Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” w minioną sobotę w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu zaprezentowało wystawę rzeczy wyciągniętych podczas poszukiwań z ziemi na terenie powiatu koneckiego w ostatnich latach. Przybyli mogli podziwiać wiele naprawdę ciekawych eksponatów.
REKLAMAStowarzyszenie „Pasja” zajmuje się przeszukiwaniem lokacji przy użyciu wykrywaczy metali, czy georadarów. Działa na terenie powiatu koneckiego, ale nie tylko. Natomiast maleniecka wystawa dotyczyła wyłącznie znalezisk na Konecczyźnie. Ekspozycję „Skarby z Przeszłości” podzielono na trzy sektory, zgodne z miejscami poszukiwań.
Pierwsza sekcja dotyczyła działań „Pasji” na terenie Sielpi –„W 2018 roku dzięki Krzysiowi Woźniakowi, który zainicjował akcję jednym z artykułów historycznych doszło do spenetrowania i poszukiwania depozytu broni powstańczej z 1864 roku. Udało się odnaleźć siedem elementów takiej broni skałkowej, powstańczej. Całego depozytu niestety nie, ktoś nas ubiegł i duże prawdopodobieństwo, że było to w okresie międzywojennym” – opowiada Radosław Nowek, przedstawiciel Stowarzyszenia „Pasja”.
REKLAMADruga część wystawy dotyczyła działań w Maleńcu, gdzie poszukiwacze z uwagi na pracujący tam dawniej zakład hutniczy spotkali się z bardzo trudnym gruntem –„Niezwykle trudny grunt, bo nie tylko elementy metalowe, opiłki, czy śmiecie, ale również tak zwane żużlowe pola, czyli po spaleniskach miejsca zachowujące bardzo dużo różnego rodzaju metali i kolorowych i żelaznych powodują niezwykłe zakłócenia” – tłumaczy Nowek.
Mimo to w Maleńcu udało się odnaleźć nieco przedmiotów. Inspiracją do poszukiwania w tym miejscu było zaś wcześniejsze odkrycie srebrnego talara z 1797 roku w jednej z hal –„Udało się wyselekcjonować spośród masy żelaznych śmieci nieco drobnych elementów, które pokazują historię nie tylko samego zakładu, ale i mieszkańców którzy używali pewnych rzeczy i je gubili” – opowiada Radosław Nowek.
Najwięcej i najciekawszych znalezisk podczas wystawy prezentowano jednak z prac prowadzonych przy okazji rewitalizacji centrum Końskich. Odkryto miedzy innymi mnóstwo monet i guzików, ale i figurkę ozdobną przedstawiającą konia, czy zdobioną klamkę, która prawdopodobnie funkcjonowała w Pałacu Tarnowskich –„Działaliśmy na olbrzymim froncie, czyli miasto – one podzielone było na teren kościoła, teren tak zwanego koła fortuny i cały park. Jeszcze dziś rano byliśmy na poszukiwaniach, na alejkach które nie zostały obsypane piaskiem jeszcze coś ciekawego nam się udało znaleźć i mamy nadzieję, że do końca roku jeszcze z dwa razy wyskoczymy tam w teren” – kończy Radosław Nowek.
Do Maleńca by oglądać wystawę przybyło kilkudziesięciu miłośników historii. Po zakończeniu podziwiania tytułowych „skarbów” z ziemi mogli oni na spokojnie zwiedzić Zabytkowy Zakład Hutniczy.
Zdjęcia: