego” – opowiadał historyk.
O najnowszym dziele Mariana Adamczyka także informowaliśmy już wcześniej TUTAJ.
W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, członkowie Zarządu Powiatu Dariusz Banasik i Danuta Leśniewicz, a także młodzież szkolna i pracownicy bibliotek z terenu powiatu koneckiego.