Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ i przypada na dzień 2 kwietnia. Twórcy tego dnia chcieli skierować spojrzenia społeczeństwa na potrzeby osób ze spektrum autyzmu oraz umożliwić im lepszy dostęp do terapii, a także zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, z którymi spotykają się ludzie z autyzmem i ich rodziny. Symbolem dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski. Na całym świecie również w Polsce podejmowane są inicjatywy mające pokazać, że postrzeganie świata przez osoby z autyzmem nie jest ani gorsze, ani lepsze niż nasze – jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. W Końskich z osobami z autyzmem solidaryzowały się między innymi: Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Przedszkole Czarodziejski Młynek.
REKLAMAAkcja ta nosi nazwę Light i tup blue ( Zaświeć się na niebiesko ), dlatego podczas obchodów tego święta, budynki całego świata rozświetlają się na niebiesko. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują.
Czym jest autyzm?
Wbrew obiegowym opiniom autyzm, to nie choroba, ale szerokie spektrum zaburzeń rozwojowych trwających całe życie i obejmujące wiele sfer funkcjonowania. Cierpią na nie miliony osób na całym świecie. Jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Autyzm polega na odizolowaniu się od świata zewnętrznego i ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą cierpiącą na tego typu zaburzenie, a środowiskiem zewnętrznym. Autystyczne dziecko nie ma zaburzenia wypisanego na twarzy, jego zachowanie często jest odbierane jako przejaw złego wychowania – zwykle nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, jest z nim utrudniony kontakt, nie chce rozmawiać, odpowiadać na pytania. Dzieci z autyzmem mierzą się nie tylko z własnymi trudnościami, ale przede wszystkim z brakiem akceptacji i zrozumienia. Diagnoza i jak najwcześniejsza terapia jest niezwykle ważna, ponieważ umożliwia ona w wielu przypadkach lepsze funkcjonowanie autysty.
–„W „Czarodziejskim Młynku” w grupach terapeutycznych i integracyjnych, uczy się i pracuje dziesiątka dzieci z autyzmem. Autyzm to stan specyficznego odbioru świata i funkcjonowania. Każde dziecko z autyzmem jest inne, dlatego każde, by zdobywać nowe umiejętności wymaga indywidualnego podejścia, odpowiednio zorganizowanej terapii wspomagającej jego rozwój i i zrozumienia. Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy – nauczyciele, rodzice i mieszkańcy miasta, mieli wiedzę na temat autyzmu. Po pierwsze dlatego, żeby rozumieć osoby z autyzmem, ale też dlatego, że współczynnik diagnoz wśród dzieci jest bardzo duży – autyzm diagnozuje się nawet u 1 na 100 maluchów.” – mówi nam Marta Dworak, dyrektor Przedszkola 'Czarodziejski Młynek’
Zdjęcia 'Czarodziejski Młynek’:
„Nie bądź zielony w kwestii autyzmu! Bądź na niebiesko!” – to tytuł akcji organizowanej tego dnia. U nas zorganizowano ją w „Czarodziejski Młynku”, ale i popularnej podstawówce „dwójce”. W Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich nauczyciele i uczniowie ubrali się na niebiesko. Po godzinie 9, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas 1-3 spotkali się przed budynkiem szkoły. Nauczycielka Joanna Mastalerz odczytała krótką informację, dzieci w radosnej atmosferze machały niebieskimi wstążkami, a pedagożki Maria Styś i Magdalena Kwiatkowska rozdały dzieciom balony. Na sygnał dyrektor Elżbiety Jakubowskiej, zostały one wypuszczone. Dyrektor Jacek Szmit podziękował wszystkim za udział w tej wspaniałej akcji.
Zdjęcia SP 2: