REKLAMA

Trendy w energetyce? Gaz ciągle w modzie

Dzięki utrzymywaniu się stabilnych cen gazu coraz więcej przedsiębiorców rozważa inwestycję w układy zasilane tym surowcem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, szczególnie w elektrociepłownictwie w ostatnim czasie w szczególny sposób wybija się kogeneracja. Instalacje tego typu wydatnie wpływają nie tylko na skuteczność i jakość produkowanej energii, ale zwiększają także spektrum możliwości wykorzystania przez odbiorcę końcowego. Kogeneracja to jednak nie tylko korzyści dla przedsiębiorstwa, ale także dla planety. Wysokowydajne układy kogeneracyjne to rozwiązanie niskoemisyjne, które skutecznie wykorzystuje surowiec i robi to w sposób niezwykle wydajny. Dzięki rozwiązaniom najwyższej jakości od Enerii, inwestor ma więc szansę uzyskać korzyści na wielu płaszczyznach.

REKLAMA

Kogeneracja – schemat działania

Wysokowydajne układy kogeneracyjne od Enerii działają w oparciu o niezawodne agregaty CAT® z najwyższej jakości i wydajności. Centralną częścią całego systemu jest oczywiście silnik gazowy, jednak nie byłby on nazywany kogeneracyjnym, gdyby nie prądnica. To właśnie ona odpowiada za konwersję energii mechanicznej, wytwarzanej dzięki regularnej pracy silnika. Agregat i prądnica umieszczane są na jednej ramie i kalibrowane pod konkretne zamówienie. Eneria w uzgodnieniu z klientem przeprowadza konsultacje i odpowiednie pomiary, a następnie dobiera cały system urządzeń pod konkretne uwarunkowania i zapotrzebowanie. Cechą charakterystyczną oferowanych przez Enerię układów jest także ich niezwykła elastyczność, mobilność, a także krótki czas pomiędzy rozpoczęciem inwestycji, a uruchomieniem produkcji energii. Szeroki zakres mocy elektrycznej zespołów kogeneracyjnych, poczynając od 125kW do nawet 3770kW oraz różnorodność paliw, jakie można wykorzystać do napędzenia całego (między innymi gaz ziemny, biogaz, syngaz) układu wydatnie wpływają na popularność tego typu urządzeń nie tylko wśród dużych elektrociepłowni, ale także nieco mniejszych odbiorców, dla których ważna jest produkcja skojarzona dwóch lub więcej rodzajów energii. 

REKLAMA

Dla kogo kogeneracja?

Warto bowiem pamiętać, że kogeneracja nie jest jedynie domeną dużych elektrociepłowni, ale z powodzeniem sprawdza się także w branży medycznej czy produkcji roślinnej. Coraz chętniej korzystają z niej na przykład wielkopowierzchniowe szklarnie. Kogeneracja w takim przypadku pomaga na przykład precyzyjnie ustalić i utrzymać odpowiednią temperaturę, na konkretnym etapie wzrostu rośliny. Ma to oczywiście duże znaczenie w kontekście jej rozwoju. Szklarnie korzystają więc ze skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, bo pozwala to na zmaksymalizowanie produkcji, a co za tym idzie osiągnięcie lepszych wyników sprzedaży. Nie mówiąc już o ograniczeniu kosztów produkcji energii oraz niższej emisji CO2 do atmosfery. Wątek ekologiczny jest w tym przypadku także niezwykle istotny – wysokowydajne, kogeneracyjne układy gazowe to rozwiązanie dużo bardziej ekologiczne, niż w przypadku wykorzystywania innych rodzajów surowca, jak na przykład węgiel. Szczegóły oferty Enerii dostępne są na stronie internetowej: https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/.

Artykuł sponsorowany 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *