W naszym cyklu, w którym przedstawiamy kierunki kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 dziś przyszedł czas na niezwykle popularne: TUiSEO oraz TPS.
REKLAMA„Naukę w tej szkole podjąłem, ponieważ od zawsze interesowałem się motoryzacją. Starsi koledzy opowiadali też, że poziom jest wysoki i warto przyjść na ten kierunek.” – powiedział nam Łukasz Cieśliński z II klasy TPS.
Mowa oczywiście o Technikum Pojazdów Samochodowych. To klasa, którą od lat gimnazjaliści wskazują jako swój pierwszy wybór. Nic dziwnego, bo w naszym regionie nie ma drugiego kierunku, który w zakresie motoryzacji kształciłby tak szeroko. Przez pierwsze dwa lata nauki uczniowie skupiają się na mechanice pojazdów, z której później zdają egzamin, kolejny rok to elektronika i elektryka w motoryzacji. Ten wycinek z całego przebiegu kształcenia także kończy się egzaminem certyfikacyjnym. Następnie uczniowie uczą się zarządzania warsztatem i wszystkich spraw administracyjnych z tym związanych. Poza tym cały czas odbywają praktyki. – „Pierwsze dwa lata kształcenia mieliśmy praktyki w szkole. Pod koniec drugiej klasy wyjechaliśmy na dwa tygodnie na praktyki do PZMotu w Kielcach. W trzeciej klasie znów mieliśmy praktyki na warsztatach i cały miesiąć byliśmy na praktykach po prostu u pracodawców.” – mówi Mariusz Zamachowski z IV klasy TPS
REKLAMAPrzez samochodówkę w ZSP nr 1 przeszło bardzo wielu pracujących w naszym regionie mechaników i właścicieli warsztatów.
Rynek pracy raczej na pewno wchłonie też absolwentów drugiej dziś przedstawianej klasy, czyli Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. – „Zajmujemy się energetyką odnawialną, czyli solarami, ogrzewaniem pomp ciepła, fotowoltaiką, energetyką odnawialną jak choćby małe przydomowe elektrownie wiatrowe. Po prostu przygotowujemy uczniów do tego, żeby zapoznali się z metodami jakie dzisiaj na naszym rynku panują. Ten dział się bardzo szybko rozwija, ekologia jest na topie i bardzo dużo firm tym się zaczyna zajmować.” – opowiada nam nauczyciel przedmiotów związanych z energetyką odnawialną Michał Józefowicz.
Mechanik jako pierwszy wprowadził taki kierunek w naszym województwie. Dzięki temu teraz ma już wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską i odpowiednie narzędzia by kształcić specjalistów od energetyki odnawialnej. – „U nas już trzeci rok z rzędu. Byliśmy pierwszą klasą w województwie świętokrzyskim, która zapoczątkowała ten kierunek i po trzech latach mamy na tyle wyposażenia, że uczniowie mają na czym pracować.” – mówi Józefowicz.
Zainteresowanie klasą jest do tego stopnia duże, że w jednym roczniku trzeba było uruchomić aż dwa oddziały. –„Jest to bardzo ciekawy zawód, który dopiero się rozwija. Liczę, że będzie tutaj duże zapotrzebowanie na pracowników, bo rynek się rozwija. Łatwiej z tym kierunkiem będzie znaleźć pracę.” – powiedziała nam Luiza Karbownik, jedna z uczennic.
A co robią pracownicy związani z energetyką odnawialną? Wszelkie instalacje cieplne, kolektory, montują panele fotowoltaiczne. Tego typu zadań podejmują się już uczniowie podczas szkolnych praktyk. – „Mamy za sobą panele fotowoltaiczne, dzięki nim produkuje się energię. Wpada na nie promieniowanie słoneczne i trafia ono do akumulatora, następnie do przetwornicy i dzieki temu pali nam się żarówka.” – prezentuje jedno z urządzeń Aleksandra Swat z II klasy TUiSEO.
Młodzież kształcąca się jako Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej przez dwa tygodnie była w Austrii, uczestniczyła w konferencjach i praktykach związanych z zieloną energią. Takie wyjazdy są dla niej organizowane cyklicznie. Co ważne zapotrzebowanie na pracowników w tej dziedzinie na pewno będzie rosło, bo po pierwsze energia odnawialna staje się coraz popularniejsza, a po drugie Polska musi spełnić europejskie normy odnośnie ilości pozyskiwania takiej energii. Naszemu krajowi wciąż jest do nich daleko.
O poziomie klasy TUiSEO najlepiej świadczą sukcesy w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach: między innymi 11. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych i 1. miejsce ze słynnym Puszkokolektorem w konkursie „Ekoszkoła”. O tych sukcesach informowaliśmy np. TUTAJ.
artykuł sponsorowany