W pierwszy dzień listopada jak co roku obchodzimy Święto Zmarłych. To szczególny moment zadumy i refleksji. To także czas ogromnego tłoku na cmentarzach i na drogach.
REKLAMAPrzypominamy, ze cały czas – do 2 listopada włącznie trwa policyjna akcja „Znicz”. Jak co roku, świętokrzyscy, w tym również koneccy policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze. W czasie kontroli, funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia osób, w tym dzieci. Mundurowi będą również sprawdzać trzeźwość kierowców oraz to, czy nie prowadzą oni pojazdu pod wpływem środków odurzających. Pod czujnym okiem policjantów znajdą się także piesi.
Kierowcy niezwykle uważni muszą być zwłaszcza w okolicach cmentarzy. W powiecie koneckim przy wielu nekropoliach funkcjonariusze będą sterować ruchem. Na ten moment nie wiemy o tym by gdzieś występowały szczególne utrudnienia. Natomiast tylko w Końskich wprowadzono zupełnie inną jego organizację. Na cmentarz wjechać możemy od ulicy Partyzantów, ale już tamtędy nie wyjedziemy. W bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza natomiast nie wjedziemy od ulicy Izabelowskiej. Kto z kolei będzie chciał wyjechać z okolic nekropolii ten powinien kierować się na Izabelów np. trasą w kierunku Wąsoszy i skręcając w prawo na końcu ulicy Browarnej.
REKLAMAW dzień Wszystkich Świętych mieszkańców Końskich na groby bliskich nie zawiezie specjalny miejski autobus. W ostatnich dniach z jego usług skorzystało naprawdę wielu konecczan, jednak miasto z uwagi na niezwykły tłok pod cmentarzem 1-go listopada zdecydowało by właśnie tego dnia autobus nie jeździł. Komunikacja miejska zostanie włączona jeszcze 2-go listopada, czyli w popularne Zaduszki.
Kiedy już dotrzemy dziś na cmentarz to warto wesprzeć jedną z akcji charytatywnych. W czerwonym namiocie przy głównym wejściu można kupować znicze, z których dochód przeznaczony będzie na Caritas. Z puszkami przy głównych bramach koneckiego cmentarza między 8 a 16 kwestować będą osoby związane z Muzeum Regionalnym PTTK-u oraz Komisją Opieki nad Zabytkami. Zebrane przez nich środki zostaną przeznaczone na renowację: Pomnika Rodziny Sykulskich, w tym Tekli Sykulskiej, matki błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego, dłuta artysty rzeźbiarza Mikołaja Szlifierza oraz nagrobka uczestników Powstania Styczniowego 1863 roku Jana i Władysława Radwanów.
Przy niemal wszystkich cmentarzach naszego powiatu spotkać powinniśmy także wolontariuszy, którzy zbierać będą datki na Hospicjum w Rudzie Białaczowskiej.