REKLAMA

To były specjalne zawody. Za nami mityng pływacki [wideo, zdjęcia]

Od wielu lat Końskie goszczą sportowców z niepełnosprawnościami umysłowymi. Nie inaczej było i tym razem. W sobotę w Pływalni Miejskiej w Końskich odbył się Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.

REKLAMA

Głównymi organizatorami zawodów były Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie, Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” Końskie –„Zawody olimpiad specjalnych to ruch o strukturze ogólnoświatowej. Narodził się w USA w latach 60-tych poprzedniego wieku i objął swoimi działaniami cały świat. W Polsce również od tego czasu odbywają się zawody Olimpiad Specjalnych. W Końskich te tradycje też są bogate, bo od roku 1999 organizujemy zawody w różnych dyscyplinach, głównie na terenie gminy Końskie. W tym miejscu chciałbym podziękować władzom za to, że od lat nigdy nie odmawiają nam pomocy – wspierają, udostępniają obiekty, fundują medale. Zawodnicy to osoby niepełnosprawne intelektualnie, to uczniowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańcy dps’ów” – tłumaczy Jacek Matera, prezes komitetu regionalnego Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie.

Dyscypliny z jakimi zmagają się zawodnicy w ramach ruchu Olimpiad Specjalnych powiązane są z dyscyplinami olimpijskim, ale zmodyfikowane pod ich niepełnosprawność. W pływaniu na przykład poprzez zmianę dystansów, czy możliwość używania akcesoriów wspomagających utrzymywanie się na wodzie. Zawodnicy dzieleni są na tak zwane grupy sprawnościowe ze względu na rodzaj posiadanej niepełnosprawności, czy też osiągane wcześniej wyniki – tak by poziom rywalizacji był wyrównany. W Olimpiadach Specjalnych nie obowiązują limity wiekowe – w Końskich startowali więc zarówno nastolatkowie, jak i osoby w okolicach „60-tki”.  W sobotnich zawodach udział wzięło 80 zawodników z 10 klubów z całego województwa świętokrzyskiego

REKLAMA

„W olimpiadach jest taka zasada równych szans. Staramy się nagrodzić wszystkich zawodników, a ruch ma na celu pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych, pokazanie ich w świetle kamer, tego że są ważni, by byli oklaskiwani, bo nie wiele mają chwil w życiu, gdy mogą się poczuć osobami ważnymi”  – dodaje Jacek Matera.

Gminę Końskie na otwarciu sportowej imprezy reprezentował zastępca burmistrza Marcin Zieliński – „Życzę Wam przede wszystkim wspaniałej zabawy, aby te dzisiejsze zawody również odbywały się w świetle ducha fair play. Wydaję mi się, że to jest bardzo ważne. Życzę Wam samych wspaniałych wspomnień z tych zawodów i powodzenia. Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych uważam za otwarty” – przemawiał wiceburmistrz.

Współorganizatorem wydarzenia były Wszechnica Konecka oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *