W sobotę obchodziliśmy w naszym kraju 99. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Końskich odbyły się z tej okazji duże uroczystości.
REKLAMAWładze miasta i gminy Końskie zorganizowały patriotyczne spotkanie pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Piłsudskiego. Przybyło wielu mieszkańców Końskich i mnóstwo oficjalnych delegacji.
Na początku głos zabrali przedstawiciele władzy: burmistrz Krzysztof Obratański, wicestarosta konecki Andrzej Lenart oraz członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska.
REKLAMA–„Nasz narodowy kalendarz pełen jest dat, które napawają smutkiem. Bitew, które kończyły się klęską, powstań, które rozpraszały najlepsze dzieci naszego narodu. Walk, które kończyły się przesuwaniem się na zachód języka rosyjskiego i wzrostem popularności języka niemieckiego w miastach. Są jednak takie dni, które tak jak dzisiejszy napawają ogromnym optymizmem. Pięć pokoleń Polaków czekało z niezałożonymi rękami w latach zaborów, aż szóste stanęło w obliczu możliwości odzyskania Niepodległości. To jedno z najbardziej radosnych świąt, jeden z najbardziej radosnych dni, w którym Polacy po 123 latach niewoli mogli obudzić się w swoim własnym Państwie.” – mówił do konecczan Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
–„W imieniu swoim i p. Marszałka Adama Jarubasa na ten piękny, radosny dzień życzę Państwu samej pomyślności, radości i pięknego świętowania. Życzę by patriotyzm nie był tylko tym z przeszłości, ale i był tym w przyszłości.” – krótko złożyła życzenia Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
–„Należy pamiętać, że patriotyzm jest czynem wykuwanym w ciągu każdego dnia. Nie ma rzeczy, które mogłyby być przywołane tylko odnośnie przeszłości, ale muszą się łączyć z przyszłością. Patriotyzm jest szczególnie ważny także dla naszych małych ojczyzn, w tym naszej ziemi świętokrzyskiej. Z tego miejsca należy oddać cześć i chwałę wszystkim bohaterom walk o Niepodległość, ale też pamiętać, że Niepodległość nie jest darem danym raz na zawsze.” – mówił wicestarosta Lenart.
Potem wszyscy obejrzeli piękną część artystyczną przygotowaną przez Annę Wiaderną, pracownicę Domu Kultury w Końskich. Program opowiadał o powrocie Józefa Piłsudskiego do Polski 10 listopada 1918 roku, a oprócz samego Naczelnika pojawia się w nim np. księżna Maria Lubomirska. W przedstawienie zaangażowali się aktorzy z różnych środowisk – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, związani z Orszakiem Trzech Królów Iza i Andrzej Kosowie, wokalistki Studia Piosenki MGDK Ala Woldańska i Patrycja Dukat, czy studenci koneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na uwagę zasługują świetne przygotowane na tę okazję stroje, w pełni oddające klimat sprzed 99 lat. Po historycznym przedstawieniu kilka piosenek zaśpiewali jeszcze uczniowie Przedszkola Samorządowego nr 5.
W dalszej części złożono okolicznościowe wieńce. Wiązanki składali: Kombatanci z różnych ugrupowań działających na ziemi koneckiej, burmistrzowie Końskich: Krzysztof Obratański, Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński, w imieniu władz powiatu: Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu i Jarosław Lasota – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, przedstawiciele Rady Miejskiej w Końskich z jej przewodniczącym Zbigniewem Kowalczykiem na czele, w imieniu marszałka Jarubasa członkini Zarządu Województwa Agata Binkowska, w imieniu Wojewody Agaty Wojtyszek wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart, przedstawiciele partii politycznych: Sojusz Lewicy Demokratycznej z przewodniczącym Robertem Plechem, Platformy Obywatelskiej z przewodniczącym Michałem Cichockim, Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentował Jarosław Piskorek, a Prawo i Sprawiedliwość Karol Cygankiewicz, Marcin Wiaderny i Wiesław Malicki. Hołd walczącym o Polskę Niepodległą oddali także: Jednostka Strzelecka, Stowarzyszenie im. mjr. Hubala, konecka Policja, Straż Pożarna, służby leśne. Obecni byli również przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadgimnazjalnych.
Następnie spod Pomnika Wdzięczności do Kolegiaty św. Mikołaja wyruszył pochód. Na jego czele szła grupa strzelecka (wartę wystawiła Jednostka Strzelecka 2036 Pluton Końskie) i inne formacje mundurowe (formacja z Technikum ZDZ w Końskich) niosąc efektowne, kolorowe race. Pochód prowadziła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Świerczyńskiego. O godzinie 12:30 w kościele rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Zdjęcia:
Piękna data i piękna uroczystość, szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o flagach. Tyle zdjęć z marszu a tylko sztandary widnieją, a to taki ważny symbol.
Piękna data i piękna uroczystość, szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o flagach. Tyle zdjęć z marszu a tylko sztandary widnieją, a to taki ważny symbol.