REKLAMA

Sto lat Starego Ogólniaka – relacja wideo

To święto dla wszystkich związanych z I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Na rocznicowe obchody przyjechały setki absolwentów, a także władze szczebla regionalnego i ogólnokrajowego. 

REKLAMA

O godzinie 9.00 w kościele sąsiadującym z placówką odbyła się uroczysta msza święta. To właśnie od tego duchowego przeżycia rozpoczęło się sobotnie święto najstarszej szkoły w naszym regionie. Do parafii Chrystusa Odkupiciela przybył z tej okazji między innymi Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej, Piotr Turzyński.

W tym samym czasie w budynku szkoły trwały już zapisy. Każdy przybyły mógł wpisać się na listę, w zamian za co otrzymywał identyfikator uczestnika rocznicy ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz rokiem, w którym zdawał maturę. Oczekiwanie na rejestrację było już pierwszym pretekstem do wspomnień. Krystyna z Łodzi (matura 76′) w kolejce spotkała szkolną koleżankę, z którą nie widziała się od 25 lat! –„To jest właśnie magia takich zjazdów. Spotykamy się po tylu latach, a rozmawiamy jak dawniej. Każdy ze swoim bagażem doświadczeń, a zarazem wszyscy podobni do tych nastolatków sprzed dekad. Dzisiaj najbardziej wzruszyły mnie zdjęcia, np. profesora Aleksego Kierkusia, który przecież niedawno zmarł.” – mówiła nam Pani Krystyna.

REKLAMA

Wspomnieniowe zdjęcia i gadżety znalezione w szkole można było oglądać w sali, w której na co dzień mieści się siłownia. W sobotę wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.W auli I LO funkcjonował zaś sklepik z upominkami kojarzącymi się z popularnym „Starym”.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w hali sportowej, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od szkolnych budynków o godzinie 11.00. Obiekt zapełnił się do ostatniego miejsca, wiele osób stało też w przejściach i na jego korytarzach. Zainteresowanie obchodami wśród absolwentów było ogromne! Na parkiecie ustawiono specjalną scenę. Uroczystość otworzył Piotr Mirecki (matura 79′) absolwent liceum, a obecnie nauczyciel wychowania fizycznego.  Następnie w rolę konferansjerów wcielili się inni absolwenci: Renata Korabiewska (germanistka w I LO) i Krzysztof Jasiński (wiceburmistrz Końskich). – We wstępie powitano zacnych gości, którzy przybyli na uroczystość, w tym między innymi: posła Mirosława Pawlaka, świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzatę Muzoł, księdza biskupa Turzyńskiego i księdza dziekana Andrzeja Zaparta, Andrzeja Szejnę – lidera Zjednoczonej Lewicy w Świętokrzyskim oraz wójtów: Stanisława Pacochę (gmina Gowarczów) i Roberta Wielgopolana (gmina Słupia Konecka). To jednak obecny dyrektor ogólniaka Wojciech Jasnos rozpoczął święto. –„Cieszę się, że wśród nas są absolwenci dla których ten dzień, trzeci zjazd jest pierwszym zjazdem. Wielu spośród naszych uczniów i profesorów nie ma już wśród. Są jednak nowi, młodzi i pełni wigoru ludzie. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje dziś w nas wszystkich melancholijne wspomnienia. Ogarnia mnie radość, że tak wiele osób zjawiło się w miejscu, w którym przecież zostawiło część swojego życia.”. Następnie Jasnos pokrótce przypomniał historię liceum, wspominał też dawną kadrę dydaktyczną. Później przy asyście pocztów sztandarowych wybrzmiał hymn naszego kraju.

Część artystyczna wydarzenia rozpoczęła się od nieuniknionego: uczniowie szkoły odtańczyli poloneza. Później na scenę wkroczyli perfekcyjnie przygotowani przez Jolantę Dudę i Elżbietę Leśniak młodzi aktorzy. Zaprezentowali oni program oparty, a jakże by inaczej na wspomnieniach. W tle zaś można było cały czas oglądać archiwalne zdjęcia uczniów. Hitem okazało się wykonanie „Wehikułu czasu” z repertuaru Dżemu. W trakcie śpiewu jednego z uczniów wszyscy absolwenci i goście zgromadzeni na trybunach wstali z miejsc, zaczęli klaskać i tańczyć. Podkreślali, że ta piosenka przypomniała im młodzieńcze lata.

Polonez przypomniał zgromadzony studniówkę.

Polonez przypomniał zgromadzony studniówkę.

