REKLAMA

Stąporkowscy uczniowie podsumowali rumuńską przygodę! [wideo, zdjęcia]

W ostatnich miesiącach uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie wspólnie ze szkołą Liceul Tehnologic Sebes w Rumunii, realizowali projekt pn. „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii”. W ramach niego na mobilność do Rumunii wyjechało 20 uczniów „Górki”. W czwartek miała miejsce gala oficjalnie podsumowująca tę jak sami to określali uczestnicy projektu – „rumuńską przygodę”. 

REKLAMA

Spotkanie w popularnej „Górce” otworzyła dyrektor Hanna Rzepka, która przybliżyła wszystkim uczestnikom na czym polegał realizowany projekt:

„Projekt był realizowany od 9 maja do 8 listopada tego roku, dlatego konferencja dzisiaj, bo 8 listopada projekt kończymy. Finansowanie projektu to  94,562 złote, projekt uzyskał 100% dofinansowania, a 90% uzyskaliśmy od razu, a 10% pożyczyło nam Starostwo Powiatowe i tutaj składam podziękowanie dla pana starosty i pana wicestarosty […] Projekt miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowej, rozwoju osobistego i społecznego dla grupy 20 uczniów. Była to grupa wyłoniona w poprzednim roku szkolnym i byli to uczniowie wtedy klasy 1 i 2 liceum i technikum. Wyłonieni zgodnie z kryteriami określonymi w projekcie. Realizację projektu objęła grupę 20 uczniów, ale do samego projektu zgłosiło się ponad 50 chętnych. Były kryteria konkretny, przeliczane to było na punkty i tylko 20 osób, które uzyskało najwyższą ilość punktów mogło w tym projekcie uczestniczyć […] Przeżyliśmy osiem świetnych dni – powiedziała im 'jak wyjeżdżamy jesteście w szkole, ale szkoła jest w Rumunii przez te osiem dni’ – oni wspaniale ten czas wykorzystali” – przemawiała dyrektor Hanna Rzepka.

REKLAMA

Dyrektor Rzepka przywitała także gości czwartkowej gali, a wśród nich znaleźli się między innymi: burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Końskich Renata Doniecka, goście z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, rodzice uczniów biorących udział w projekcie, przedstawiciele Lasów Państwowych.

Następnie za pomocą łączy technicznych wszyscy biorący udział w wydarzeniu przenieśli się… do Rumunii by porozmawiać z koordynatorką projektu w tamtejszym liceum technologicznym Cristiną oraz uczniami z kraju gospodarza. W dalszej części spotkania stąporkowska młodzież opowiedziała o tym jak wyglądała mobilność, a także długie przygotowania do niej –„W soboty uczestniczyliśmy w zajęciach opowiadających nam o kraju i kulturze w Rumunii. Przygotowywaliśmy prezentacje, które przedstawialiśmy później w Rumunii” – opowiada Oliwia Korkowska, uczestniczka projektu, uczennica „Górki”.

Dowiedzieliśmy się, że trwała 5 dni roboczych (plus 2 dni podróży). Udział w niej wzięło 20 uczniów z Liceum (z klasy II i III) i Technikum (z klasy II i III) oraz czterech opiekunów.

Pierwszego dnia delegacja ZSP w Stąporkowie została serdecznie powitana w rumuńskiej szkole przez dyrektor szkoły Adinę Mixandra Stanciu, koordynatorkę projektu Cristinę Campean, nauczycieli, uczniów, a także Dorina Albu – wicemera miasta Sebes.  Następnie młodzież uczestniczyła w różnych lekcjach m.in. z geografii, historii i biologii. Pierwszy dzień zakończył się dyskoteką integracyjną.

W drugim dniu mobilności odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których młodzież przygotowywała dania popularne w swoim kraju. Uczniowie ze Stąporkowa gotowali tradycyjny polski żurek oraz jajka z majonezem kieleckim, a młodzież z Rumunii przygotowała polentę z serem i ze śmietaną oraz popularny deser – gogosie. Tego samego dnia młodzież zapoznawała się też z literaturą obu krajów.

