Michał Cichocki, Wiesław Skowron i Kazimierz Pasterczyk to chyba jedyni aktywni radni naszego powiatu podczas ostatnich sesji. To jednak nic dziwnego patrząc na skład rady.
REKLAMAWiadomo, że Zarząd Powiatu na czele którego stoją starosta Bogdan Soboń i jego zastępca Andrzej Lenart nie ma opozycji. Nie ma się więc też co dziwić, że powiatowe sesje w tej kadencji przebiegają tak spokojnie. Za nami już XV sesja. A rozpoczęła się ona od sprawozdania z pracy Starosty między sesjami, które wygłosił Bogdan Soboń. Następnie o stanie bezrobocia w powiecie opowiadał pełniący obowiązki dyrektora PUP-u Wojciech Owczarek, a po tym wystąpieniu radni zaczęli rozpatrywać projekty uchwał. Określono między innymi godziny pracy aptek, zmieniono uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2023 i dokonano zmian w budżecie powiatu. Te uchwały przechodziły bez zająknięcia radnych, jednogłośnie lub przy wstrzymaniu się kilku z nich od głosowania. Dopiero przy punkcie dotyczącym Programu Wsparcia Podmiotów Ekonomii Społecznej wywiązała się mała dyskusja, a rozpoczął ją radny Michał Cichocki kierując pytanie do wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Urszuli Przygodzkiej. –„Oś priorytetowa dziewiąta pozwala na finansowanie i powstawanie spółdzielni socjalnych. Z mojej wiedzy wynika, że trzy gminy podjęły takie uchwały i inicjatywę: Radoszyce, Ruda Maleniecka i Słupia. W naszym programie widzimy, że będzie zwiększenie zainteresowania ekonomią społeczną, jej promocja. I chciałbym zapytać panią dyrektor jakie działania będą podejmowane w celu zachęcenia pozostałych gmin do wykorzystania tego narzędzia w walce z bezrobociem i wykluczeniem społecznym.” – pytał Cichocki.
I bez wahania odpowiadała mu wicedyrektor Przygodzka. – „Na pewno ważną rzeczą jest to, że trzy gminy podjęły już taką inicjatywę by tworzyć Spółdzielnię Socjalną, a istotną sprawą byłoby by inne gminy też starały się podejmować takie działania. Możemy tak zastanowić się tutaj w odstępach czasu choćby nad tym by stworzyć jakąś debatę dyskusję, zaprosić osoby z zewnątrz. Spoza terenu powiatu, aby przybliżyć też wiedzę na temat tworzenia tych podmiotów ekonomii społecznej, a w głównej mierze tworzenia spółdzielni socjalnej” – odpowiadała wicedyrektor PCPR Urszula Przygodzka.
REKLAMAW kolejnych punktach radni przegłosowali możliwości zmian związanych z ratownictwem medycznym, a w uproszczeniu mówiąc: pozwolili złożyć deklarację władzom dotyczącą tego, że szpital nie będzie w najbliższych latach prywatyzowany. O tym więcej opowiemy Państwu już wkrótce. Pozostając przy szpitalu to warto dodać, że radni zgodzili się także na bezpłatne użyczenie Gminie Końskie działki znajdującej się za tak zwanym hotelem pielęgniarek. Gmina ma ten teren przeznaczyć pod garaże dla mieszkańców tego bloku. Były burmistrz, a obecnie radny Michał Cichocki zaznaczył, że to za jego rządów gminą rozpoczął się proces przekształcania tego gruntu. – „Chciałbym tylko podziękować zarządowi, że proces który rozpoczął się w 2011 roku udało się zakończyć sukcesem i podjąć tę uchwałę. Tak jak Państwo dostali te mapki to widać, że wielu mieszkańców miało kłopot bez tej uchwały. Bardzo dziękuję, że udało się zrobić to w ten sposób, że mieszkańcy i gmina nie ponoszą kosztów z tego tytułu.” – mówił Cichocki.
Następnie o stanie bezpieczeństwa publicznego w Powiecie Koneckim mówił naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie, Wiesław Basiak.
Radny Cichocki podczas tej sesji uaktywnił się jeszcze raz. Zgłosił on interpelację dotyczącą drogi łączącej Modliszewice z miejscowością Proćwin. Droga ta jest nieustannie rozmywana. Starosta Soboń na tę uwagę odpowiedział natychmiastowo. –„Nie muszę przekonywać, że żadna droga wojewódzka, powiatowa, czy krajowa nie będzie funkcjonowała jeśli nie będzie odpowiednich rowów przydrożnych. My tę pracę w ramach robót publicznych wykonujemy, zrobiliśmy sporo. Są pewne pomysły by to przyspieszyć, bo 570 kilometrów dróg to jest bardzo duża ilość. Wiele dróg przebiega terenami leśnymi. Ja próbowałem nawiązać kontakt z osobami, które zawodowo tną krzaki, zarośla, grubsze drzewa na zrąbki dla elektrowni. Gdyby się udało jedną, czy dwie firmy pozyskać by to zakrzaczenie z dróg powiatowych usunąć to byłaby wielka rzecz. Druga sprawa to musimy się porozumieć z nadleśnictwami poszczególnymi.” – tłumaczył starosta Soboń.
Z kolei radny Kazimierz Pasterczyk pytał o darmowe porady prawne. W odpowiedzi od wicestarosty Lenarta usłyszał, iż takowe funkcjonują na podstawie centralnych uchwał, ale samorządy i tak muszą do nich dokładać. Mowa o punktach działających w Stąporkowie, w Urzędzie Gminy w Fałkowie, a także właśnie w Starostwie Powiatowym. Pasterczyk zwrócił także uwagę na brud na terenach znajdujących się vis-a-vis budynku Starostwa. –„Gdybym powiedział, że to jest syf to byłoby to delikatnie powiedziane. Mnie osobiście to bardzo boli, przeszkadza. Gotów jestem sam sprzątnąć. Nie mówię, że powiat ma się tym zająć, ale podnoszę problem, chcę go naświetlić byśmy się zastanowili jak go rozwiązać.” – mówił radny.
Ten problem okazał się bliski również zarządcom powiatu. –„Ja powiem krótko: kwiecień za pasem, jest kilka osób w ramach robót publicznych i tu Wydział Administracyjno-Gospodarczy te działki, których jesteśmy właścicielem to uporządkujemy, bo to jest nasz obowiązek.” – odpowiedział Starosta Soboń.
Problemem pozostają jednak grunty z tego rejonu należące do gminy, a także do prywatnych właścicieli. Zdaniem radnych dzięki odpowiedniej komunikacji może w końcu udać się ten brudny problem różnym jednostkom wspólnie uprzątnąć.
Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatu Marian Król przeczytał jeszcze pisma, które wpłynęły w ostatnim czasie do jednostki, a także podziękował mediom, które tłumnie przybyły by wziąć udział w XV Sesji Rady Powiatu Koneckiego.