Piątek w Końskich był dniem poświęconym Żołnierzom Wyklętym. Przy Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli wystartował V Marszobieg Pamięci „Wilczym Tropem” organizowany przez samorząd gminy Końskie. Natomiast po nim w szkole zorganizowano krótką uroczystość nagrodzenia laureatów historycznych konkursów: wiedzy oraz plastycznego.
REKLAMANa starcie marszobiegu stanęło ponad sto osób. Byli to głównie uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu gminy Końskie, nauczyciele wychowania fizycznego. Pojawili się też przedstawiciele klasy mundurowej w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Zanim marszobieg się rozpoczął, krótki rys historyczny tego wydarzenia przypomniał Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego:
–„Dystans naszego biegu to 1963 metry i jest on związany z ostatnim Żołnierzem Wyklętym, który zginął w 1963 roku. Był to Józef Franczak ps. „Lalek” […] W 2013 roku grupa osób związanych z działalnością sportową i zainteresowanych historią zorganizowała nad Zalewem Zegrzyńskim bieg, w którym wzięło udział około 50 osób. To była I edycja Biegu Tropem Wilczym. Rok później w Parku Skaryszewskim startowało już 1500 osób. Od 2015 roku impreza ma charakter ogólnopolski, a nawet międzynarodowy, bo odbywają się w tym dniu biegi w całej Polsce, a nawet poza granicami” – opowiadał Pasek.
REKLAMAW imieniu władz miejskich przemawiali wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz szef Rady Miejskiej Piotr Słoka:
–„Chcemy sprawić, aby pamięć o nich trwała wiecznie. Dziękując wam za dzisiejszą obecność chciałbym powiedzieć, że ten symbol, którym jest wasz bieg, wasz udział w tym biegu to ważne wydarzenie dla nas wszystkich, dla całego środowiska. Niezależnie od tego, ilu przedstawicieli szkół tu jest na tym placu to wszyscy poświęcamy tę chwilę obecności w marszu, by dać przekonanie, że wszyscy ci niezłomni walczyli o wspólny cel, jakim jest wolna Polska” – przemawiał wiceburmistrz Jasiński.
–„To byli ludzie, którzy nie tylko walczyli od 1939 roku z najeźdźcą niemieckim, czy rosyjskim na nasz kraj, ale byli to ludzie, którzy byli wierni swoim ideom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, czy też zwykłym obietnicom swoim kolegom, że nigdy się nie poddadzą i będą walczyć tak jak przysięgali za prawdziwą wolność, a nie taką wolność jaką przyniesiono w 1945 roku na radzieckich bagnetach” – mówił przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Końskich Piotr Słoka.
Natomiast środowisko kombatanckie tego dnia reprezentował Tomasz Słoka z koneckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej –„Pozdrawiam i serdecznie życzę sukcesów w dzisiejszym biegu dla tych, którzy pamiętają o tych, którzy oddali swoją krew, swoje życie za wolność w niepodległej Polsce. Życiorysy tych osób są przykładem bohaterstwa i umiłowania ojczyzny. Jestem dumny, że dziś widzę tyle młodych twarzy, które chcą podziękować i upamiętnić tych, którzy nie doczekali tej wolnej Polski” – dziękował i tłumaczył Słoka.
Organizatorami marszobiegu byli: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, konecki oddział PTTK-u oraz Fundacja Wolność i Demokracja.
Po zakończeniu sportowej części uczestnicy otrzymali upominki i pamiątki związane z „Marszobiegiem Tropem Wilczym”. Drugą część dnia zorganizowano w auli Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli. Odbyła się tam krótka uroczystość nagrodzenia najlepszych w konkursie „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”, który został przeprowadzony w dwóch wariantach: konkursie wiedzy historycznej oraz plastycznym.
Wśród laureatów VIII edycji konkursu historycznego znaleźli się:
I miejsce: Kacper Młodawski (Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich)
II miejsce: Ada Wilk (Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli)
III miejsce: Joanna Węglińska (Zespół Placówek Oświatowych w Bedlnie)
Wyróżnienia:
– Anna Turalska (Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli)
– Wiktor Bobiński (Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie)
– Emil Kędzior (Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach)
Wśród laureatów VIII edycji konkursu plastycznego znaleźli się:
I miejsce: Marta Prawda (Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli)
II miejsce: Emilia Stachura (Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli)
III miejsce: Maria Turno (Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich)
Wyróżnienia:
Aleksander Sobczyk (Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie)
Milena Boruń (Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich)
Maja Dyła (Zespół Placówek Oświatowych w Nieświniu)
Wręczenia nagród dokonali: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tomasz Słoka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka.
Zdjęcia: