Decyzją Rządu RP od jutra zawieszone zostają działania edukacyjne we wszystkich szkołach w Polsce. Od poniedziałku przez dwa tygodnie szkoły będą zupełnie zamknięte. W związku z koronawirusem zawieszono również działalność placówek kulturalnych: teatrów, oper, filharmonii oraz kin.
REKLAMA–„Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji” – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Premier RP.
REKLAMAPodobna sytuacja dotyczy żłobków i klubów dziecięcych. Jednocześnie sytuacja o zawieszeniu działań edukacyjnych nie wpływa na kalendarz szkolny – egzaminy, przerwy mają się odbywać w tych samych, wcześniej ustalonych datach.
Zawieszone do 25 marca będą także zajęcia na uczelniach wyższych.
Warto dodać, że władze gminy Stąporków postanowiły o zawieszeniu działalności szkół o tydzień dłużej. Profilaktycznie szkoły w gminie pozostaną zamknięte do końca marca.
– „Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych” – informuje Piotr Gliński, minister kultury.
Rząd apeluje: to nie jest czas ferii. Dzieci i młodzież powinny zostać w domach –„Ogromny i gorący apel do wszystkich. to nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech, gdzie młodzież wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa” – zaapelował Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.
Ważne jest także by w miarę możliwości dzieci nie zostawały pod opieką seniorów. Najmłodsi dobrze przechodzą zakażenie wirusem, ale przeniesienie go na starszych może okazać się tragiczne.
Władze samorządowe czekają obecnie na wytyczne. Zarówno gmina Końskie, jak i powiat konecki w najbliższym czasie ustosunkują się do doniesień rządowych.
800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.