W niedzielę przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury w koneckim parku odbył się Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych Muzykanty 2019. Zabawa przyciągnęła wielu fanów folkloru, którzy chętnie tańczyli do skocznej muzyki i brali udział w konkursie na najlepsze wykonanie Oberka. Na scenie wystąpiło wielu muzyków. Zwyciężyli Adam Kocerba z Działoszyc i Kapela Ludowa im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza.
REKLAMAByła to już 15. edycja tego wydarzenia. Pogoda, która na krótki czas się załamała, nie przeszkodziła w Muzykantach i ostatecznie uczestników imprezy było naprawdę wielu. Przybył też burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.
Główną częścią wydarzenia był konkurs tradycyjnej muzyki folkowej, w którym udział wzięło naprawdę wiele osób – „Konkurs polega na tym, aby wyłonić najlepszych solistów instrumentalistów oraz kapele, które grają zgodnie z dawną tradycją. To nie mogą być żadne utwory, które są stylizowane, czy mają muzykę biesiadną, czy disco polo. To jest po prostu czysty folklor. Jurorzy, którzy doskonale się znają na tego typu muzyce właśnie wyłapują te prawdziwe perełki, które chcemy ocalić od zapomnienia” – opowiadała nam Marzena Kądziela, wicedyrektor MGDK w Końskich.
REKLAMANa konkurs zgłosiło się 26 kapel oraz 17 solistów. Niektórzy muzycy grali na instrumentach, z których obecnie bardzo rzadko się korzysta np. harmonia pedałowa albo akordeon trzyrzędowy. Uczestnicy konkurencji pochodzą z województwa świętokrzyskiego oraz z województw ościennych, pojawili się też artyści ze Śląska.
W jury zasiedli Janusz Woś, Leszek Ślusarski z Radia Kielce, Jerzy Szczyrba z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Jan Bukład, instruktor koneckiego domu kultury, który zajmuje się folklorem na co dzień.
Wiemy też, że zmieniła się statuetka przyznawana zwycięzcom konkursu – „Jest to statuetka zupełnie inna niż dotychczasowe, bo jest to płaskorzeźba ceramiczna wykonana i zaprojektowana przez naszą zaprzyjaźnioną artystkę” – opowiadała nam Marzena Kądziela.
Przybyli na to wydarzenie mogli skosztować swojskiego jadła, ciast, pierogów oraz tradycyjnie kiełbasek z grilla. Mogli też dołączać do tańca pod sceną podczas występów muzycznych, co chętnie czynili, radośnie tańcząc w rytm skocznych melodii. Twórcami oraz organizatorami Przeglądu Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych Muzykanty od początku jego istnienia są Jan Bukład i Roman Cieślak z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.
Ponadto podczas imprezy zbierane były środki na akcję „Razem dla Seby” zorganizowaną z myślą o Sebastianie Makowskim, której przebieg możecie Państwo obserwować TUTAJ. Zbiórkę charytatywną jako wolontariusze wspierali strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, którzy poza chodzeniem z puszkami zorganizowali też pokaz pierwszej pomocy przy stoisku poświęconym Sebastianowi.
Zdjęcia (Piotr Malinowski, MGDK Końskie):