W ramach projektu pod tytułem „Kurs przetrwania dla klas mundurowych Szkół ZDZ” grupa 20 uczniów ze Szkół ZDZ w Końskich wzięła udział w przedsięwzięciach związanych z rozwijaniem zainteresowań i postaw proobronnych. Warsztaty dla wychowanków koneckiej placówki odbyły się w listopadzie i zostały dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
REKLAMAREKLAMA
Celem projektu było wyposażenie uczniów z klas mundurowych w wiedzę i umiejętności przydatne im w przyszłości, w tym także podczas rekrutacji do Sił Zbrojnych, formacji mundurowych, czy innych zawodów i branż wymagających wszechstronnych uzdolnień, a także budowanie i rozwijanie wśród uczniów postaw proobronnych, poszerzanie ich zainteresowań i wiedzy dotyczących radzenia sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach.
W ramach projektu przewidziano trzy typy działań, które były realizowane od listopada do grudnia i obejmowały różne formy zajęć. Najważniejszym, a zarazem najdłuższym działaniem projektowym był dwudniowy kurs sprawnościowy w formie survivalu, który trwał 24 godziny. W dniach 23-24 listopada grupa uczniów z koneckiego ZDZ wzięła udział w dwudniowym szkoleniu prowadzonym na terenie leśnym w pobliżu miejscowości Niebo i Piekło. Warsztaty poprowadził instruktor survivalu – Paweł Szlendak.
Podczas szkolenia młodzież mogła zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi sztuki przetrwania w terenie przygodnym. W ramach zajęć uczniowie nauczyli się między innymi topografii i nawigacji, w tym obsługi kompasu, wyznaczania kierunków świata i azymutów, czytania mapy, prowadzenia marszu na orientację oraz metod obliczania pokonanego dystansu.
W ramach kolejnego bloku tematycznego uczniowie nauczyli się rozpalać ogniska. Prowadzący zapoznał uczestników z rodzajami i typami ognisk, wykorzystywanych materiałów, metodami ich tworzenia oraz rozpalania. Młodzież zaznajomiła się również na poznawaniu metod budowy improwizowanych szałasów, zarówno z wykorzystaniem materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Na zakończenie omówiono sposoby pozyskiwania i uzdatniania wody.
Wychowankowie placówki odbyli również warsztaty w zakresie pierwszej pomocy, które pozwoliły młodzieży zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi udzielania pomocy osobom znajdującym się w stanach zagrożenia życia. Przy pomocy fantomów, trenażerów oraz różnego rodzaju materiałów i wyrobów medycznych, przez kilkanaście godzin grupa doskonaliła swoje umiejętności dotyczące różnych czynności ratowniczych.
Uczniowie ćwiczyli prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w pojedynkę oraz w parach, a także zapoznali się z urządzeniem AED, czyli automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, którego użycie wielokrotnie zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Podopieczni uczyli się opatrywać różnego rodzaju rany, krwotoki, złamania oraz najczęściej występujące urazy. Zajęcia ostały poprowadzone przez ratownika i instruktora pierwszej pomocy Dominikę Stefańczyk, nauczyciela Szkół ZDZ w Końskich.
Ostatnim elementem projektowych działań były dwunastogodzinne warsztaty z zakresu samoobrony. Uczniowie w ramach zajęć mogli zapoznać się z różnego rodzaju technikami i metodami stosowanymi w samoobronie. Młodzież podczas warsztatów pogłębiła wiedzę o tym, jak określać zagrożenia oraz ich unikać i jak myśleć, aby nie prowokować niebezpiecznych sytuacji. W ramach warsztatów uczniowie nauczyli się, jak się bronić przed niespodziewanym atakiem, jak chronić najważniejsze narządy i jak upadać, aby sytuacji zagrożenia nie zwiększyć ilości urazów i obrażeń.
Młodzież doskonaliła również różnego rodzaju dźwignie i chwyty, które w przypadku ataku gwarantują szybką i skuteczną reakcję oraz możliwość sprawnego wyswobodzenia się w chwili zagrożenia. Uczniowie w ramach zajęć zapoznali się z podstawowymi uderzeniami i kopnięciami, przydatnymi podczas obrony. Zajęcia realizowano pod czujnym okiem Sensei Adama Mastalerza z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, nauczyciela wychowania fizycznego w Szkołach ZDZ w Końskich.
W ramach projektu uczniowie otrzymali wyposażenie i asortyment, służący do realizacji zainteresowań i rozwijania pasji także poza przeprowadzonym projektem. Młodzież odbyła łącznie 48 godzin szkoleń i warsztatów, które zostały potwierdzone imiennymi certyfikatami.
Przedsięwzięcie zostało realizowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zdjęcia [źródło: Technikum ZDZ w Końskich]:
artykuł sponsorowany
Cenzura prewencyjna jest właściwa reżimom. I korupcji. Grupom przestępczym. Różnica jest tu bez znaczenia. Chodzi o wiarygodność.