Po występach młodzieży przyszedł czas na bardziej oficjalną część. Medalami Komisji Edukacji Narodowej odznaczono: Renatę Gałązkę – Skowron i Dorotę Pałgan, nauczycielki w I LO, a także starostę koneckiego Bogdana Sobonia. Wyróżnienie od kuratora oświaty otrzymał Wojciech Jasnos, a nagrodami przyznanymi przez starostę i radę powiatu uhonorowano Annę Młynarczyk, Jolantę Dudę i Agnieszkę Kozubską. Następnie odczytano list, który do szkoły przysłała Minister Edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska. Pani minister pogratulowała placówce jubileuszu, a także matury zdanej w zeszłym roku przez 100 % uczniów. Nagród nie było końca. Bogdan Soboń na scenie wręczył dyrektorowi Jasnosowi czek na 10 tysięcy złotych, które szkoła może przeznaczyć na dowolne wydatki.

Bogdan Soboń w imieniu Starostwa Powiatowego przekazał I LO czek na kwotę 10 tysięcy złotych.

Bogdan Soboń w imieniu Starostwa Powiatowego przekazał I LO czek na kwotę 10 tysięcy złotych.

W kolejnej części uroczystości przemawiali zaproszeni goście: burmistrz Krzysztof Obratański  na ręce dyrektora złożył „Konecką Gloriettę” za zasługi I Liceum dla lokalnej społeczności. –„To są takie nagrody, które wydobywają z cienia zasługi, stawiają je w świetle reflektorów. Pokazują opinii publiczne zasługi, które muszą być niebanalne. Te zasługi muszą być uhonorowane.” – mówił o Glorietcie Obratański, podkreślając jednocześnie jak wiele „Stary” zrobił dla Gminy Końskie. Natomiast Andrzej Szejna, były europarlamentarzysta i wiceminister finansów przemówił w imieniu absolwentów. –„Ja dziękuję z całego serca przede wszystkim profesorom. Za to, że uzbroili mnie w zbroję edukacji, dali fantastyczny fundament do dalszej nauki. To dzięki nim, dzięki tej szkole jestem teraz tu gdzie jestem. Myślę, że wszyscy absolwenci mogą podpisać się pod tymi podziękowaniami.” – mówił jeden z liderów Zjednoczonej Lewicy.

Andrzej Szejna dziękował nauczycielom w imieniu absolwentów.

Andrzej Szejna dziękował nauczycielom w imieniu absolwentów.

Na koniec wręczono medale Złotym Absolwentom. Kapituła, która nagradza za wybitne osiągnięcia naukowe, społeczne i godną naśladowania życiową postawę postanowiła wyróżnić: Andrzeja Bańkowskiego, Waldemara Dębskiego, Stanisława „Dewajtisa” Janiszewskiego, Mariana Tadeusza Jankowskiego, Jarosława Kierkusia, Wojciecha Paska, Andrzeja Piotra Pedryca – pośmiertnie, Jerzego Staszczyka, Andrzeja Wojciecha Stelmacha, Stanisława Wojciecha Toporowskiego, Macieja Zbigniewa Włodarczyka, Karolinę Wojciechowską, Jana Zbigniewa Wroniszewskiego – pośmiertnie, Józefa Kazimierza Wroniszewskiego – pośmiertnie i Tadeusza Mołdawę.

To nie był jednak koniec atrakcji, które zapewnili organizatorzy jubileuszu. O 16.00 w szkole i w hali równolegle do siebie trwały dwa wydarzenia: kulturalne i sportowe. W Hali Urzędu Miasta i Gminy Końskie rozegrano mecz piłki ręcznej: absolwenci kontra obecni uczniowie „starego ogólniaka” – tutaj wynik nie był ważny, a dobra zabawa. A trzeba przyznać, że absolwenci mający w składzie między innymi Wojciecha Jasnosa, doktora Marka Chałubińskiego, czy założyciela Olimpii Końskie Piotra Kluska bawili się przednio.

Emocji nie zabrakło też podczas meczu Absolwenci vs Uczniowie.

Emocji nie zabrakło też podczas meczu Absolwenci vs Uczniowie.

W auli szkoły trwał wieczór poezji. Głównie panie wsłuchiwały się w fantastyczne wykonania uczniów. Reżyserkami widowiska były: Małgorzata Dębska i Małgorzata Boś. Wielu spośród uczestników połączyło słuchanie pięknych piosenek z oglądaniem wspomnieniowych galerii zdjęć, które można było spotkać niemal w całej szkole.

Na godzinę 19.00 w sali bankietowej „Markiz” zaplanowano wielki Bal Absolwenta, do którego przygotowywano się od wielu miesięcy. Tam zabawa trwała do białego rana.

Galeria zdjęć:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *