REKLAMA

Relacja wideo: Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Ostatni dzień roku szkolnego to zawsze czas radości, bo zaczynają się wakacje, ale niejednokrotnie dominuje smutek związany z pożegnaniem się ze swoją szkołą, klasą, wychowawcami. W powiecie koneckim od piątku 22 czerwca wakacje mają już tysiące uczniów. 

REKLAMA

W publicznych szkołach ponadgimnazjalnych, którymi zarządza Starostwo Powiatowe w piątek rok szkolny 2017/2018 zakończyło 1671 uczniów, kolejnych 11 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy. Najwięcej, bo aż 419 w popularnym Mechaniku. W Niepublicznym Zakładzie Doskonalenia Zawodowego wakacje rozpoczęło 43 uczniów. My z naszą kamerą odwiedziliśmy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Generała Antoniego Piwowarczyka.

We wszystkich placówkach najlepsze życzenia na najbliższe miesiące dla uczniów niższych klas przekazywali dyrektorowie, tym którzy kończą już edukację życzyli powodzenia na dalszej drodze życiowej. Nie inaczej było w „Kanadzie” –„Tyle ze sobą przeżywaliśmy, a dziś już wspomnienia nas ze sobą łączą. Jak już wspominałem szkołę dziś kończy 77 uczniów kształcących się w różnorodnych zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kucharz, fryzjer, stolarz, cukiernik, elektryk, ślusarz, elektromechanik, murarz, tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, sprzedawca. […] Szkoła przygotowała Was do bycia pracownikiem wykwalifikowanym w zawodach usługowych, robotniczych, rzemieślniczych. Przypomnę co kiedyś w XIX wieku powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln <<Każdy człowiek winien być najemnym pracownikiem na początku swej pracy, później pracować samodzielnie we własnej firmie, a następnie tak ją rozwinąć by mógł zatrudniać innych ludzi by pracowali na niego.>> Życzę Wam, byście na początku swojej pracy zawodowej byli wspaniałymi pracownikami, później rozwijali swoją działalności i byli pracodawcami.” – mówił do zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów dyrektor Jan Rybiński.

REKLAMA

Wszyscy absolwenci Szkoły Branżowej działającej przy ZSP nr 2 otrzymali specjalne absolwenckie czapki. W maju dostali je też absolwenci technikum. –„Nowy element, który zawitał do naszej szkoły dzięki inicjatywie p. Ewy Piwowarczyk i jej męża Svena Erica Anderssena to czapki absolwenckie” – wspominał dyrektor Rybiński.

Czapki wraz ze swoi mężem ufundowała Ewa Piwowarczyk – córka patrona szkoły Generała Antoniego Piwowarczyka. –„Dlaczego czapki? Mój ukochany ojciec, który był jest i będzie dla mnie ogromną inspiracją i ja mam jego stare zdjęcie moje ojca na którym ojciec bardzo dumnie nosi czapkę absolwenta Gimnazjum w Końskich. […] Pan Dyrektor bardzo pięknie przekazał sens bycia i uczniem, a potem absolwentem, a teraz w Waszych rękach jest tworzenie Waszego samodzielnego, odpowiedzialnego bycia nie tylko członkiem społeczności absolwentów, ale w ogóle członkiem szerszych społeczności.” – mówiła Ewa Piwowarczyk.

W każdej z naszych szkół ponadgimnazjalnych, a także w Ośrodku w Baryczy najlepszych uczniów w różnych dziedzinach życia szkolnego sowicie nagradzano.

Podobnie było w Szkołach Podstawowych. Tam także wręczano liczne nagrody i listy gratulacyjne. Tylko w gminie Końskie wakacje rozpoczęło dziś 2727 uczniów szkół podstawowych, a także kilkuset przedszkolaków. Kolejne kilka tysięcy dzieci zakończyło rok szkolny w pozostałych gminach powiatu koneckiego. My z kamerą odwiedziliśmy konecką „Jedynkę”, gdzie życzenia na wakacje uczniom przekazywał dyrektor Jarosław Drzazga. –„Właśnie w tym momencie mija dziesięć miesięcy wytężone pracy w szkole. Kończy się okres wzmożonego wysiłku uczniów, jak i nauczycieli. Przed nami okres wakacji – czas beztroskiego, radosnego wypoczynku. W tym wyjątkowym momencie chciałbym podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom za ten właśnie dziesięciomiesięczny trud. Za te godziny spędzone nad książką, czy zeszytem. Jestem przekonany, że było warto – świadczą o tym cenzurki, które za chwilę wychowawcy rozdadzą swoim podopiecznym, jak i ten stół pełen nagród. Możecie być z siebie dumni. Zarówno Wy  drodzy uczniowie, Wy szanowni nauczyciele, jak i Wy szanowni rodzice, którzy wspieraliście niejednokrotnie swoje pociechy w tej niełatwej drodze edukacji. Życzę oczywiście wszystkim radosnych, spokojnych, bezpiecznych wakacji. Spotkania nowych przyjaciół, wielu przygód. Powtarzam jeszcze raz: pamiętajcie by te wakacje były bezpieczne. Najważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Naładujcie swoje akumulatory przez ten okres dwóch miesięcy i z werwą, nowymi pomysłami rozpocznijcie nowy rok szkolny.” – mówił do zgromadzonych dyrektor Drzazga.

Do tych życzeń dołącza się także nasza redakcja. Życzymy wszystkim uczniom udanych wakacji!

Zdjęcia – SP nr 1 w Końskich:

Zdjęcia – ZSP nr 2 w Końskich:

ZPO w Stadnickiej Woli: 

REKLAMA

Comments are closed.