Stare na nowe melodie ludowe to projekt, w którym Bartek Gärtner przy udziale wokalistów z regionu zamienia stare ludowe pieśni na nowoczesne aranżacje. W poniedziałek miała miejsce premiera pierwszego utworu („Chłopoki, chłopoki od Świętego Krzyża”, który w nowej wersji zaprezentowała Natalia Boruń), a dziś kolejna piosenka – „Skowroneczek”. Wszystkie będą publikowane codziennie do piątku włącznie o godzinie 18:00 na fanpage’u akcji – TUTAJ. U nas poniżej możecie odsłuchać ten utwór w wersji tradycyjnej oraz w nowej aranżacji. Za tradycyjne brzmienie każdej z piosenek odpowiada zespół ludowy Rogowianka.
REKLAMA
Nagranie zrealizowane w Gärtner Rec Studio w Komaszycach
Realizacja nagrania, miks, mastering – Bartek Gärtner
Realizacja wideo NinjaLab /Przemysław Marczyński
Adam Mazur/Gowarczów
Amerykanin z Rhode Island, zdecydowany na życie w Polsce. Od 9 lat, zmęczony tempem życia w stanach, mieszka w gowarczowskim Morzywole żyjąc blisko natury i swoich korzeni. Na co dzień oddaje się swoim pasjom – zwierzętom i roślinom, wciąż ucząc się języka polskiego. W Stanach próbował swoich sił wokalnych na wielu polach – od rozpoczęcia studiów muzycznych przez śpiewanie utworów operowych po imprezy DJ-skie. W Polsce poszukuje przestrzeni na swój artystyczny rozwój.
W projekcie zaprezentuje pieśń „Skowroneczek” / „Skovronetchek”, która dykcyjnie była dla niego nie lada wyzwaniem. Tekst przepisał sobie fonetycznie – stąd jej podwójny tytuł.
Utwór powstał w ramach projektu „Stare na nowe melodie ludowe”organizowanego przez Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej RUDY realizowanego w ramach projektu grantowego – przedsięwzięcie nr 1.2.8. „Promocja dialogu międzypokoleniowego” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Projekt ma na celu zachowanie i promowanie regionalnych tradycji muzycznych, dziedzictwa kulturowego oraz atrakcyjnych turystycznie miejsc Piekielnego Szlaku poprzez stworzenie nagrań i klipów z piosenkami ludowymi w wersji tradycyjnej kontra nowoczesnej. (Stare na Nowe Melodie Ludowe).
SUUUUUUper, brawooo