Budżet powiatu koneckiego na 2024 rok został uchwalony podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Koneckiego. Budżet poparło 15 z 21 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Zakłada on mniejszy deficyt niż ubiegłoroczna konstrukcja takiego dokumentu na rok wciąż trwający. Warto obejrzeć całą budżetową sesję – TUTAJ.
REKLAMANa czwartkowe posiedzenie przybyli wszyscy radni. Po przyjęciu porządku obrad obszerną informację o pracy Zarządu Powiatu Koneckiego pomiędzy sesjami wygłosił starosta konecki Grzegorz Piec.
Poinformował on między innymi, że jako zarząd postanowili przebudowę drogi relacji Stąporków – Stara Góra – Furmanów wprowadzić do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zarząd zaproponował też przekształcenie Bursy Szkolnej w Internat, a jednocześnie przyjął on plan dotyczący ograniczenia kosztów funkcjonowania tej placówki. Dowiedzieliśmy się, że internat ma funkcjonować organizacyjnie w ramach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. Ma to zmniejszyć koszty administracyjne i organizacyjne.
REKLAMABeata Zbróg pytała o program wojewódzki „Dziś uczeń, jutro student” – to projekt zapewniający między innymi darmowe korepetycje dla uczniów szkół średnich, wiele dodatkowych zajęć w ramach niego jest prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Program realizowany jest z 11 powiatami województwa świętokrzyskiego, a jedyny powiat który zdecydował się nie dołączyć do tego zadania to powiat konecki. Zbróg pytała skąd taka decyzja. Starosta wyjaśniał, że wejście do programu miało kosztować 400 tysięcy złotych i stąd ta decyzja. Jeżeli będą kolejne edycje to zarząd powiatu chciałby by i nasze szkoły brały udział w tym programie.
Temat programu „Dziś uczeń, jutro student” kontynuował radny Bogdan Soboń, ubolewał on nad tym, że powiat konecki szuka oszczędności na edukacji. Radny Michał Cichocki dopytywał także o wspomniany program, ale i o bursę, a dokładnie to o to co z etatami osób tam pracujących po przekształceniu w internat. W odpowiedzi Wiesław Skowron zadeklarował, że zdanie zarządu to dopiero początek formułowania zmian związanych z internatem.
W trakcie dyskusji okazało się, że I LO w Końskich decyzją swojego dyrektora przystąpiło do programu „na własną rękę” i tylko uczniowie tej placówki korzystają ze wsparcia nauczycieli akademickich.
Następnie przystąpiono do serii głosowań. Skarbnik Edyta Drążkiewicz opowiedziała najpierw o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-2028, a także budżecie na obecny rok. Wszystkie uchwały zostały podjęte większością głosów.
Potem przyszedł już czas na najważniejsze dyskusje i głosowania – nad WPF na lata 2024-2029 oraz budżetem. Projekty obu uchwał przedstawiła skarbnik Edyta Drążkiewicz, przeczytano też pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.
A jak wygląda budżet powiatu koneckiego na 2024 rok? Jego konstrukcja jest następująca:
dochody to około 165 mln 118 tysięcy zł (dochody majątkowe w tym to około 26 mln złotych, pozostałe to bieżące)
wydatki to około 175 mln 563 tysiące zł (wydatki majątkowe to około 38 mln złotych, pozostałe to bieżące)
deficyt to około 10 mln 444 tysiące zł
Deficyt jest mniejszy o około 8 mln złotych niż przed rokiem. Warto zwrócić uwagę na to, że różnica między wydatkami bieżącymi i dochodami bieżącymi jest dodatnia, a to dobrze zwiastuje na przyszłość budżetu powiatu koneckiego. To potwierdziła także skarbnik Edyta Drążkiewicz mówiąc o tym, że najpewniej powiat będzie miał dodatkowe środki do realizacji zadań inwestycyjnych.
Dyskusja o budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej
Radna Beata Zbróg powiedziała, że to ostatni budżet uchwalany w tej kadencji, na komisjach wstrzymywała się ona od głosu i poprosiła starostę by ten przekonał ją do poparcia budżetu. Grzegorz Piec w odpowiedzi poinformował, że jest szczęśliwy że powiatowi udało się przetrwać pandemię i inflację z ostatnich lat, a także z tego, że powiat robi o wiele więcej kilometrów dróg niż było to w poprzednich latach. Piec poinformował, że drogi to był priorytet i będą one priorytetem w kolejnych latach z uwagi na zły stan jeszcze wielu odcinków. W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący rady Zbigniew Kowalczyk. Członek Zarządu Jarosław Staciwa odpowiedział Beacie Zbróg, że powinna głosować za budżetem powiatu, bo zaplanowano mnóstwo zadań inwestycyjnych na kolejne lata, na których powinno zależeć każdemu radnemu powiatowemu.
Dorota Duda apelowała o budowę internatu przy Ośrodku w Baryczy. To temat powracający do Zarządu Powiatu Koneckiego jak bumerang. Starosta zadeklarowała, że taka budowa jest możliwa, ale tylko przy dużej dotacji z zewnątrz np. wynoszącej 95% z Polskiego Ładu. O temat internatu zahaczyła też radna Beata Zbróg, która poinformowała, że zapis o tej budowie w WPF jest dopiero na 2027 rok, a na początku kadencji powiat miał przyznaną dotację na to zadanie, której nie wykorzystał.
W swojej wypowiedzi wicestarosta Wiesław Skowron podkreślał, że w obecnej kadencji „budżet wychodzi na prostą”, a nowy zarząd obejmował władzę przy stracie samego szpitala na poziomie 20 mln złotych.
Dorota Duda poprosiła o przekazanie radnym poprzez ich tablety informacji o tym ile środków zewnętrznych powiat konecki pozyskał w celu wykonania porównania tego z ościennymi powiatami oraz gminami.
Tuż przed głosowaniem nad budżetem członek zarządu Staciwa deklarował, że inwestycji w kolejnych latach może być realizowane o wiele więcej, o ile tylko znajdą się środki zewnętrzne. Z kolei przewodniczący Kowalczyk zwracał uwagę na to, że powiat dopłaca bardzo dużo środków do szkół niepublicznych. Skarbnik wyjaśniała mu, że dotacja idzie za uczniem i kwota ta jest uzależniona od liczby uczniów w niepublicznych placówkach. Kowalczyk nie rozumiał jednak, że szkoły te mają więcej uczniów, bo prawdopodobnie są w stanie zaproponować ciekawszą ofertę edukacyjną.
Głosowanie nad budżetem powiatu koneckiego na 2024 rok: 15 radnych było za, 6 wstrzymało się od głosu, a byli nimi: Bogdan Soboń, Marian Król, Czesław Kurcbart, Dorota Duda, Paweł Pękala i Beata Zbróg.
Konstrukcję budżetu oraz głosowanie nad tym dokumentem skomentował dla nas starosta konecki Grzegorz Piec:
–„Budżet jest dobry. Strona dochodowa to 165 mln, wydatkowa 175 mln. Wydatki majątkowe to 38 mln złotych, a to istotne. To jest dobry budżet dla tych, którzy przyjdą od kwietnia, bo wtedy są wybory. Budżet został przyjęty bez głosu sprzeciwu, a sześć osób się wstrzymało. Wiele inwestycji drogowych jest tam uwzględnionych, a oprócz tego choćby remont dachu na DPS „Cichy Zakątek” w Końskich i rewitalizacja Domu Pomocy Społecznej „Etola” w Rudzie Pilczyckiej” – mówił nam starosta konecki.
Natomiast radni, którzy wstrzymali się od głosu w większości argumentowali swój wybór podczas sesji lub poszczególnych komisji i z takim też komentarzem pozostawili nasze zapytania.
W dalszej części rozpatrywano między innymi petycję od burmistrz Stąporkowa, a także plan pracy rady w kolejnym roku. W sprawach różnych dyskusja wróciła do poprzedniej sesji. Radni Soboń i Duda apelowali do przewodniczącego Kowalczyka o bardziej demokratyczne prowadzenie obrad – zarzucali mu między innymi, że nie przedstawił gości sesji poświęconej anonimowi napisanemu na temat szpitala, a całe obrady wyglądały tak jakby zarząd powiatu sprawę chciał zamieść pod dywan. Warto obejrzeć ten fragment dyskusji, z końca sesji, w całości – TUTAJ.
Spotkanie radnych zakończono wzajemnymi życzeniami noworocznymi.