W województwie świętokrzyskim dotychczas potwierdzono 7 przypadków zakażenia koronawirusem (w tym gronie znalazł się eurodeputowany i były marszałek województwa Adam Jarubas). Rośnie liczba osób poddanych kwarantannie. W całym kraju w sobotę nastąpił lawinowy wzrost zachorowań.
REKLAMAO najnowszych (stan na sobotę 21 marca) danych dotyczących koronawirusa informuje Ewa Łukomska, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego:
REKLAMA– „W województwie świętokrzyskim potwierdzono siódmy przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjent to mieszkaniec powiatu kieleckiego. Mężczyzna jest w sile wieku. Jego stan jest dobry. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym. 18 osób jest hospitalizowanych, 2237 osób jest poddanych kwarantannie, 1007 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym” – informuje rzecznik Łukomska.
Jak można zauważyć – nastąpiła zmiana w przekazie od służb wojewody, tym razem poinformowano nas o powiecie, z którego pochodzi zakażona osoba.
W całej Polsce w sobotę odnotowano rekordowe 111 nowych przypadków zachorowań. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i możliwie najściślejszą izolację.
WAŻNE INFORMACJE:
800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).