REKLAMA

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik? Znamy wyniki rekrutacji [wideo, zdjęcia]

W środę zakończyła się rekrutacja do szkół średnich powiatu koneckiego. Znamy jej wyniki oraz plany dyrektorów placówek oświatowych na nadchodzący rok szkolny.

REKLAMA

W wyniku reformy szkolnictwa w Polsce do szkół ponadgimnazjalnych trafią zarówno uczniowie kończący gimnazjum, jak i ci, którzy ukończyli szkołę podstawową. Założenia polskich placówek oświatowych są takie, że „nabytki” tegorocznej rekrutacji będą podzielone na osobne klasy, według ukończonego etapu nauczania.

Łącznie w naszym powiecie powstanie 20 klas absolwentów szkół podstawowych i 18 klas byłych gimnazjalistów. W liczbie przyjętych uczniów przoduje II Liceum Ogólnokształcące w Końskich – „Jesteśmy już na końcówce, właściwie to dzisiaj już tworzymy listy przyjętych do klas. Od początku, właściwie w pierwszych dniach już rekrutacji, można powiedzieć, że mogłaby ona być już zamknięta, ponieważ oryginałów wpłynęło w pierwszych dniach tak dużo, że praktycznie to pojedyncze osoby dopełniały przez te kilka, czy kilkanaście dni swoją dokumentację. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy akademickie oczywiście, tu ubiegały się dwie osoby na jedno miejsce. To jest nasze marzenie tak naprawdę, żeby to była klasa, o którą będzie zabiegała młodzież, a później to, co uzyskają po tych trzech czy czterech latach edukacji, będzie stwarzało im możliwości dostania się na wymarzone uczelnie. Więc właściwie akademicka cieszyła się największym zainteresowaniem, no i oczywiście wszelkie matematyki, biologie, które też się cieszą zainteresowaniem, ale bardzo się cieszę z tego powodu, że klasa dwujęzyczna w tym roku, po podstawówce, stworzyła się bardzo taka grupa idealna, można powiedzieć, do nauki na przyszłość. Klasa uniwersytecka, czyli ta językowa, która też cieszyła się zainteresowaniem, więc nie było takiej luki, którą gdzieś musielibyśmy dopełniać” – mówiła nam Beata Salata, dyrektor II LO w Końskich.

REKLAMA

Najmniej nabytków będzie miało stąporkowskie technikum. W związku z dużą ilością młodzieży z roczników 2004 i 2005 placówki oświatowe mogą mieć niemały problem z pomieszczeniem wszystkich kandydatów. A jak poradzi sobie z tym II LO w Końskich?

„Najwięcej w tej szkole było sześć oddziałów, z tym że nie było aż takiego rozdrobnienia, aż tak dużego podziału na grupy, bo teraz w klasie akademickiej, uniwersyteckiej, w dwujęzycznej są liczne grupy, w związku z czym potrzeba nam więcej klasopracowni. Na pewno nie będziemy przeciągać naszego planu do późnych godzin popołudniowych, bo wiemy o tym, że młodzież, która rekrutuje się do naszej szkoły, to nie jest tylko młodzież z obwodu Końskich, czyli Końskie i gmina Końskie, tylko to jest młodzież z całego powiatu, a musimy się liczyć z tym, że młodzież dojeżdża z różnych stron powiatu, czasami koło 30, 40 kilometrów, więc późne zakończenie zajęć  utrudniłoby im dostanie się do domu, przygotowanie się do zajęć i powrót. Chcemy, byśmy wyrobili się ze wszystkim do 16:30 maksymalnie, czyli nie będzie takich typowych dwóch zmian, ale na pewno jedni będą zaczynać o 8:00, a drudzy, być może, dopiero o 10:30” – mówiła nam dyrektor Beata Salata.

Wszystkie szkoły przewidują brak podziału na zmiany w ciągu dnia nauki. Dyrektorzy zakładają też, że uczniowie będą kończyć zajęcia niewiele później, niż miało to miejsce dotychczas. Młodzież ma kończyć zajęcia najpóźniej w godzinach 15:50 – 16:30. To właśnie uczniowie „nowego ogólniaka” mają wr acać do domów jako ostatni.

Niektóre placówki, jak na przykład Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich, przygotowują nowe klasopracownie, aby pomieścić w swoich murach dodatkowych uczniów. Mimo to, w niektórych jednostkach wciąż można znaleźć wolne miejsca! Absolwenci szkół podstawowych mogą dostać się jeszcze do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich oraz Liceum Ogólnokształcącego w Stąporkowie. Natomiast ci, którzy ukończyli gimnazjum mogą liczyć na I Liceum Ogólnokształcące w Końskich, Liceum Ogólnokształcące w Stąporkowie oraz Technikum w Stąporkowie. To tam nie wypełniły się wciąż wszystkie możliwe miejsca dla nowych rekrutów.

Z rekrutacji zadowolony jest szczególnie Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. W jego szkole nie będzie żadnych problemów lokalowych – „W piątek wywieszamy listy osób przyjętych, później już tylko będzie trwała rekrutacja uzupełniająca. Muszę powiedzieć, że plan naboru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich na rok szkolny 2019/2020 został wykonany. […] Lokalowo nie będzie żadnych problemów. W szkole, jak ja rozpocząłem dyrektorowanie w 2006 roku, było 560 uczniów, teraz ostatnio mieliśmy 176, nawet 182, a teraz przyjdzie, już wiadomo, ponad 120 osób. I szkoła jest przygotowana lokalowo, żeby pracować na jedną zmianę” – zapowiada dyrektor Rybiński.

To potwierdza, że niektóre szkoły są w pełni przygotowane na nagły przyrost liczby uczniów, niektóre wciąż także w naborze uzupełniającym czekają na podania absolwentów gimnazjów, czy podstawówek, a jest to naprawdę dobra wiadomość dla osób, które nie dostały się do żadnej placówki.

Łącznie do wszystkich szkół podległych powiatowi koneckiemu przyjęto 585 osób ze szkół podstawowych oraz 550 osób z gimnazjów, co łącznie daje nam 1135 nowych nabytków szkół średnich. Niemal wszystkie placówki przyjęły więcej uczniów niż pierwotnie zakładano.

Poniżej prezentujemy tabelę, która zawiera szczegółowe dane na temat wyników rekrutacji w poszczególnych szkołach średnich powiatu koneckiego:

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

One thought on “Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik? Znamy wyniki rekrutacji [wideo, zdjęcia]

  1. […] miejsca zajęły nasze miasta i gminy?Letnie koncerty w powiecie koneckim. Sprawdź co, gdzie, kiedySzkoły średnie gotowe na podwójny rocznik? Znamy wyniki rekrutacjiKońskie zostało zgłoszone pośród 812 innych miejscowości do programu „Polska z góry”, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *