Zarówno szczoteczki ultradźwiękowe jak i soniczne należą do rodziny szczoteczek elektrycznych, a więc zaawansowanych urządzeń do pielęgnacji jamy ustnej. Na pierwszy rzut oka oba typy szczoteczek wyglądają podobnie, podobna jest także ich technologia pracy, przez co wielu użytkowników utożsamia szczoteczki ultradźwiękowe z sonicznymi. My dziś udowodnimy Wam, że oba urządzenia to dwa odrębne byty, i że każde z nich dedykowane jest nieco innej grupie odbiorców.
REKLAMACo sprawia, że tak łatwo pomylić szczoteczkę ultradźwiękową z soniczną?
Nie należy dziwić się temu, że wielu użytkowników (ba, nawet wielu dentystów!) utożsamia ze sobą szczoteczki ultradźwiękowe i soniczne. O ile bowiem różnice pomiędzy szczoteczką rotacyjną a soniczną są widoczne już na pierwszy rzut oka (u obu szczoteczek występują chociażby inne końcówki czyszczące, ponadto obie różnią się w sposobie pracy i prędkości działania), tak z wyglądu szczoteczki soniczne podobne są do ultradźwiękowych niemal łudząco.
REKLAMASam sposób czyszczenia proponowany przez obie szczoteczki – soniczną i ultradźwiękową – też jest analogiczny, bowiem opiera się odpowiednio o emitowanie fal dźwiękowych i ultradźwiękowych. Jeśli zatem chcemy dostrzec różnicę pomiędzy urządzeniami, musimy zapoznać się z ich działaniem nieco bliżej.
Fale ultradźwiękowe kontra drgania soniczne
Szczoteczki ultradźwiękowe to obecnie zdecydowanie najszybsze urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej, jakie możemy spotkać na rynku. Ich mechanizm jest w stanie wytwarzać ultradźwięki o częstotliwości równej 1,6 MHz, która odpowiada aż 96 000 000 pulsacji. Ludzkie ucho nie jest w stanie jej zarejestrować. Ultradźwięki wykazują działanie antybakteryjne, a nawet terapeutyczne – obmywając nimi zęby, jesteśmy w stanie efektywnie zniszczyć zawiązane pomiędzy bakteriami łańcuchy oraz komórki bakteryjne. Emitowane przez szczoteczki ultradźwięki są w stanie docierać nawet 5 mm poza powierzchnię włosia szczotki, co tylko zwiększa efektywność mycia.
Jeśli chodzi o szczoteczki soniczne, ich praca opiera się o emitowanie fal dźwiękowych. Wbudowany w urządzenia generator emituje drgania, wprawiając w ruchy wymiatające głowicę czyszczącą szczoteczki. Ona z kolei podczas pracy łączy ze sobą ślinę, wodę i pastę do zębów, tworząc w naszej jamie ustnej ze wszystkich wymienionych cieczy chmurę malutkich bąbelków. To właśnie „mikrobąbelki” rozbijają i odrywają z powierzchni szkliwa płytkę nazębną. Emitowane przez szczoteczki soniczne fale dźwiękowe mogą docierać maksymalnie 4 mm poza powierzchnię włosia szczoteczki.
Różnice w szybkości pracy
Wiecie już, że szczoteczki ultradźwiękowe w ciągu minuty są w stanie generować ultradźwięki o częstotliwości 1,6 MHz. To wielokrotnie więcej, niż są w stanie wygenerować w tym samym czasie szczoteczki soniczne. Te bowiem w ciągu minuty potrafią osiągnąć maksymalną częstotliwość od 250 do 666 Hz, która równa się 96 000 drgań sonicznych.
Szczoteczki soniczne – w przeciwieństwie do ultradźwiękowych – z uwagi na swoją szybkość działania nie wykazują zdolności terapeutycznych, ale za to obmywają jamę ustnej dużo efektywniej niż szczoteczki manualne czy nawet klasyczne szczoteczki elektryczne z okrągłą głowicą czyszczącą.
Szczoteczka ultradźwiękowa czy soniczna – która będzie dla Ciebie odpowiedniejsza?
Ze względu na swoją niesamowitą szybkość pracy oraz technologię działania, szczoteczki ultradźwiękowe polecane są przede wszystkim osobom, cierpiącym na rozmaite choroby jamy ustnej, w tym paradontozę, nadwrażliwość zębową, etc. O ich działaniu dowiesz się więcej ze strony https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ Jak zaznaczono wyżej, urządzenia te wykazują bowiem zdolności terapeutyczne, co oznacza, że są w stanie niwelować, a nawet całkowicie eliminować niektóre schorzenia. Jeśli więc szukasz szczoteczki elektrycznej, która pomoże Ci w walce z nękającymi Cię problemami z jamą ustną, szczoteczka ultradźwiękowa okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Szczoteczki soniczne to natomiast lepsze rozwiązanie dla wszystkich, którzy po prostu szukają wysokiej jakości urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zainteresować się nimi powinien każdy, kto chce każdego dnia usuwać z powierzchni szkliwa bakterie efektywnie oraz bezpiecznie. Istotny atut szczoteczek sonicznych w stosunku do ultradźwiękowych to szeroki wybór dostępnych produktów – wytwarzaniem szczoteczek ultradźwiękowych zajmuje się obecnie właściwie tylko firma Megasonex, a godne uwagi modele z tej kategorii urządzeń możemy policzyć na palcach jednej ręki. Szczoteczek sonicznych jest na rynku znacznie więcej, dzięki czemu łatwiej wybrać spośród nich tę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.
materiał zewnętrzny
A może napiszecie o elektrycznych krzesełkach, na których chciieliby sadzać grzeszników politycy zjednoczonej prawicy, bez wątpienia w imię wartości chrześcijańskich