Po raz kolejny Piotr Słoka, Lucjan Górecki i Rada Sołecka miejscowości Wąsosz przy udziale władz gminy Końskie i powiatu koneckiego zorganizowali spotkanie poświęcone Pamięci Żołnierzy Niezłomnych związanych z Ziemią Konecką. Wydarzenie miało miejsce w remizie OSP Wąsosz w sobotę.
REKLAMA
Jest to jedyna w Powiecie Koneckim uroczystość na której historycy, regionaliści i osoby które swoimi działaniami starają się przypominać walkę Polaków z komunistycznym reżimem, relacjonując swoje dokonania i odkrycia w tym temacie. Prezentacje rozpoczęły się pokazem krótkiego filmu fabularnego pt. ” Strzemię „. Głównym bohaterem jest Sylweriusz Jaworski przesłuchiwany przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa.
Twórcami filmu są uczniowie Technikum Informatycznego w Kaliszu Pomorskim należący do Grupy Filmowej „Ragnarr”. Regionalista Marek Kozerawski opowiedział o działaniach przeciw władzy komunistycznej jakie podjęli po wojnie byli uczniowie Gimnazjum im. Stanisława Kostki w Końskich. Byli to. SylweriuszJaworski, Jerzy Pizło, Marian Maciejczyk i Tadeusz Barański. Zapowiedział, że zwróci się do Władz Samorządowych Powiatu i Gminy Końskie z wnioskiem o budowę pomnika poświęconego Żołnierzą Niezłomnym z Ziemi Koneckiej.
REKLAMANastępnie Grzegorz Włodarczyk zacytował fragmenty uzasadnienia wyroku dożywotniego więzienia jaki otrzymał jego ojciec Mieczysław Włodarczyk za działania mające zmienić przemocą ustrój Państwa Polskiego w latach 1946- 1948. Wyrok został wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na rozprawie w dniu 22 marca 1950 roku. Grzegorz Włodarczyk przytoczył również fragment postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z dnia 25 stycznia 1996 roku, w którym stwierdzono nieważność wyroku byłego Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi z dnia 22 marca 1950 roku. Ten wyrok całkowicie zrehabilitował Mieczysława Włodarczyka, a rodzina otrzymała stosowne zadośćuczynienie.
Prelekcję wygłosił Marian Wikiera, a Damian Milczuszek przedstawił film z poszukiwań ofiar terroru stalinowskiego zamordowanych w Zgórsku koło Kielc. W trakcie tych prac ekshumowano osiem osób, w tym sześć zidentyfikowano. Wszyscy oni byli wcześniej osadzeni w więzieniu kieleckim.
Było to bardzo interesujące spotkanie. Zaproszeni goście mieli okazję poznać nowe fakty z działań Żołnierzy Niezłomnych. Wielki szacunek dla Piotra Słoki i Lucjana Góreckiego za trud pracy społecznej mającej na celu kultywowanie Pamięci o Niezłomnych i Wyklętych, którego podjęli się już kolejny rok z rzędu.
Zdjęcia (Marek Kozerawski):