Podczas projektu zorganizowane były wyjazdy edukacyjne, w czasie których uczniowie ze szkoły rumuńskiej wystąpili w roli przewodników. W języku angielskim przedstawiali ciekawe miejsca w swoim regionie. Młodzież zwiedziła Skansen Astra Museum, Rezerwat Rapa Rosie, miasto Sybin i jego atrakcje: stare miasto, most kłamców, katedrę ortodoksyjną, miasteczko Alba Julia. Zanim uczniowie wrócili do Polski, zwiedzili słynny zamek Bran u Hrabiego Drakuli, miasto Sighisoara. Przez czas pobytu w Rumunii nocowali w czterogwiazdkowym hotelu Leul de Aul.

Nie zabrakło również czasu na tańce i rozgrywki sportowe. Uczniowie ze Stąporkowa zaprezentowali Poloneza, a młodzież z Rumunii wykonała tradycyjny taniec Hora. Poloneza w wykonaniu stąporkowskiej młodzieży mogliśmy zobaczyć także w trakcie czwartkowego podsumowania wyjazdu.

Młodzież z obu krajów brała też udział w zawodach sportowych. Na zakończenie mobilności wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty. Podsumowano również przeprowadzone działania. Dla szkoły partnerskiej przekazane zostały produkty projektowe: torby pamiątkowe z logo projektu, kalendarze, które zawierały zdjęcia ciekawych miejsc gminy Stąporków w różnych porach roku. Autorami zdjęć byli uczniowie ZSP w Stąporkowie. Gadżety stworzone przez uczestników projektu można było zobaczyć także podczas czwartkowej gali, a zaproszeni goście otrzymali je jako podarunki.

Wśród pamiątek, które zostały podarowane szkole w Rumunii, znalazły się też materiały promujące gminę Stąporków i powiat konecki.

O wszystkim tym uczniowie „Górki” opowiadali w trakcie spotkania finalizującego mobilność. Swoimi spostrzeżeniami i wnioskami dzielili się także biorący udział w tych polsko-rumuńskich działaniach nauczyciele. Najważniejszy wniosek płynący z ich słów dotyczył tego, że kilka dni w nowym środowisku to dla uczniów jak kilka tygodni w szkolnych ławach. Pedagodzy podkreślali też, że mobilność pozwoliła im złamać stereotypy o Rumunii i tamtejszym środowisku, a wszyscy uczestnicy działań rozszerzyli swoje horyzonty i kolokwialnie „otworzyli głowy” na to co nowe –„Rumunia jest bardzo pięknym krajem z pięknymi krajobrazami i wspaniałymi ludźmi […] Mamy kontakt z  osobami z Rumunii, nawiązujemy w sumie stały kontakt. Jeśli będzie tylko taka możliwość to chciałabym odwiedzić jeszcze Rumunię” – opowiada nam Oliwia Korkowska, uczestniczka projektu i uczennica klasy drugiej w Liceum Ogólnokształcącym w Stąporkowie.

Na koniec gali podarki otrzymała także młodzież biorąca udział w wymianie, a nieco wcześniej nagrodzono też laureatów konkursu na najlepszy plakat.

Projekt realizowany był w ramach programu – „Ponadnarodowa mobilność uczniów – Nabór 2021”, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji PO WER. Zabezpieczenie pieniędzy na wkład własny szkole zapewniło Starostwo Powiatowe w Końskich decyzją radnych i członków zarządu powiatu.

W trakcie mobilności młodzież doskonaliła język, przełamywała barierę komunikacyjną, podnosiła wiedzę na temat Rumunii, zdobywała doświadczenie, nawiązywała nowe znajomości, a także rozwijała kompetencje interpersonalne. Autorkami projektu były nauczycielki ZSP w Stąporkowie Dorota Fitas i Anna Misiowiec. W tłumaczenie projektu na język angielski włączyły się Małgorzata Hampel oraz Karolina Ścisłowicz-Pluta. Całość koordynowała dyrektor jednostki Hanna Rzepka, a wśród nauczycieli zaangażowanych w realizację wymiany znaleźli się również: Edyta Grabowska, Ewa Gula, Robert Kusztal. Za nadzór finansowy odpowiadała Jadwiga Niewęgłowska.

Wspomniana przygoda może mieć w bliżej nieokreślonej przyszłości kontynuację. To dlatego, że szkoła z Sebes w Rumunii jest obecnie na etapie pisania projektu, który pozwoliłby jej uczniom oraz nauczycielom przyjechać do Polski!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *